Domowe czujki dymu - prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem


W pożarach domów jednorodzinnych co roku ginie w Polsce kilkadziesiąt osób. Bezpośrednią przyczyną ich śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego. Wyposażenie domów w czujki dymu wielu z nich mogłoby uratować życie.

Czujki dymu nie zapobiegają wprawdzie powstawaniu pożarów, ale mogą skutecznie zaalarmować mieszkańców o zagrożeniu. W wielu wypadkach umożliwiłoby to ugaszenie ognia, zanim jeszcze zdąży poczynić duże szkody, albo szybkie opuszczenie objętego pożarem domu.
Domowe czujki dymu znajdują nabywców w wielu krajach na świecie, bo tam świadomość ryzyka utraty życia w pożarze jest znacznie większa niż u nas. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i USA potwierdziły, że zastosowanie urządzeń wczesnego ostrzegania o pożarze redukuje ryzyko śmierci o 40% i więcej.

Kuchnia bez czujki
Statystyki pożarów pokazują, że najczęściej powstają one w kuchni. Mimo to, ze względu na dużą liczbę fałszywych alarmów, normy nie zalecają instalowania tam czujek.

W 41% pożarów, które wybuchają w kuchni, dochodzi do obrażeń ciała. Jednak miejscami, w wyniku pożarów których ginie najwięcej osób, są pokój dzienny i jadalnia (42% wszystkich wypadków śmiertelnych).

Co najmniej jedna czujka na kondygnacji

Standardy budowlane w Wielkiej Brytanii oraz amerykańska norma NFPA 74 (brak polskich uregulowań) wymagają, aby każdy dom jednorodzinny był wyposażony co najmniej w jedną czujkę na każdej kondygnacji. Dodatkowo czujki powinny być ze sobą połączone, aby niezależnie od miejsca powstania pożaru wszystkie dawały sygnał do ewakuacji. Według przeprowadzonych badań tylko takie rozwiązanie daje możliwość szybkiego poinformowania o pożarze.
Wiele osób decyduje się jednak na zakup tylko jednej czujki do domu o więcej niż jednej kondygnacji. W takiej sytuacji należałoby ją umieścić na wyższej kondygnacji, bo wtedy będzie miała szansę wykryć pożar zarówno na parterze, jak i na piętrze.

Z przeprowadzonych testów wynika, że bardziej prawdopodobne jest usłyszenie czujki znajdującej się na górnej kondygnacji niż zainstalowanej na parterze.

Rozmieszczenie czujek

W domu jednokondygnacyjnym. Jeżeli dom ma jedną kondygnację, pierwszą (podstawową) czujkę pożarową należy zainstalować w korytarzu lub holu między sypialnią a pokojem wypoczynkowym. Najlepiej umieścić ją jak najbliżej pokoju wypoczynkowego.
Trzeba się upewnić, czy będzie słyszalna w każdej części domu, nawet gdy drzwi będą zamknięte.
Jeśli dom jest bardzo duży, a korytarze lub hol są szerokie, jedna czujka nie wystarczy.
W domu, w którym jest więcej niż jedna sypialnia, czujka powinna być ulokowana między sypialniami a pokojem dziennym.


W domu jednokondygnacyjnym co najmniej jedną czujkę powinno się zainstalować w holu, drugą w pokoju wypoczynkowym (jadalni).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Pełną wersję zabezpieczenia domu jednokondygnacyjnego osiągniemy, instalując czujki w holu, pokoju wypoczynkowym, i wszystkich sypialniach.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

W domu dwukondygnacyjnym. Jeżeli dom ma więcej niż jedną kondygnację, najlepszym miejscem na umieszczenie czujki jest hol. Czujki powinny być co najmniej dwie. Pierwszą należy zainstalować na parterze w pobliżu klatki schodowej, drugą – nad schodami na wyższej kondygnacji, ponieważ pierwsza mogłaby nie wykryć pożaru na piętrze.


W domu dwukondygnacyjnym powinny być co najmniej dwie czujki. Należy je mieścić w pobliżu klatki schodowej na parterze i na piętrze.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Pełną wersję zabezpieczenia osiągniemy, instalując czujki na klatce schodowej, w pokoju dziennym i we wszystkich sypialniach.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Nie ma obowiązku, ale warto

W Polsce, inaczej niż w wielu krajach na świecie, instalowanie czujek dymu nie jest obowiązkowe. A szkoda, bo od dawna wiadomo, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Tym bardziej że zainstalowanie czujki jest bardzo łatwe, a konserwacja nieskomplikowana. Czujki mają atest Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej.
W sprzedaży są dostępne doskonałe czujki dymu polskiej produkcji – ADR-20 N zasilana baterią dziewięciowoltową i ADR-20 na napięcie 12 V, którą można podłączyć do instalacji, na przykład antywłamaniowej.

Domowa czujka dymu kosztuje około 130 zł. Można ją kupić w sklepach z artykułami przeciwpożarowymi i antywłamaniowymi.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Liczba pożarów zależnie od miejsca wystąpienia i ich skutki
Najwięcej pożarów wybucha w kuchni domu, ale najwięcej osób ponosi śmierć w pożarach w pokojach dziennych.


Kuchnia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Sypialnia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiPokój dzienny (jadalnia).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Inne pomieszczenia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Najwięcej pożarów wybucha na parterze domu. Tu też najwięcej jest ofiar śmiertelnych.


Piwnica.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Parter.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Pierwsze piętro.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Poddasze.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi