Dom bez połączenia z fundamentem

Wykonawca postawił mi dom drewniany zgodny ze swoją typową ofertą: na fundamencie murowanym z bloczków betonowych. Przy odbiorze okazało się, że firma nie połączyła konstrukcji drewnianej z fundamentem, czyli zbudowała dom tak, jakby duże pudełko drewniane położyła na płycie betonowej. Wykonawca tłumaczy, że konstrukcja jest samonośna i że nigdy nie kotwi swoich domów, a podobno w ubiegłym roku wybudował ich około 300 w całej Polsce. Czy jest to dopuszczalne, czy może powinienem domagać się połączenia konstrukcji drewnianej z fundamentem?

Budynek drewniany musi być pewnie połączony z fundamentem. Elementem konstrukcji drewnianej domu, który łączy się z fundamentem, są belki podwalinowe. Ułożone płasko na fundamencie na warstwie papy, połączone są z nim kotwami rozstawionymi co 1,5 do 2 m. Bez odpowiednio mocnego połączenia konstrukcji budynku z fundamentem dom może zostać uniesiony (przesunięty) przez silny wiatr.
Podwalina przykręcona do fundamentu.
Autor: Zygmunt Stępiński
Poprawne połączenie konstrukcji drewnianej z fundamentem.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty