Czy wiesz, że...Praktyczne porady


Praktyczne porady.

...połączenie wspornikowej płyty balkonowej ze stropem żelbetowym to miejsce, przez które ucieka znaczna ilość ciepła z domu – tak zwany mostek termiczny. Szeroki balkon może powodować takie straty ciepła, jak kilkanaście metrów kwadratowych nieocieplonej ściany zewnętrznej. Jak temu zapobiec?

Sposób pierwszy – ocieplenie dolnej i górnej powierzchni płyty balkonowej

Najbardziej odpowiednim materiałem do ocieplenia balkonu jest twardy styropian lub polistyren ekstrudowany. Warstwę grubości 4-5 cm mocuje się za pomocą kleju i kołków do spodu płyty balkonowej, a następnie pokrywa odpowiednim tynkiem zewnętrznym – tak jak w metodzie lekkiej mokrej. Jeśli górna powierzchnia płyty balkonowej nie ma spadku, trzeba ułożyć warstwę spadkową – gładź ze spadkiem minimum 1%. Dopiero na niej układa się styropian, a potem pozostałe warstwy wykończeniowe. Takie ocieplenie balkonu zapewni ciągłość izolacji termicznej.

Ocieplenie płyty balkonowej znacznie zmniejsza ucieczkę ciepła przez balkon, zwłaszcza gdy izolacja termiczna balkonu łączy się z tą, która ociepla ścianę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Sposób drugi – zastosowanie łączników zbrojeniowych z izolacją termiczną

Jest to nowocześniejszy i prostszy sposób uniknięcia mostka termicznego. Dzięki ich zastosowaniu nie trzeba ocieplać płyty balkonowej. Łączniki te można stosować w ścianach jedno-, dwu- i trójwarstwowych. Są to elementy nośne składające się z części kotwiącej, czyli zbrojenia, oraz wkładki izolacyjnej ze styropianu. Układa się je na etapie zbrojenia stropu, łącząc ze zbrojeniem stropu i zbrojeniem płyty balkonowej, po czym wszystko jednocześnie betonuje.
Zbrojenie to pręty ze stali szlachetnej o niskiej przewodności cieplnej; współczynnik λ ma jedynie 15 W/(m·K) (stal zwykła – 60 W/(m·K). Styropianowa wkładka izolacyjna ma grubośc 8 cm.
Wymiary łączników izolacyjnych dobiera się, uwzględniając wymiary balkonu (grubość płyty i jej wysięg) i wariant zamocowania (balkon narożny, opuszczony lub podwyższony w stosunku do stropu). Dostępne są moduły długości 1 m i wysokości 16, 18 i 20 cm. Na styku płyty ze stropem łączy się je na wcisk – jak klocki. 

Specjalne łączniki zbrojeniowe eliminują straty ciepła, dzięki czemu nie trzeba ocieplać płyty balkonowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi