Dobudowa wiatrołapu. Można inaczej

Wiatrołap jest prawie w każdym nowym domu. W naszym klimacie to pomieszczenie niezbędne: chroni wnętrze domu przed zimnem napływającym z zewnątrz. Dlatego również właściciele starych domów często decydują się na jego dobudowanie.

W domu naszych Czytelników nie ma wiatrołapu - właściciele chcieliby go dobudować.


Czytelnicy podjęli już próbę zabudowy podcienia. Kiedy pomieszczenie okazało się wąskie i ciemne, postanowili rozebrać ścianę...
Autor: archiwum prywatne

Pomysł Czytelników: wiatrołap w miejscu podcienia
Pierwsza próba została już podjęta. Utworzenie wiatrołapu  przez zabudowę podcienia okazało się jednak niezbyt dobrym pomysłem. Podcień w domu Czytelników ma zaledwie 104 cm głębokości w stosunku do linii frontowej elewacji. W podcieniu znajdują się spocznik i górny bieg schodów wejściowych. Dolny bieg schodów usytuowany jest prostopadle do elewacji domu. Czytelnicy chcieli utworzyć wiatrołap, wymurowując ścianę sięgającą do spocznika schodów. Powstały w ten sposób przedsionek byłby nie tylko bardzo wąski (po odliczeniu 12 cm na grubość ściany pozostaje 92 cm), ale również niewygodny (miałby cztery schodki w środku). W wyniku takiej zabudowy powstałby więc nie tyle wiatrołap, ile zamknięta zewnętrzna klatka schodowa. Brakowałoby miejsca na otwarcie drzwi: spocznik schodów, który stałby się wejściowym podestem, jest za mały (ma 96 x 104 cm), aby drzwi mogły się otwierać na zewnątrz przedsionka. Dodatkowym problemem byłoby zapewnienie światła dziennego w wiatrołapie.

Strefa wejściowa przed zmianami.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Propozycja pierwsza: wiatrołap w linii elewacji
Dobrym sposobem na utworzenie wiatrołapu jest zabudowanie tylko dotychczasowego podestu wejściowego i części schodów. Wejście do wiatrołapu należy wtedy usytuować od frontu. Takie rozwiązanie wymaga zbudowania nowych schodów wraz z podestem wejściowym. Stare schody trzeba wyburzyć w całości lub tylko w części: wybór najlepiej powierzyć konstruktorowi. Przedsionek nie będzie duży, ale możemy trochę go powiększyć, jeśli drzwi wewnętrzne cofniemy jak najbardziej do środka holu. Dodatkowym sposobem na "powiększenie" powierzchni wiatrołapu jest odpowiednie ustawienie drzwi: drzwi do wiatrołapu powinny otwierać się na zewnątrz, a wewnętrzne do środka domu. Jeśli ustawimy oba skrzydła drzwi w jednej linii, w przedsionku zyskujemy wolne miejsce na wieszak czy szafę. Ta propozycja  jest dobrym rozwiązaniem, jeśli warunki zabudowy nie pozwalają na rozbudowę przekraczającą linię elewacji.

Propozycja pierwsza dobudowy wiatrołapu - wiatrołap w linii elewacji.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Propozycja druga: przybudówka

Jeśli warunki zabudowy pozwalają na taką rozbudowę, najlepiej ścianę wiatrołapu wysunąć przed elewację. W tym wypadku architekt proponuje utworzenie wiatrołapu na planie kwadratu: bryła przybudówki byłaby wysunięta przed elewację tyle, ile wynosi głębokość podcienia, a wewnątrz podcienia ściana wiatrołapu sięgałaby do połowy obecnego spocznika schodów. Podobnie jak w pierwszej wersji, rozwiązanie to wymagałoby zbudowania nowych schodów. Przybudówka musi być jednak wielkością i charakterem dopasowana do bryły domu. W obu wersjach architekt proponuje zbudowanie wiatrołapu z matowych pustaków szklanych lub matowego szkła, osadzonego w profilach aluminiowych albo stalowych. Przeszklone ścianki zapewnią wystarczającą ilość światła dziennego wewnątrz pomieszczenia. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej wersji nad podestem wejściowym warto zbudować daszek.

Propozycja druga dobudowy wiatrołapu - przybudówka.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Więcej miejsca w holu

Wygodna strefa wejściowa w domu to nie tylko wygodny przedsionek. Przesuwając drzwi do kuchni i WC w głąb pomieszczeń, w holu zyskamy więcej miejsca na szafę. Otwarcie schodów na piętro - w tym celu należy wyburzyć ścianki wnęki, w której dziś mieści się szafa - uczyni wnętrze holu bardziej przestronnym. 

Dobudowa przedsionka a Prawo budowlane
Dobudowa wiatrołapu zawsze wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, gdyż jest traktowana jako rozbudowa budynku. Trzeba więc pamiętać o zachowaniu minimalnej odległości od granicy działki sąsiada: 3 m - ściana bez otworów lub 4 m, jeśli to będzie ściana z oknem lub drzwiami. Za zgodą sąsiada można się przybliżyć do granicy, ale tylko ślepą ścianą. Jeśli wiatrołap ma być dobudowany od frontu, należy się liczyć z wyznaczoną w planie miejscowym linią zabudowy od strony ulicy. Gdy jest to linia nieprzekraczalna, to rozbudowa domu w kierunku ulicy może okazać się niemożliwa. Dopuszcza się natomiast usytuowanie schodów przed linią zabudowy.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi