Docieplenie domu. Poradnik

Masz problem z utrzymaniem stałej temperatury w pomieszczeniach: zimą w twoim domu jest chłodno, a latem gorąco? Płacisz bardzo duże rachunki za ogrzewanie? Powinieneś docieplić swój dom. Podpowiemy ci, jak to zrobić.


 

Układ warstw w docieplanej ścianie.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka
Zanim przystąpimy do docieplania, trzeba zdemontować elementy wykończeniowe, które mogłyby utrudniać prace. Usuwamy więc podsufitkę spod okapu, by można było docieplić ściany do samej góry.
Autor: ATLAS
Rozkręcamy obejmy i zdejmujemy rury spustowe. Ze ścian wyjmujemy wszystkie uchwyty mocujące rury.
Autor: ATLAS
Demontujemy podokienniki.
Autor: ATLAS
Aby można było dobrze ocieplić boczną powierzchnię otworu okiennego, skuwamy z niego tynk. W przeciwnym razie ocieplenie uniemożliwi całkowite otwarcie okna.
Autor: ATLAS
Szczelinę między ścianą a ościeżnicą okienną wypełniamy pianką poliuretanową, by nie przenikało przez nią zimne powietrze. Nadmiar pianki odcinamy nożem.
Autor: ATLAS
Podłoże pod ocieplenie musimy odpowiednio przygotować. Łuszczącą się starą farbę usuwamy szpachelką lub szczotką drucianą.
Autor: ATLAS
Fragmenty tynku dające przy opukiwaniu głuchy odgłos skuwamy.
Autor: ATLAS
Nierówności na elewacji i wokół otworu okiennego wypełniamy zaprawą wyrównującą, a większe ubytki – zaprawą tynkarską.
Autor: ATLAS
Powierzchnię zacieramy pacą styropianową.
Autor: ATLAS
Oczyszczone i wyrównane podłoże pokrywamy preparatem gruntującym. Nanosimy go na całą powierzchnię ściany za pomocą pędzla ławkowca.
Autor: ATLAS
Do ściany mocujemy za pomocą kołków rozporowych aluminiowe listwy cokołowe. Ich szerokość musi być dostosowana do grubości styropianu.
Autor: ATLAS
Dolna część ściany jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Dlatego płyty styropianu ułożone w tym miejscu trzeba zabezpieczyć siatką.
Autor: ATLAS
Siatkę przyklejamy do ściany zaprawą klejącą. Potem wywiniemy ją na styropian.
Autor: ATLAS
Styropian przyklejamy do ściany zaprawą klejącą. Nanosimy ją wzdłuż krawędzi płyt i dodatkowo kilka placków na pozostałą powierzchnię.
Autor: ATLAS
Klejenie płyt rozpoczynamy od dołu ściany w narożniku budynku. W dolnej części ściany powierzchnię styropianu powlekamy zaprawą klejącą i wywijamy na nią wcześniej ułożoną siatkę zbrojącą.
Autor: ATLAS
Przy otworach okiennych i drzwiowych płyty musimy przyciąć.
Autor: ATLAS
Płyty styropianu układamy tak, by ściśle do siebie przylegały. Kiedy zaprawa, na którą przyklejony jest styropian, zwiąże, ewentualne szczeliny pomiędzy płytami wypełniamy pianką poliuretanową.
Autor: ATLAS
Po ułożeniu styropianu wokół otworu okiennego, mocujemy podokiennik. Styki pomiędzy podokiennikiem a ścianą uszczelniamy silikonem.
Autor: ATLAS
Powierzchnię ściany wokół otworów okiennych i drzwiowych oraz przy narożach wzmacniamy siatką zbrojącą zatopioną w warstwie zaprawy klejącej. Przy narożach kawałki siatki układamy pod kątem 45° do krawędzi otworów.
Autor: ATLAS
Płyty można dodatkowo zamocować kołkami dobranymi tak, by na co najmniej 5-6 cm tkwiły w warstwie konstrukcyjnej ściany.
Autor: ATLAS
Zanim zaczniemy tynkować, trzeba wykonać warstwę zbrojącą. Na powierzchnię ściany za pomocą pacy zębatej nanosimy co najmniej 3-milimetrową warstwę zaprawy klejącej.
Autor: ATLASZatapiamy w niej siatkę zbrojącą, układaną na co najmniej 10-centymetrowy zakład, tak by minimalne otulenie siatki wynosiło 1 mm. Ścianę wygładzamy gładką pacą stalową.
Kiedy warstwa zbrojąca wyschnie, czyli po około 2 dniach, układamy warstwę podkładową: tynk podkładowy o konsystencji gęstej śmietany nanosimy pędzlem lub wałkiem.
Autor: ATLASMineralną masę tynkarską nanosimy na podłoże cienką warstwą za pomocą gładkiej stalowej pacy. Nadmiar tynku ściągamy również pacą.
Autor: ATLAS
Gdy tynk jest już suchy, montujemy rury spustowe: w ścianach osadzamy haki i obejmami przytwierdzamy rury spustowe do ściany budynku. Wykonujemy też na nowo podsufitkę pod okapem.
Autor: ATLAS

Za materiały potrzebne do docieplenia 10 m2 ściany trzeba zapłacić [zł]:

- preparat gruntujący (1 kg) 7,15
- zaprawa klejąca do styropianu (40 kg) 46,00-60,00
- płyty styropianu grubości 10 cm (1 m3) 95,00
- kołki do mocowana docieplenia (40 sztuk) 12,80
- klej (30 kg) 45,00
- siatka zbrojąca (11 m2) 35,20
- podkład tynkarski (30 kg) 15,80
- mineralny tynk cienkowarstwowy (30 kg) 43,80
Razem 300,75-314,75

Trzeba jednak pamiętać, że przy docieplaniu ściany potrzebne będą jeszcze:
- listwy cokołowe 7,50 zł/m
- listwy narożnikowe 2,60 zł/m
- pianka poliuretanowa 22,70 /750 ml
- silikon 8,50 zł/310 ml
- zaprawa wyrównująca 22,50 zł/25 kg
- zaprawa tynkarska 11,50 zł/30 kg

Potrzebne narzędzia: śrubokręt, obcęgi, młotek, przecinak, szpachelka, szczotka druciana, wiertarka, nożyk, kielnia, pace - styropianowa i stalowe (z ząbkami i bez ząbków), pędzel ławkowiec, kątownik stolarski.

10 rad fachowca (Krzysztof Szyszko, szef doradców technicznych w firmie Atlas)

1. Do ocieplenia domu stosuj materiały pochodzące z jednego systemu, zgodnego z aprobatą techniczną Instytutu Techniki Budowlanej.
2. Grubość styropianu potrzebną do ocieplenia budynku powinien policzyć projektant. Zazwyczaj stosuje się płyty styropianowe grubości 10-12 cm.
3. Nie zapomnij, że prace dociepleniowe powinny być wykonywane w sprzyjających warunkach atmosferycznych: w temperaturze od +5°C do +25°C i przy bezdeszczowej pogodzie. Zarówno niska, jak i wysoka temperatura, utrudnia wiązanie zapraw i tynków oraz obniża ich parametry wytrzymałościowe, natomiast deszcz rozmyje ułożone warstwy i zawilgoci styropian.
4. Pamiętaj, że płyty styropianu powinny być ułożone tak, by pomiędzy nimi nie powstawały szczeliny większe niż 2 mm. W przeciwnym razie będą one mostkami termicznymi, przez które uciekać będzie ciepło z domu.
5. Płyty styropianu muszą być ułożone w jednej płaszczyźnie, w innym wypadku trzeba szlifować nierówności, tak by ściana była idealnie gładka.
6. Pasy siatki układaj z zakładem szerokości minimum 10 cm zarówno w pionie, jak i w poziomie, zaś w narożach minimum 15 cm.
7. Płyty styropianowe układane na starym tynku dodatkowo mocuj kołkami, gdyż taki tynk jest podłożem słabszym niż nieotynkowana ściana.
8. Siatkę zbrojącą zawsze układaj na zaprawie klejącej, tak by minimalne jej otulenie wynosiło co najmniej 1 mm. Powstała w ten sposób warstwa zbrojąca chroni styropian przed uszkodzeniami i stanowi odpowiednio równe podłoże pod warstwę tynku cienkowarstwowego.

Jeżeli korzystasz z pomocy firmy:
9. Sprawdź, czy ma autoryzację producenta systemu dociepleń i przeszkolonych przez niego pracowników.
10. Prowadź systematyczną kontrolę na każdym etapie prac: po przygotowaniu podłoża, po przyklejeniu izolacji termicznej, w trakcie układania siatki zbrojącej, po wykonaniu warstwy zbrojącej i po wykonywaniu tynku cienkowarstwowego.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi