Czy wiesz, że...Rośliny


Praktyczne porady.

 ..niektóre byliny, zwane krótkowiecznymi, już po kilku latach uprawy w ogrodzie zaczynają gorzej rosnąć i słabiej kwitnąć (tworzą mniej kwiatów i są z roku na rok coraz mniejsze).
Z czasem, jeśli się nie rozsieją, znikają z powierzchni rabat. Dlatego należy je systematycznie, co dwa-trzy lata, wykopywać i po podzieleniu kęp lub oderwaniu ukorzenionych sadzonek posadzić z powrotem w ogrodzie. Do bylin krótkowiecznych należą między innymi: gailardia oścista, jeżówka purpurowa, naparstnica purpurowa, niezapominajka, orlik, ostróżka i ozdobne gatunki lnu.

Autor: Piotr Gorączko

...rośliny przeznaczone do sadzenia kupowane w pojemnikach mogą w nich pozostać przez kilka tygodni, zanim zostaną przesadzone do ogrodu. Ponieważ jednak rosną w małej ilości ziemi, muszą być często – codziennie, a w czasie upałów nawet dwa razy dziennie – podlewane. Takie rośliny najlepiej ustawić w półcie-niu, żeby zbyt szybko nie przesychały.
Krzewy i drzewa kupowane z odkrytymi korzeniami (sprzedawane wczesną wiosną i jesienią w stanie bezlistnym) należy posadzić najpóźniej kilka dni po zakupie, nawet jeśli ich korzenie są zabezpieczone na przykład foliowym workiem.


Autor: Piotr Gorączko

...barwa hortensji ogrodowych zależy od zawartości glinu w glebie. Dodanie tego pierwiastka do ziemi, na przykład w postaci ałunu potasowego, sodowego lub amonowego, spowoduje zmianę koloru kwiatów. W sklepach ogrodniczych można kupić preparaty w małych saszetkach przeznaczone do rozpuszczenia w niewielkiej ilości wody, na przykład w 1 l. Wystarczy takim roztworem podlać krzewy i czekać na zmianę barwy kwiatów. Jeśli efekt nie będzie zadowalający, rośliny można podlać jeszcze raz. Kwiaty różowe zmienią barwę na niebieską, a czerwone na fioletową. Jedynie białych kwiatów nie można zmienić.


Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko

...róże bardzo źle znoszą zraszanie liści, dlatego powinno się je podlewać od dołu, nalewając wodę bezpośrednio na ziemię wokół krzewów. Rośliny najlepiej podlewać rano lub po południu, lepiej to robić rzadziej, ale dużą ilością wody (tak, by przesiąkła na głębokość 30 cm), niż często, ale mniej intensywnie.
Zwilżanie liści sprzyja rozwojowi grzybów wywołujących choroby tych krzewów. W wilgotnym środowisku rozwija się między innymi częsta choroba róż – czarna plamistość liści. Jej objawy to czarne lub brązowe plamy na górnej stronie liści, a następnie ich żółknięcie i opadanie (porażone rośliny należy opryskać na przykład Saprolem w stężeniu 0,2% i po tygodniu powtórzyć zabieg).


Autor: Piotr Gorączko

...nawóz na trawniku powinien być rozsypany bardzo równomiernie. W przeciwnym razie w miejscach, gdzie nasypano go zbyt dużo, stężenie soli mineralnych wzrasta tak bardzo, że powoduje to wypalenie darni. Zniszczony trawnik należy bardzo solidnie podlać, żeby rozpuszczony nawóz wypłukać w głąb ziemi. Następnie w pustych miejscach trzeba posiać nasiona traw. Uszkodzenia trawnika najłatwiej uniknąć, rozsiewając nawóz siewnikiem. Jeśli robi się to ręcznie, najlepiej podzielić odmierzoną dawkę preparatu na dwie części i rozsypywać w prostopadłych do siebie kierunkach. Nawieziony trawnik trzeba podlać, żeby rozpuścić nawóz i spłukać go z liści.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi