Czy zamontować bidet w łazience ?


Coraz większa dbałość o higienę osobistą – z jednej strony, coraz większy metraż łazienek – z drugiej, sprawiają, że bidety częściej goszczą w naszych domach.
Ma trochę z miski ustępowej...

Bidet przypomina kształtem i wielkością miskę ustępową. Ze względu na funkcję umieszcza się go w jej pobliżu. Producenci oferują całe serie ceramiki, w których poszczególne urządzenia utrzymane są w jednakowej stylistyce. Wybranie miski ustępowej i bidetu z jednej serii daje gwarancję, że ustawione obok siebie będą wyglądały ładnie. Obok miski ustępowej stojącej dobrze prezentuje się bidet stojący, a obok wiszącej – wiszący. Takie rozwiązanie jest też wygodne ze względów montażowych.
Bidety montuje się podobnie jak miski ustępowe – stojące przytwierdza się do podłoża za pomocą śrub, wiszące – zawiesza na stelażu montażowym zamocowanym do ściany i obudowanym płytą gipsowo-kartonową oraz płytkami ceramicznymi.Bidet zwykle montuje się w pobliżu miski ustępowej. Na ścianie obok bidetu dobrze jest zamontować dozownik z mydłem i wieszak na ręcznik.
Autor: KOŁO
Do bidetu można dokupić deskę – z białego tworzywa lub drewnianą.
Autor: ROCA
Specjalna nakładka na bidet sprawi, że wygodniej będzie z niego korzystać.
Autor: Krzysztof Zasuwik

...i trochę z umywalki

Odpływ do kanalizacji jest taki jak w umywalce. Tak jak w umywalkach, w niektórych bidetach do zamykania odpływu stosuje się korki automatyczne. Dźwigienka do zamykania i otwierania odpływu znajduje się najczęściej przy baterii.
Zabezpieczenie przed zalaniem łazienki stanowi (podobnie jak w umywalce) zintegrowany przelew. Gdy w bidecie zgromadzi się tyle wody, że sięgnie krawędzi przelewu, odpłynie ona do kanalizacji. Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie ceramicznego przelewu oddzielnie montowanymi plastikowymi rurami, które tworzą z bidetem rodzaj naczyń połączonych (przelew CLOU). Bidet nie ma wtedy otworu przelewowego.

Baterie bidetowe

Baterie bidetowe wyglądają podobnie jak umywalkowe, różni je tylko perlator. Umieszczony jest na wylewce baterii na przegubie kulowym. Dzięki temu strumień wypływającej wody można ustawić w wybranym kierunku.
Baterie do bidetu mogą być dwuuchwytowe (oddzielny uchwyt do zimnej i ciepłej wody). Najbardziej popularne są jednak jednouchwytowe, łatwiejsze w użyciu. Do bidetu można też kupić baterię termostatyczną utrzymującą stałą, nastawioną przez użytkownika temperaturę wypływającej wody, niezależnie od temperatury wody zasilającej.
Najnowocześniejsze baterie – elektroniczne – włączają się i wyłączają bez ingerencji użytkownika.
Większość baterii jest jednootworowa, ale są też trzyotworowe – wylewka w jednym, pokrętła w dwóch pozostałych otworach. Podczas zakupu bidetu zwróćmy uwagę na liczbę otworów i do tego dopasujmy baterię.

Z ceramiki

Bidety wykonuje się z tych samych materiałów co miski ustępowe, czyli z różnego rodzaju ceramiki. Może to być ceramika nieszkliwiona lub szkliwiona (bardziej odporna na uszkodzenia). Producenci oferują ceramikę różnej jakości i od niej zależy w głównej mierze cena. Najtańsze są wyroby z fajansu, znacznie od nich droższe – z porcelany. Powierzchnie ceramiki mogą być polerowane bądź matowe. Mogą być też pokryte specjalnymi powłokami, które zapobiegają powstawaniu osadów i ułatwiają utrzymanie ceramiki w czystości.

Nie tylko białe

Najpopularniejsze są bidety białe. Można też kupić urządzenia w innych kolorach – przede wszystkim pastelowych – beżowym, seledynowym, błękitnym, ale i w bardziej zdecydowanych – zielonym czy granatowym. Zwykle ceramiki w innym kolorze niż biały nie można kupić od ręki – trzeba złożyć zamówienie i poczekać na sprowadzenie wybranego modelu.
Całą ceramikę do łazienki kupmy tego samego producenta i najlepiej z jednej serii. Kolor biały w ceramice różnych producentów może mieć inny odcień.

Miejsce wokół bidetu

Współczesne łazienki są zwykle duże. Bez problemu można więc znaleźć w nich miejsce na bidet. Aby wygodnie było z niego korzystać, trzeba pozostawić odpowiednio dużo miejsca przed nim i wokół niego. Planując swoją łazienkę, weźmy to pod uwagę.


Miejsce pozostawione przed bidetem pozwala wygodnie z niego korzystać.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Zalecane minimalne odległości między bidetem a: pralką automatyczną...
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki...umywalką...
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
...miską ustępową...
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki...wykończoną ścianą boczną oraz...
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
...wanną.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Do małej łazienki

W łazience, w której nie ma miejsca na ustawienie bidetu, jego funkcję może pełnić deska bidetowa. Montuje się ją na misce ustępowej i za pomocą przycisków umieszczonych z boku na specjalnym panelu steruje jej pracą. Najprostszy model ma funkcję podmywania z regulacją stopnia intensywności strumienia wody. W lepiej wyposażonych modelach jest dodatkowo funkcja osuszania ciepłym powietrzem albo wciągania zanieczyszczonego powietrza z łazienki. Deski bidetowe dostępne są w kilku kolorach. Niektórzy producenci oferują kompakt (czyli miskę ustępową ze zbiornikiem spłukującym) z bidetem. Urządzenie to ma następujące funkcje: amortyzowane opadanie deski sedesowej, podgrzewanie deski, dezodorant pochłaniający zapachy oraz panel do zdalnego sterowania.
Deski bidetowe to rozwiązanie bardzo komfortowe, ale i drogie – wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Znacznie tańszym rozwiązaniem jest zamontowanie na umywalce baterii, do której podłączona jest dodatkowa rączka natrysku. Rączkę prysznicową zwykle wiesza się na ścianie obok umywalki. Jeśli w niewielkiej odległości znajduje się miska ustępowa, może ona z powodzeniem pełnić funkcję bidetu. Na rączce natrysku znajduje się przycisk. Gdy go naciśniemy, strumień wody zostanie skierowany z baterii umywalkowej do rączki prysznicowej.Rączka bidetowa firmy ORAS OLESNO nadaje misce ustępowej dodatkową funkcję – bidetu. Cena zależnie od baterii – 350-745 zł.
Autor: ORAS OLESNO
Deska bidetowa MULTICLIN firmy ROCA z funkcją mycia, suszenia ciepłym strumieniem powietrza. Cena od 2800 zł.
Autor: ROCA
Deska bidetowa DOUCHE WC 5000 firmy GEBERIT z funkcją podmywania i suszenia ciepłym powietrzem. Cena ok. 6400 zł.
Autor: GEBERIT

Znajdziesz w sklepach

BidetyBidet stojący ECCO firmy IDEAL STANDARD. Wymiary 36 x 56 cm. Cena 214 zł.
Autor: IDEAL STANDARD
Bidet stojący Impuls firmy SANITEC KOŁO. Wymiary 37 x 60 cm. Cena 427 zł, z powłoką reflex – 587 zł.
Autor: SANITEC KOŁOBidet wiszący Aplauz firmy SANITEC KOŁO. Z systemem odpływowo-przelewowym CLOU. Wymiary 34 x 61 cm. Cena 762 zł, z powłoką reflex – 922 zł.
Autor: SANITEC KOŁO
Bidet wiszący Victoria firmy ROCA. Wymiary 35,5 x 56,5 cm. Cena 290 zł.
Autor: ROCABidet stojący Cotta firmy KERAMAG. Wymiary 36 x 60 cm. Cena 1503 zł (z elementem mocującym Kerafix i dopłatą za szkliwo KeraTect).
Autor: KERAMAG
Bidet stojący Sidney firmy ROCA. Wymiary 36 x 59 cm. Cena 796 zł.
Autor: ROCABidet stojący EDERA firmy CERSANIT. Wymiary 35,9 x 55,5 cm. Cena 292 zł.
Autor: CERSANIT
Bidet stojący KLAUDIA firmy HYBNER. Wymiary 36 x 56,5 cm. Cena 235 zł.
Autor: HYBNERBidet wiszący EDERA firmy CERSANIT. Wymiary 35,5 x 55,5 cm. Cena 307 zł.
Autor: CERSANIT
Bidet wiszący AGA firmy HYBNER. Wymiary 37 x 54 cm. Cena 234 zł.
Autor: HYBNERBidet wiszący 500 by Antonio Citterio firmy KERAMAG. Wymiary 36 x 51 cm. Cena 991 zł. Dopłata za szkliwo KeraTect – 285 zł.
Autor: KERAMAG
Bidet stojący ZERO firmy YETI. Wymiary 40 x 58 cm. Cena 1420 zł.
Autor: YETI


Bidet wiszący Tizio firmy IDEAL STANDARD. Wymiary 40 x 62,5 cm. Z powłoką antybakteryjną. Cena 1726 zł.
Autor: IDEAL STANDARD

Baterie bidetowe


CLASS firmy IDEAL STANDARD. Cena 1261 zł.
Autor: IDEAL STANDARD
Victoria Plus firmy ROCA. Cena 179 zł, z automatycznym korkiem 241 zł.
Autor: ROCASlimLine firmy IDEAL STANDARD. Cena 253 zł.
Autor: IDEAL STANDARD
HANSADESIGNO firmy HANSA. Cena 1179 zł.
Autor: HANSANEW WAVES firmy KLUDI ARMATUREN. Termostatyczna. Cena 1791 zł.
Autor: KLUDI ARMATUREN
Amura firmy ROCA. Z automatycznym korkiem. Cena 556 zł.
Autor: ROCAKLUDI MIX firmy KLUDI ARMATUREN. Cena 665 zł.
Autor: KLUDI ARMATUREN
POLO firmy HANSA. Cena 298 zł.
Autor: HANSA


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi