Czy zawór termostatyczny jest tym samym co głowica?

Jestem na etapie wykonywania instalacji grzewczej w domu, którego budowę niedawno zakończyłem. Mam już kocioł i rury. Pozostały mi jeszcze do kupienia grzejniki. Chciałbym mieć grzejniki z zaworami termostatycznymi, dzięki którym można regulować temperaturę w pomieszczeniu. Czy zawory kupuje się razem z grzejnikami, czy osobno? Czy jest różnica między zaworem i głowicą? Spotkałem się z tym, że pojęcia te używane są zamiennie.

Grzejnikowy zawór termostatyczny składa się z głowicy termostatycznej oraz zaworu grzejnikowego. Zawór termostatyczny zależnie od potrzeb otwiera bądź zamyka zawór grzejnikowy. W ten sposób reguluje ilość ciepła oddawanego przez grzejnik, a więc i temperaturę w pomieszczeniu.
Zależnie od typu grzejnika zawory montowane są na przewodzie doprowadzającym wodę do grzejnika lub są w niego wbudowane. W przypadku grzejników członowych aluminiowych i żeliwnych oraz grzejników stalowych płytowych typu C, z podłączeniem z boku zawór montowany jest na przyłączu.
Grzejniki stalowe płytowe typ V, które podłącza się od dołu przewodami prowadzonymi w podłodze, mają zawór wbudowany. Stanowi on integralną część urządzenia. Wówczas głowicę kupuje się osobno. Zawór może współpracować tylko z określonymi typami głowic. Producenci podają, do jakich zaworów można stosować produkowane przez nich głowice.
Głowica termostatyczna pozwala ustawić żądaną temperaturę pomieszczenia w szerokim zakresie, najczęściej w granicach od 6 do 28°C. Większość modeli wyposażona jest w dodatkowe funkcje, na przykład pamięć temperatury komfortu lub funkcję ograniczenia nastawy temperatury. Niektóre mają zdalne czujniki lub nastawę temperatury. Można je zamontować w dowolnym miejscu, do którego będzie swobodny dostęp.


Grzejnikowy zawór termostatyczny zamontowany na przewodzie zasilającym.
Autor: OVENTROP
Grzejnikowy zawór termostatyczny wbudowany w grzejnik, widoczna jest tylko głowica.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi