DOM BEZ BARIER

Sami zadajemy sobie pytanie, dlaczego przygotowaliśmy Program DOM BEZ BARIER tak późno. Przecież w Polsce żyje kilka milionów osób niepełnosprawnych. Ich los, i tak niewyobrażalnie trudny, jest jeszcze cięższy z powodu bierności państwa.
W trudnych sytuacjach, kiedy jest mało nadziei,
najbezpieczniejsze są śmiałe plany.
                                                              Liwiusz 

Sami zadajemy sobie pytanie, dlaczego przygotowaliśmy Program DOM BEZ BARIER tak późno. Przecież w Polsce żyje kilka milionów osób niepełnosprawnych. Ich los, i tak niewyobrażalnie trudny, jest jeszcze cięższy z powodu bierności państwa. Od lat nie czyni ono nic lub prawie nic, by pomóc ludziom, którzy pomocy potrzebują  najbardziej. Są naszymi najbliższymi. Rodzicami, rodzeństwem, dziećmi, przyjaciółmi, znajomymi, kolegami z pracy, sąsiadami.
DOM BEZ BARIER będzie drugim po DOMU DOSTĘPNYM programem społecznym Fundacji DOM DOSTĘPNY i Wydawnictwa Murator. Mamy za sobą sześcioletnie doświadczenie, dziesiątki publikacji, tysiące domów zbudowanych zgodnie z Dekalogiem Dostępności Muratora - sukces przypieczętowany wyróżnieniem w II edycji konkursu PRO PUBLICO BONO.
Przed nami zadanie znacznie trudniejsze. Naszym celem jest pomóc osobom niepełnosprawnym, tak by mogły korzystać bez przeszkód z naszej wspólnej przestrzeni. Gwarancją powodzenia będzie stworzenie spójnego systemu trwałych i niezmiennych procedur prawnych, planistycznych i wykonawczych. Tak, aby raz na zawsze uświadomić odpowiedzialnym za planowanie, projektowanie i budowanie, że nasza wspólna przestrzeń musi być dostępna dla wszystkich.
Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko uda nam się zrobić od razu. Nasze cele będziemy realizować etapami; zależnie od możliwości, ilości zgromadzonych na ten cel środków, od tego, jakich pozyskamy partnerów. Nie spoczniemy, dopóki nie będziemy pewni, że w Polsce nie będzie mógł powstać żaden obiekt niedostępny dla niepełnosprawnych. Ani jeden dom mieszkalny, gmach publiczny, plac, ulica, park czy skwer, żaden sklep ani dom handlowy, stacja kolei i metra, lotnisko i przystanek autobusowy czy szkoła.  Stadion ani restauracja. Winda ani toaleta publiczna.
Podejmiemy działania, aby naszą sytuację krok po kroku poprawić. Podstawą naszego Programu będzie określenie barier - zarówno prawnych, finansowych czy organizacyjnych, jak i architektonicznych czy urbanistycznych. Będziemy popularyzować rzetelną, fachową wiedzę o tym, jak te bariery likwidować.
Poszukujemy partnerów i sojuszników, którzy doceniają wagę tych problemów. Patronat nad Programem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski. Wspiera nas Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Budownictwa, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i Krajowa Izba Gospodarczo-Rehabilitacyjna. Współorganizatorem Programu będzie Gazeta Wyborcza, a patronem medialnym TVP 1.
Ważne jest współuczestnictwo samych niepełnosprawnych w Programie. Bez aktywnego współudziału jego adresatów nie zdziałamy wiele. Naszym zadaniem jest przygotowanie fachowej, rzetelnej informacji i wzorów. Od samych zainteresowanych, od ich środowiska zależy, czy z nich skorzystają. Liczymy na współpracę, a najbardziej - listy i e-maile o doświadczeniach, które mogą pomóc innym.
Program DOM BEZ BARIER będzie prowadzony publicznie. Przed kamerami telewizji i na łamach prasy. Wszystkim urzędom - od parlamentu po gminę - możemy obiecać: czeka was wstyd i zapłacenie rachunku za zaniedbania. Za brak inicjatyw prawnych i społecznych. Za złe gospodarowanie pieniędzmi, które płacą co miesiąc duże firmy na PFRON. Za brak reakcji na dramatyczne często sytuacje życiowe osób niepełnosprawnych. Za brak programów edukacyjnych dla młodzieży. Za znieczulicę i bezduszność.
Wiemy, że realizacja Programu zajmie wiele lat. Że o sukcesie będzie można mówić dopiero wówczas, gdy każdy, kto nawet w mikroskopijnej części ma wpływ na decyzje dotyczące osób niepełnosprawnych, będzie o nich pamiętał. Wreszcie, gdy trwale zmieni się nasza mentalność, a współczucie niektórych  zastąpi twórcze myślenie wszystkich o trudnym losie tak wielu ludzi.
Niepełnosprawnym może zostać każdy z nas. Zmieniając świat nieprzyjazny dzisiaj dla innych, zmienimy go również na lepszy dla siebie.
Po raz drugi Fundacja DOM DOSTĘPNY zwraca się do wszystkich Polaków z prośbą o darowiznę. Po raz pierwszy uczyniliśmy to w 1997 roku po powodzi. Dzięki Państwa hojności z darowanych pieniędzy i materiałów Fundacja  DOM DOSTĘPNY, Wydawnictwo Murator i Gazeta Wyborcza zbudowali cztery domy wielorodzinne dla powodzian. Łącznie 20 mieszkań! Pomogliśmy w remoncie 500.
Jeśli wierzycie, że można zmienić świat i uczynić go bardziej przyjaznym dla milionów osób niepełnosprawnych, dla bliskich i nieznajomych, wpłacajcie nawet niewielkie sumy na konto Programu DOM BEZ BARIER. Razem zmienimy ten świat na lepsze.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi