Czy więźba dachowa może stykać się z kominem?

Na parterze swojego domu zamierzam postrawić kozę lub zamontować kominek z wkładem grzewczym. Komin wykonany jest z klinkierowej cegły drążonej (dziurawki). Jedna płatew więźby dachowej dotyka do komina. Czy w takiej sytuacji korzystanie z kominka lub kozy będzie bezpieczne?

Spaliny z kominka mają bardzo wysoką temperaturę, nagrzewają komin, a drewniany element więźby stykający się z gorącym kominem nagrzewa się od niego, co stanowi realne zagrożenie pożarem. Należy zatem zmienić konstrukcję więźby w sąsiedztwie komina.
Najłatwiej będzie wyciąć fragment płatwi między krokwiami, w miejscu, w którym znajduje się komin, a zamiast niej zastosować drewnianą belkę (wymian). Koniec fragmentu płatwi leżący na ścianie działowej należy dodatkowo podeprzeć słupem 14x14 cm. Płatew po drugiej stronie komina leży już na ścianie nośnej, nie trzeba jej zatem dodatkowo podpierać. Wymian należy odsunąć od komina na odległość około 15 cm. Zapobiegnie to jego nagrzewaniu się od komina.
Stan istniejący: płatew styka się z murem komina.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Propozycja zmian: wycięcie płatwi, zastosowanie wymianu i słupa.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty