Czym nawozić?

Różnorodność nawozów mineralnych jest tak duża, że często stojąc przed półką w sklepie, czujemy się bezradni, bo nie wiemy, jaki nawóz wybrać.

Nawozy specjalistyczne
Ich skład opracowany został dla konkretnych roślin lub grup roślin. Na przykład rośliny, których ozdobą mają być piękne i liczne kwiaty potrzebują dużo fosforu i potasu, te, których ozdobą są liście (na przykład trawa) - potrzebują szczególnie dużo azotu, a różaneczniki i azalie, które lubią kwaśną glebę - związków, które będą ją zakwaszały. Potrzeby te zostały uwzględnione przy opracowywaniu nawozów specjalistycznych, nic zatem dziwnego, że zasilane nimi rośliny bardzo dobrze rosną. W sklepach można kupić nawozy dla: azalii i różaneczników, hortensji, róż, pelargonii, powojników, surfinii, trawników, roślin iglastych, kwiatów balkonowych, kwiatów ogrodowych, roślin żywopłotowych, oraz borówek amerykańskich, truskawek i poziomek, drzew i krzewów owocowych. Niektóre z odżywek poza nawozami mineralnymi zawierają substancje organiczne, przyśpieszające wzrost roślin. Nawozy specjalistyczne mogą być granulowane lub płynne, należy je stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
Cena: 1 kg - 5-12 zł, 1 l - 5-13 zł, 0,3 l (dla roślin w pojemnikach) - 3 zł.

Nawozy wieloskładnikowe
Są to nawozy uniwersalne przeznaczone dla wszystkich roślin. Zawierają potrzebne roślinom makro- i mikroelementy. Stosuje się je wczesną wiosną i powtórnie w drugiej połowie czerwca. Większość nawozów wieloskładnikowych jest granulowana, na przykład: Azofoska, Ekofoska, Flora, Florovit, Fruktus, Ogród 2001. Są też nawozy płynne, na przykład: Florovit, Nowokont, Mikrovit. Można nimi, po odpowiednim rozcieńczeniu, podlewać lub opryskiwać rośliny, gdyż nawozy te są pobierane nie tylko przez korzenie, ale też przez liście.
Cena: 5 kg - 12-15 zł, 1 l - 4,5-8 zł.

Nawozy wolno działające

Można nimi nawozić wszystkie rośliny. Wystarczy je stosować raz na cały sezon wegetacyjny - wiosną. Składniki mineralne zawarte w nawozie przenikają do gleby - w miarę jak są pobierane przez rośliny. Zaletą tych nawozów jest również to, że roślinom nie grozi przenawożenie, bo związki mineralne są ukryte w kapsułkach i do gleby przedostają się powoli, w niewielkich ilościach. Nawozy wolno działające: Osmocote, Plantacote, Pokon Season Comfort, Sierrablen.
Cena: 1 kg - 18-30 zł.

Jak nawozić?
Polecane dawki nawozów podawane są zwykle w przedziale od - do (na przykład 30-60 g/m2).
Na glebach ciężkich (gliniastych) i próchnicznych stosuj górną dawkę. Ziemie takie są bardzo chłonne - nawóz zostaje związany przez cząsteczki gleby i rośliny pobierają go w miarę potrzeby.
Na glebach lekkich (piaszczystych) stosuj dolną dawkę. Gleby te wiążą cząsteczki nawozu w znacznie mniejszym stopniu niż poprzednie. Jeśli zastosujesz zbyt dużą ilość nawozu, jego koncentracja wokół korzeni gwałtownie wzrośnie (mogą zostać uszkodzone korzenie i zniszczone żyjące w glebie mikroorganizmy). Następnie z deszczem lub w czasie podlewania nawóz zostanie wypłukany w głąb ziemi, gdzie nie sięgają korzenie i roślina nie będzie miała z niego pożytku.
Wokół roślin rabatowych rozsyp nawóz równomiernie na całej powierzchni.
Wokół krzewów i drzew rozsyp go koliście, tak jak sięga rzut korony, gdyż właśnie tam pod ziemią znajduje się strefa najmłodszych, najbardziej aktywnych korzeni.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi