Dodatkowe liczniki


Mieszkam w domu jednorodzinnym, w którym zaadaptowałem poddasze na mieszkalne. Powstała nowa łazienka oraz kuchnia, do których doprowadziłem instalacje z istniejącej części budynku. W związku z tym chciałbym się rozliczać za wodę i gaz według rzeczywistego zużycia. Myślę o tym, aby w mojej instalacji wyprowadzonej na poddasze zainstalować podliczniki. Czy to dobry pomysł?
Pomysł jest nie najlepszy z kilku powodów.

Po pierwsze, nie wolno samodzielnie dokonywać przeróbek w instalacji gazowej, ale zakładam, że wykonałby je fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami.
Po drugie, obowiązujące obecnie przepisy nakazują umieścić licznik poza budynkiem.
Pozostaje on własnością gazowni i jest plombowany przez jej pracownika, zanim do budynku zostanie dostarczony gaz. Trudno powiedzieć, jak zakład gazowniczy zareagowałby na pomysł montażu podlicznika, zwłaszcza w mieszkaniu na poddaszu.
Z podlicznikiem na wodę sprawa jest prostsza – tu nie ma takiego niebezpieczeństwa jak w przypadku instalacji gazowej.
Po trzecie, rozliczenie za pomocą podliczników mogłoby się odbywać wyłącznie między Panem a właścicielem starej części domu. Zakłady wodociągowy i gazowniczy będą bowiem nadal pobierały opłaty za zużyte media według wskazań głównych liczników, zgodnie z umową na dostawę wody i gazu podpisaną z właścicielem posesji. Tylko część tej opłaty wynika z faktycznego zużycia wody i gazu, reszta (dość znaczna) to opłaty stałe. Nimi również trzeba by się w jakiś sposób dzielić.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi