Drabiny

Zapchała się rynna i musimy się do niej dostać? Trzeba pomalować sufit czy ściągnąć coś z szafy? Zamiast układać piramidę ze stołków, skrzynek lub innych przedmiotów, lepiej się posłużyć drabiną.

Kiedyś do wszelkich prac wokół domu stosowano drabiny drewniane. Cały czas, ze względów bezpieczeństwa, używają ich elektrycy. Coraz popularniejsze stają się jednak lekkie, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości drabiny z aluminium. Wszystkie mają nóżki zakończone antypoślizgowymi końcówkami z tworzywa lub z gumy oraz wytrzymałe zawiasy. Drabiny rozkładane wysokości powyżej 2 m mają zamontowaną poprzeczkę zwiększającą ich stabilność. Te kilkuczęściowe są też wyposażone w pasy zabezpieczające przed zbyt szerokim rozstawieniem.
Każda drabina powinna mieć Znak Bezpieczeństwa "B".

Drabiny pojedyncze

Lekkie, aluminiowe, ale stabilne drabiny, które opiera się o ścianę. Zwykle mają od 2 do 4 m wysokości, choć są też takie, które mają 7 m.


Wysokość: 2,4 m, cena: 135 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski

Drabiny malarskie ze stopniami

Dzięki szerokim, karbowanym stopniom są bardzo bezpieczne i wygodne. Przydadzą się zarówno w domu, jak i do drobnych prac na zewnątrz. Stopni może być od 2 do 8 i zwykle są tylko z jednej strony. Najwyższy stopień tworzy stabilny podest, będący jednocześnie blokadą rozstawionych części drabiny. Przedłużone ramiona zakończone balustradą są dodatkowym oparciem, pomagającym utrzymać równowagę.


Wysokość: 0,89 m, cena: 69,99 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Wysokość: 1,28 m, cena: 179 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski

Drabiny malarskie ze szczeblami

Stabilne, rozstawiane drabiny przydatne nie tylko do malowania. Obie części mają wąskie szczeble. Warto pamiętać, że dłuższe stanie na tego typu drabinie może być niewygodne. Wysokość użytkowa takich drabin, czyli liczona do najwyższego szczebla, to zwykle od 60 cm do 3,25 m.

Wysokość: 3,25 m, cena: 559 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski


Drabiny uniwersalne
Składają się z trzech lub czterech części połączonych zawiasami, dzięki którym drabiny można rozstawiać na kilka sposobów. Po rozłożeniu mogą służyć jako drabiny pojedyncze, malarskie lub jako podesty. Szczeble można wtedy przykryć deskami lub płytą. Po całkowitym rozłożeniu mogą mieć wysokość
od 3 do 4,80 m, a jako podest – około 1 m.Wysokość po całkowitym rozłożeniu: 4,68 m, jako podest 1,24 m, cena: 879 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Wysokość po całkowitym rozłożeniu: 3,26 m...
Autor: Grzegorz Otwinowski
...jako podest 0,93 m, cena: 799 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski

Drabiny trzyczęściowe

To najdłuższe drabiny. Można je całkowicie rozłożyć lub zrobić z nich drabiny malarskiez jednym ramieniem dłuższym. Są one co prawda droższe niż drabiny pojedyncze o tej samej wysokości, ale łatwiej je przechowywać i przewozić. Niektóre drabiny trzyczęściowe wyposażone są w element, który umożliwia bezpieczne ustawienie na schodach czy krawężniku.Wysokość po całkowitym rozłożeniu: 6,89 m, cena: 949 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Wysokość po całkowitym rozłożeniu: 4,73 m, cena: 799 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Wysokość po całkowitym rozłożeniu: 5,20 m, cena: 299 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski

Drabinki domowe

Dzięki nim można łatwo sięgnąć do górnych półek. Są bardzo stabilne i mają wygodne szerokie stopnie oraz uchwyty, które zapewniają bezpieczeństwo i ułatwiają utrzymanie równowagi.

Wysokość: 0,47 m, cena: 49,99 zł.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi