Dodatkowe WC w piwnicy


Mam dom piętrowy podpiwniczony. Podłączenie do szamba znajduje się na poziomie parteru. Chcę zagospodarować piwnicę na pomieszczenia rekreacyjne, ale to wymaga urządzenia obok nich WC i natrysku. Jak odprowadzić z nich ścieki, skoro odpływ kanalizacyjny znajduje się pod stropem piwnicy?

Problem dodatkowej łazienki można rozwiązać w dwojaki sposób. Przewód odpływowy znajdujący się obecnie pod stropem piwnicy można sprowadzić pod podłogę, połączyć z odpływem z dodatkowego WC oraz natrysku i odprowadzić do szczelnej studzienki z pompą zatapialną.
Ale można też pozostawić istniejącą kanalizację bez zmian, czyli w sposób umożliwiający grawitacyjny odpływ ścieków do szamba, natomiast przepompowywać jedynie ścieki powstające w dobudowanym WC i natrysku. W tym celu do miski ustępowej (uwaga! Musi to być tak zwany typ poznański z uniwersalnym odpływem) trzeba podłączyć urządzenie rozdrabniająco-przepompowujące i doprowadzić do niego odpływ z brodzika natrysku. Urządzenie przepompowujące łączy się z istniejącą rurą odpływową do szamba rurą z tworzywa o średnicy 32-40 mm.
Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące do odprowadzania ścieków z miski ustępowej i dodatkowo innych przyborów sanitarnych mają w swojej ofercie między innymi firmy Borysowski i Jovial. Koszt takiego rozwiązania będzie co najmniej o połowę niższy niż budowa studzienki przepompowującej ścieki do szamba.

Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące stosuje się do odprowadzania ścieków z przyborów sanitarnych położonych poniżej najniższego przewodu odpływowego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi