Dekoracyjna cegła. Inspiracje


Możliwości dekoracyjnego zastosowania cegły są wciąż na nowo odkrywane. Ten nadzwyczaj plastyczny materiał może służyć różnym stylom, przyjąć każdy kształt. Aura tradycji dodaje mu jeszcze atrakcyjności. Naturalna i szlachetna cegła jest szczególnie przyjemna w detalach, tam gdzie można dotknąć muru i przyjrzeć mu się z bliska.Wrodzone możliwości. Ceglana elewacja może być dekoracyjna z natury – dzięki estetycznym właściwościom materiału.
Autor: Andrzej Szandomirski
Wystarczy zestawić dwa rodzaje cegieł, aby wzbogacić barwę i powierzchnię muru. (Projekt: Mikołaj Szymanowski).
Autor: Andrzej SzandomirskiŚciana pomysłów. Łączenie elementów różnych formatów, powierzchni gładkich i szorstkich, układanie cegieł ukośnie do płaszczyzny elewacji – użyto kilku sposobów jednocześnie, aby materia ściany była naprawdę bogata.
Autor: Andrzej Szandomirski
Kontrast z drewnianą okładziną jeszcze wyraźniej wydobywa swoiste cechy murowanej elewacji. (Projekt: Marcin Sadowski).
Autor: Wojciech KryńskiWspółpraca ze słońcem. Niezwykła, kunsztownie skomponowana elewacja. Rozmieszczone w równych odstępach cegły występują przed płaszczyznę ściany.
Autor: Wojciech Kryński
Gra słońca i cienia jest tak silna, że cała elewacja zamienia się na naszych oczach w abstrakcyjną płaskorzeźbę. (Projekt: Marcin Sadowski).
Autor: Wojciech KryńskiW towarzystwie. W połączeniu z tynkiem cegła wygląda ciężej i solidniej, często służy więc podkreśleniu struktury budynku – pokrywa na przykład cokół, słup, gzyms i komin. Umiejętne dobranie kontrastowych materiałów – jasnego i ciemnego – może stworzyć piękną, zrównoważoną całość. (Projekt: Michał Owadowicz).
Autor: Tomasz Myśluk
Ceglany fryz. Cegła została tu zastosowana wyraźnie jako element dekoracyjny zdobiący otynkowaną ścianę. To materiał szczególnie podatny na takie działanie, niemal stworzony do układania geometrycznych ornamentów. (Projekt: Maciej Łopuszański).
Autor: Janusz BochajczukOżywiający akcent. Na tle jasno otynkowanej ściany drobne elementy z czerwonej cegły, choćby takie jak parapet czy skromne obramienie okien, traktuje się jak dekorację.
Autor: Andrzej Szandomirski

Autor: Andrzej SzandomirskiDetal z charakterem. Oryginalny wspornik pod oknem stał się nie tylko ozdobą elewacji, ale także charakterystycznym, rozpoznawalnym elementem domu. (Projekt: Maria i Piotr Murza-Mucha).
Autor: Andrzej Szandomirski
Dodawanie lat. Ceglane detale bywają używane na sposób romantyczny po to, by naśladować efekt naturalnego starzenia. Służy temu forma obramienia, a także specjalnie wybrany rodzaj cegły, nawet produkowanej tak, aby wyglądała na starą.
Autor: Andrzej SzandomirskiStyl mazurski. Czerwone obramienie okna na tle kamiennej ściany z głazów i czerwona ceramiczna dachówka – piękna kompozycja materiałów wzorowana na starych mazurskich budynkach.
Autor: Andrzej Szandomirski

Autor: Andrzej SzandomirskiGrubość w cenie. Dekoracyjne możliwości ceglanego muru biorą się także z jego masywności. Sposób ułożenia cegieł może ją podkreślać i różnicować, oferując zamiast monotonnej płaszczyzny plastyczną elewację o bogatej światłocieniowej fakturze.
Autor: WIENERBERGER
Praktyczna tonacja. Ceglana balustrada to sprawdzone uzupełnienie zewnętrznych schodów wykończonych ceramicznymi płytkami. To rozwiązanie pozwala uzyskać spokojną, jednolitą i solidną całość.
Autor: Tomasz MyślukMurowane przyjemności. Murowane z cegieł ogrodzenie może być przyjazne, ażurowe. Wielką jego zaletą jest możliwość niemal dowolnego kształtowania i wmurowywania dodatkowych elementów: kamieni, parapetów, półek na doniczki czy ławek.
Autor: Daniel Rumiancew
Przyjemne okrągłości. Niskie ceglane murki otaczające taras owalnymi liniami pozwalają płynnie i łagodnie połączyć dom z ogrodem. (Projekt: Andrzej Popiel).
Autor: Daniel RumiancewZ udziałem fugi. Mur balustrady – naturalnie wielobarwny, bo wykonany z różnych cegieł i kostek. Pasiasta „poręcz” oraz stopnie schodów to przykład efektownego wykorzystania widocznej spoiny.
Autor: Anna Wrońska
Surowa piękność. Cegła to materiał wystarczająco atrakcyjny, aby odegrać główną rolę w kuchni. Jej surowość współgra z jasnym drewnem i błyszczącą stalą nowoczesnych urządzeń kuchennych.
Autor: Juliusz SokołowskiPrzeszłość wyobrażona. Ciemna ceglana ściana we wnętrzu wprowadza specyficzny nastrój. Budząc skojarzenia z przeszłością, dopisuje się do nowego domu niedokonaną jeszcze historię, zanurza się go w czasie.
Autor: Daniel Rumiancew
Przeszłość odzyskana. Mur starego domu – autentyczny fragment przeszłości – można odsłonić, zaprosić do całkowicie nowoczesnego wnętrza. (Projekt: Małgorzata Pilinkiewicz i Tomasz Studniarek).
Autor: Andrzej SzandomirskiDuch rustykalny.Ze względu na swoją tradycję i charakter surowa cegła jest niezawodnym elementem stylu rustykalnego stawiającego na trwałość, naturalność i prostotę.
Autor: Andrzej Szandomirski
Duch eklektyczny. Ceglane fantazje mają swoje silne tradycje. Ten kominek – piec ozdobiony typowymi ceglanymi dekoracjami – jest jakby rodem z XIX-wiecznych kamienic.
Autor: Dariusz Jędrzejewski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi