Dlaczego żółkną magnolie?


Liście mojej magnolii mają jasnozielony, prawie żółty kolor. Dlaczego? Co zrobić, żeby nabrały zdrowej zielonej barwy?

Żółknięcie liści magnolii, czyli tak zwana chloroza, może być spowodowane zbyt wysokim pH gleby. Magnolie najlepiej rosną w podłożu lekko kwaśnym (pH 5-6). Jeśli odczyn gleby jest zbyt wysoki (pH powyżej 6,5), źle przyswajają niektóre minerały – przede wszystkim żelazo. Jego brak powoduje, że liście stają się żółte. Dlatego przed sadzeniem magnolii należy dodać do ziemi kwaśnego torfu (jedna część torfu na jedną-dwie części ziemi ogrodowej). Jeżeli rośliny już rosną, można delikatnie zdjąć wierzchnią warstwę gleby, tak żeby nie uszkodzić korzeni (znajdują się one płytko i są kruche), i rozłożyć 5-10-centymetrową warstwę kwaśnego torfu, a następnie często go podlewać. Wypłukiwane związki chemiczne zakwaszą podłoże.
W tym samym czasie rośliny należy dokładnie opryskać roztworem nawozu dolistnego, na przykład Florovitem w stężeniu 0,1%. Ponieważ potrzebne roślinom minerały przenikają przez skórkę bezpośrednio do wnętrza liści, szybko widać poprawę ich wyglądu. Oprysk należy powtórzyć dwa-trzy razy co siedem-dziesięć dni.
Trzeba też uważać, by w pobliżu magnolii nie wapnować gleby, ponieważ wapń ją odkwasza.

Liście z objawami chlorozy.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty