Dachy z blachy.


Dzięki nowym możliwościom technologicznym blaszane dachy mogą być nie tylko niedrogie i trwałe, ale także ładne.
Lekkość materiału, łatwość i szybkość układania to główne atuty pokryć z blachy.  Blachodachówki jako tańszy materiał stanęły do zawodów z tradycyjnymi pokryciami ceramicznymi.

Blachy płaskie

Czasy blachy w arkuszach czy przycinanej z rolek jeszcze całkiem nie minęły i nadal stosuje się ją do krycia dachów o dużych powierzchniach i niewielkich spadkach. W tej postaci występują zarówno tanie blachy cynkowe czy ocynkowane, jak i najdroższe – miedziane czy cynkowo-tytanowe. Blacha płaska układana jest najczęściej na rąbek stojący. Rozstaw rąbków (zwykle około 60 cm) wynika z szerokości pasów blachy.
Innym płaskim materiałem pokryciowym są płytki z blachy w kształcie prostokątów lub rombów. Można także wykonać je ręcznie, przycinając z płaskich arkuszy.


Arkusze płaskiej blachy tworzą tło dla wyeksponowanych okien facjat będących ozdobą dachu. Dom wpisujący się w klimat i tradycję staropolskiego dworu skromnie kryje się wśród drzew. Ułatwia mu to dach o maskującej, brunatnej barwie.
Autor: Zygmunt Stępiński
Stary dom po remoncie. Wybór płaskiej blachy tworzącej gładką powierzchnię wydaje się bardzo słuszny – podkreśla piękny kształt dachu, a gzymsy, ryzality i szprosy okien tworzą wystarczająco sugestywny rysunek elewacji. Uroda domu została podkreślona kontrastowym zestawieniem barw – bieli tynku i soczystej zieleni dachu.
Autor: Magdalena Kosińska

Nowoczesny dom z dachem pokrytym płaską blachą cynkowo-tytanową. Efekt spokojnej płaszczyzny dachu został osiągnięty za pomocą znacznie trwalszego, ekskluzywnego materiału.
Autor: Daniel Rumiancew
Połączenie high-tech i tradycji. Małe elementy z blachy cynkowo-tytanowej w kształcie rombów...
Autor: VM ZINC-SYSTEM ADEKA
...tworzą charakterystyczny rysunek, który ożywia płaską powierzchnię dachu.
Autor: VM ZINC-SYSTEM ADEKA

Blachy wytłaczane
Znacznie popularniejsze są dzisiaj pokrycia z blach wytłaczanych. Wytłoczenia oprócz walorów estetycznych mają też znaczenie praktyczne – zwiększają sztywność arkusza, kompensują wydłużenia termiczne.

Blachy trapezowe. Jako charakterystyczne pokrycie dużych powierzchni dachów hal i fabryk kojarzą się z budownictwem przemysłowym. Rzadziej pojawiają się na dachach domów jednorodzinnych. Wiele osób uznaje je za relikt poprzedniej epoki. Jednak prostota tego materiału i jego niska cena sprawiają, że znajdują zwolenników wśród projektantów, a nieco przemysłowy wygląd jest doceniany przez amatorów nowoczesnej estetyki. Nadają się również do dachów o niewielkim spadku (minimalny kąt nachylenia 4° – mniejszy niż dla blachodachówek).Ten dach to nobilitacja blachy trapezowej: spokojny, dyskretny, z delikatną, pionową liniaturą. Jego barwa i faktura tworzą świetne, neutralne uzupełnienie wyrazistej biało-zielonej elewacji.
Autor: Andrzej Szandomirski
Blacha falista na dachu domu jednorodzinnego to dzisiaj rzadkość. Jednak właściciele tego nowoczesnego domu specjalnie ją wybrali, doceniając nie tylko zalety techniczne, ale i wygląd.
Autor: Andrzej Szandomirski
Falująca powierzchnia typowa dla tłoczonej blachy otwarcie wskazuje na rodzaj zastosowanego materiału.
Autor: Andrzej Szandomirski

Blachodachówki. Wytłoczenia w kształcie dachówek cieszą się bez wątpienia największą popularnością. Bardziej tradycyjne, a przy tym zachowujące walory blach tłoczonych, blachodachówki skutecznie wypierają z rynku inne kształty.
Produkowane są jako arkusze kilku poziomych rzędów dachówek albo jako panele utworzone z jednego rzędu.
Przy kryciu skomplikowanych wielopołaciowych dachów trudno uniknąć strat materiału, który pozostaje po docinaniu. Obecnie można ograniczyć odpady do minimum – wielu producentów dysponuje programami komputerowymi dobierającymi wymiary arkuszy do kształtu dachu.


Przykład możliwości, jakie daje pokrycie z blachodachówek – cylindryczne dachy osiedla domów jednorodzinnych.
Autor: Jacek Kucharczyk
Blachę od dawna stosowano do pokrywania dachowych obłości i kopuł. Dodatkowym atutem współczesnej blachodachówki jest jej piękna barwa.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Blachodachówka jest idealnym materiałem na pokrycie prostych, dwuspadowych dachów, bez lukarn i załamań wymagających skomplikowanych obróbek.
Autor: LINDAB
Blachodachówka może być stosowana na dachach o niewielkim spadku. Tak jak na tym domu – drewnianym, przykrytym rozłożystym, niemal płaskim dachem o szerokich okapach. Użyta tu dachówka tworzy dach lekki, doskonale współgrający z architekturą.
Autor: PLANNJA
Nowoczesna dachówka z blachy może doskonale wyglądać na dachu starego, wiejskiego, drewnianego domu. Jest świetnym materiałem do remontu starych domów ze względu na lekkość, dzięki której nowe pokrycie można położyć na starej więźbie.
Autor: RAUTARUUKKI

Kolory

Blaszany dach może mieć dzisiaj niemal dowolny kolor – ta mnogość propozycji nierzadko wymaga od inwestora opanowania i „wizjonerskiej” dyscypliny.
Jeśli chodzi o blachodachówki, najpopularniejsze są nadal barwy tradycyjnie kojarzące się z dachem – a więc odcienie rudości i brązy, ale także czerwień, antracyt, szarość, ciemna zieleń, granat i czerń. Wyroby różnych producentów różnią się odcieniami, co dodatkowo powiększa paletę kolorów. Wielobarwne są także powlekane blachy płaskie, a także pozostałe blachy profilowane. Ta różnorodność daje pełną swobodę projektantom i inwestorom. Kolor dachu może być albo po prostu ulubiony, albo dopasowujący dom do otoczenia, albo kontrastujący z zielenią ogrodu... Dostępność barw kusi do eksperymentów kolorystycznych.
Naturalne „blaszane” barwy, czyli srebrzysta szarość cynku, matowiejący brąz lekko spatynowanej miedzi czy jasna zieleń dojrzałej patyny, to kolory niekontrowersyjne, wprawdzie mało wyraziste, ale bezpieczne, i jako naturalne – dobrze akceptowane przez każde otoczenie.


Światłocień dachówkowej fali ożywia duże, monotonne połacie dachu. Lekkość blaszanego pokrycia współgra z prostymi elewacjami współczesnego domu.
Autor: Andrzej Szandomirski
Chłodną kolorystykę nowoczesnego, oszczędnego domu współtworzy biel ścian i szarość dachu powtórzona w metalowych detalach. Chropowatość połaci powtarza popielata kostka posadzki podwórza. Przykład świetnego, konsekwentnego wykorzystania estetycznych możliwości blachodachówki.
Autor: Andrzej SzandomirskiTradycyjne zestawienie barw we współczesnym miejskim domu. Samonośna blachodachówka przypomina tradycyjną – ceramiczną.
Autor: PLANNJA
Lekki drewniany dom pod wysokim dachem w kolorze gołębich piór. Błękitna, wykończona deskowaniem elewacja współgra ze światłocieniem delikatnie falującej na połaciach dachówki. Przyjemny efekt kolorystyczny osiągnięto dzięki znakomitemu doborowi odcienia dachu do pastelowych elewacji.
Autor: LINDAB
Na dachu z idealną dokładnością udało się powtórzyć barwę klinkieru użytego do obłożenia podmurówki i fragmentów elewacji. Taki dobór koloru jest możliwy dzięki naprawdę dużej ofercie producentów blachodachówek.
Autor: Andrzej Szandomirski
Dach zielony niczym trawa wokół domu. Blachodachówki w kolorach innych niż naśladujące odcienie ceramiki czerwienie także wyglądają doskonale. Granatowe, zielone czy brązowe są po prostu nowoczesnym, praktycznym pokryciem współczesnych dachów.
Autor: WASCO
Szary, matowy dach doskonale współgra z barwą pni otaczających go drzew. Jego faktura przypomina chropowatość kory. Bez wątpienia trafny wybór pokrycia dachu pozwolił na przystosowanie domu do miejsca na leśnej polanie.
Autor: Andrzej Szandomirski

Blacha z posypką

Technologiczną nowością podążającą za marzeniami inwestorów jest blacha stalowa z drobnoziarnistą posypką z kruszyw mineralnych. Wykonane z niej blachodachówki z powodzeniem naśladują dachówki ceramiczne, przypominając je barwą i fakturą. Posypki mogą także imitować kamienny łupek, a nawet gont.
Blachodachówki wykończone warstwą posypki mineralnej mają ładną, chropowatą fakturę. Warstwa kruszywa nie tylko zdobi, ale także wycisza odgłosy padającego deszczu oraz, co w przypadku dachu z blachy wydaje się szczególnie ważne, rozprasza promienie słoneczne, nie dopuszczając do przegrzania dachu.
Dach z facjatkami pokryto dachówką w posypce ceramicznej, dzięki czemu wydaje się cięższy i solidniejszy. Trudno oprzeć się temu złudzeniu, chociaż wiemy, że pod warstwą kruszywa kryje się stal.
Autor: DEKAR GONT
Blacha z posypką ceramiczną może też naśladować drewniany gont. Ciemnoszary dach ma interesującą powierzchnię nierównomiernie odbijającą światło, przypominającą naturalne pokrycia.
Autor: DEKAR GONT
Blachodachówki z posypką wyraźniej podkreślają linie między rzędami.
Autor: ONDULINE - ONDUSTEEL

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi