Drewno pod stopami. Podłogi

<
Drewno jest naturalne, przyjazne, ciepłe w dotyku, ładnie się starzeje, z czasem nabierając szczególnej szlachetności. Nic dziwnego, że ciągle jest najpopularniejszym materiałem stosowanym do wykończenia podłóg.

Drewnianą podłogę można dobrać do wnętrza o dowolnej stylistyce: o klimacie wiejskiego domu, klasycznego i nowoczesnego. Można nią także odmienić wnętrze: powiększyć i dodać mu lekkości albo przeciwnie - uczynić je solidnym i „statecznym”.Jasna świerkowa podłoga rozświetli i powiększy wnętrze, a także doda mu lekkości. Dobrze zaprezentuje się na przykład w sypialni.
Autor: RAPPGO/ SKANDINAVIAN PARKETT
Ciemna podłoga (z egzotycznego drewna merbau) służy tworzeniu nastrojów sprzyjających skupieniu i rozmyślaniom. Dobra będzie w pracowni, gabinecie, bibliotece.
Autor: BALTIC WOOD

Jasna czy ciemna

Podłoga z jasnych gatunków drewna (świerk, brzoza, modrzew) powiększa optycznie pomieszczenie. Jeśli ma ciepłą tonację (sosna, klon, buk), nada wnętrzu lekkości i swobody. Podłoga z ciemnego drewna (orzech, wiśnia, drewno egzotyczne, przyciemniony dąb) sprawi, że pomieszczenie wyda się mniejsze, a jego kształt będzie silnie zaakcentowany. Taka podłoga będzie robiła wrażenie solidnej podstawy.
Przy wyborze podłogi należy również wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia pomieszczenia. Jeśli jest słoneczne, podłoga również powinna być utrzymana w ciepłym kolorze. Mroczne pomieszczenie, w którym dominuje światło północne, wspaniale rozjaśni podłoga z jasnego drewna, ale w chłodniejszym odcieniu (świerk, brzoza, modrzew). Ciemniejsze drewno (wiśnia, orzech, drewno egzotyczne, przyciemniony dąb) wprowadzi intymny, sprzyjający skupieniu nastrój.

Odcień: ciepły czy chłodny

Drewniana podłoga niezależnie od gatunku drewna zawsze wnosi nastrój ciepła i przytulności. Właściwie można mówić tylko o mniej lub bardziej ciepłych tonacjach drewna. Mniej ciepłe są podłogi z najjaśniejszych gatunków drewna - modrzewia i świerku o mglistych tonach. Ciepłe odcienie mają: sosna, buk, wiśnia, drewna egzotyczne.
To samo drewno może być ciepłe lub chłodne, na przykład jesion biały jest chłodny, ciemny zaś ma odcień ciepły. Tonacja niektórych gatunków drewna zmienia się pod wpływem czasu (na przykład sosna, ciemniejąc, przybiera złoty odcień), ale można go też zmienić, stosując odpowiednie oleje, lakiery, bejce. Chłodniejszą bądź cieplejszą w tonie podłogę można dopasować do wystroju i kolorów przeważających we wnętrzu. Zależy to jednak od efektów, jakie chcemy osiągnąć. Na przykład jeśli chcemy, aby dominowała chłodna kolorystyka tkanin i mebli, odpowiednia będzie podłoga w nieco chłodniejszym tonie. Gdy do takiego samego sterylnego i chłodnego wystroju wprowadzimy drewno w ciepłym odcieniu, wnętrze będzie cieplejsze i bardziej przytulne.Ciepły odcień drewna można zgasić, pokrywając podłogę bejcą lub olejem.
Autor: RAPPGO/ SKANDINAVIAN PARKETT
Jednolita podłoga z szerokich, długich desek z jednego pasma drewna bukowego sprawi, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne.
Autor: HARO STUDIO PODŁÓG MAX BUD BARANOWSKI
Jasna brzozowa podłoga ze srebrzystymi smugami i cętkami sęków tworzy w nowoczesnym wnętrzu dekoracyjną powierzchnię.
Autor: KAHRS

Jednolita czy wzorzysta

Efekt jednolitej powierzchni podłogi uzyskamy, wybierając drewno o jednolitej, spokojnej kolorystyce, regularnym układzie słojów, pozbawione sęków. Najlepsze gatunki to klon i buk. Jednolitą powierzchnię podłogi utworzą długie deski i panele jednopasmowe. Jeśli wybierzemy parkiet, najlepiej ułożyć go w sposób nie podkreślający podziałów, na przykład w cegiełkę.
Taka podłoga będzie dobrym tłem dla innych elementów wyposażenia wnętrza, nie będzie przykuwała uwagi. Pasuje przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych.
Powierzchnia podłogi nie będzie jednolita, jeśli wybierzemy drewno z wyraźnym usłojeniem, z sękami i w różnych odcieniach: wtedy słoje i sęki utworzą bogatą, wzorzystą powierzchnię. Będzie to jednak wzór nieregularny, eksponujący naturalny wygląd materiału. Najlepsze do tego celu gatunki drewna to jesion, sosna, brzoza. Również jeśli użyjemy klepek i paneli z innego drewna, ale zaliczanego do II i III gatunku, uzyskamy podłogę pełną ekspresji, o zróżnicowanej strukturze i barwie, swobodnym i zmiennym przebiegu słojów.
Ale także jednolite drewno może utworzyć wzorzystą powierzchnię, pod warunkiem że deski, parkiet czy mozaikę ułożymy we wzory podkreślające podziały.Parkiet z drewna jesionowego ułożony w cegiełkę ma wyraźną strukturę słojów drewna. Wzorzysta powierzchnia podłogi zmniejsza nieco wnętrze. Najlepiej pasuje do wnętrz urządzonych oszczędnie i powściągliwie.
Autor: Michał Glinicki
Rustykalna podłoga z sosnowych desek może być dobrym tłem również dla stylowych mebli.
Autor: RAPPGO/ SKANDINAVIAN PARKETT
Swojski, rustykalny charakter nada wnętrzu również podłoga z bruku modrzewiowego.
Autor: HARO STUDIO PODŁÓG MAX BUD BARANOWSKI

Rustykalna, klasyczna czy nowoczesna

Podłoga rustykalna, czyli w stylu wiejskim, naturalnym to podłoga z drewna ukazującego swoją strukturę, z sękami, o dużej wyrazistości słojów i zmienności kolorystyki. Najlepiej więc, jeśli będzie to drewno w II lub III gatunku. Rustykalne będzie drewno w ciepłych odcieniach, na przykład sosna i dąb, a także ciemne wyglądające na stare, na przykład orzech.  Dobre efekty daje też drewno specjalnie postarzane bejcą i olejami.
Styl rustykalny jest podkreślony również przez rodzaj i ułożenie drewna: najlepiej, jeśli będą to deski lub parkiet ułożony w cegiełkę. Podłoga rustykalna dobrze komponuje się we wnętrzach o umeblowaniu prostym, surowym czy starym, stylowym.
Wnętrza stylowe, klasyczne wspaniale podkreśla parkiet z solidnego dębu o ciemnej tonacji, starannie ułożony w jodełkę bądź inny wzór klasyczny. Taka podłoga dobrze równoważy masywność antycznych mebli, potęgując elegancję i reprezentacyjny charakter wnętrza. Do klasycznych wnętrz będą również pasowały podłogi z ciemnych gatunków drewna egzotycznego, a także dyskretna, spokojna i pełna elegancji podłoga z buku.
Podłoga drewniana o jednolitym usłojeniu, kolorystyce, braku sęków wspaniale pasuje do wnętrz nowoczesnych, eleganckich i ekskluzywnych. Najlepsze na taką podłogę gatunki drewna to brzoza, buk, a także drewna egzotyczne. Sprawdzą się klepki w I gatunku i panele z drewna o harmonijnym kolorze. Podłoga będzie wtedy spełniać rolę dyskretnego i spójnego tła. Dobrze wygląda też w pomieszczeniach, urządzonych niekonwencjonalnie, a także w takich,  w których przeprowadzane są częste zmiany umeblowania. Nie zawsze jednak należy trzymać się zasady, że do wnętrz stylowych pasuje bardziej rustykalny dąb, a do nowoczesnych,  sterylnych - buk. Czasem bowiem odstąpienie od niej daje ciekawe, inspirujące efekty.
Podłoga z jasnego, pozbawionego sęków drewna klonowego dodaje wnętrzu elegancji.
Autor: RAPPGO/ SKANDINAVIAN PARKETT
Dąb na podłodze pasuje do wnętrz w różnym stylu. Deski z jasnego dębowego drewna tworzą nowoczesny charakter...
Autor: Michał Glinicki
...a tradycyjny parkiet ułożony w jodełkę podkreśla klasyczny wystrój wnętrza.
Autor: Jacek Kucharczyk

Podłoga niezwyczajna

Jeśli pragnieniem kupującego jest stworzenie niezwykłej podłogi, która będzie nadawała bądź podkreślała osobliwy charakter wnętrza, warto wybrać ozdobne intarsjowane parkiety. Wnoszą one do wnętrz posmak dawnych pałacowych sal, gdzie podłoga drewniana układana była w bogate wzorzyste mozaiki. Producenci oferują gotowe wzory, można też zamówić je według własnego projektu.
Warto jednak pamiętać, że taka podłoga, nadając wnętrzu określony styl i elegancję, „zmusza” do podobnej stylizacji pozostałe elementy wnętrza i utrudnia zmiany w umeblowaniu i dekoracji.
Oryginalna będzie też podłoga w kolorze innym niż naturalna barwa drewna. Jeśli chcemy mieć podłogę niebieską lub zieloną, możemy kupić gotowe zabejcowane i polakierowane panele lub zabejcować surowe drewno.Łączenie drewna ciemnego i jasnego jest bardzo dekoracyjne. Taka podłoga przyciąga uwagę i zobowiązuje do odpowiedniego urządzenia pokoju.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Intarsje i dekoracyjne inserty wzbogacają powierzchnię podłogi i nadają jej dostojny charakter.
Autor: Aleksander Rutkowski
Prosta drewniana podłoga będzie oryginalna, jeśli zastosujemy dekoracyjne wstawki z innego materiału, na przykład z kamienia.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk

Rodzaje podłóg drewnianych

Parkiet tradycyjny - deszczułki z trwałych i twardych gatunków drewna: dębu, buku, jesionu, brzozy oraz z drzew egzotycznych. Gatunek parkietu zależy od bardziej lub mniej jednolitej barwy, usłojenia i obecności sęków.
Mozaika drewniana - produkowana jest ze ścinek w kształcie prostokątnych klocków z tych samych gatunków drewna, co parkiet. Sprzedaje się ją w przyklejonych na papier lub siatkę płytach z ułożonych w kwadraty listewek.
Panele drewniane - nie są w całej swej grubości litym drewnem: ich wierzchnia warstwa wykonana jest ze szlachetnego drewna: buku, dębu, jaworu, jesionu, sosny, brzozy. Panele jednopasmowe wyglądają jak deski, dwu- i trzypasmowe - naśladują ułożony w cegiełkę parkiet.
Bruk drewniany - kostka drewniana o przekroju prostopadłym do pionu drzewa, co sprawia, że widać kolisty rysunek słojów.
Deski podłogowe - deski z różnych gatunków drewna mogą być tylko szlifowane albo olejowane naturalnie (dębowa, sosnowa) bądź olejowane na biało, bejcowane, co nadaje im efekt patyny.

Barwy drewna

Świerk - mlecznokremowy z ciemniejszymi cętkami sęków. Dobre w pokoju oświetlonym delikatnym światłem północnym.
Sosna - jasna złocista żółć, szerokie łuki usłojenia, oranżowe sęki, z upływem lat ciemnieje. Dobre tło dla jasnych wnętrz.
Brzoza - jasnożółta, rozświetlona srebrzystym i gaszonym beżem, delikatne usłojenie. Rozjaśnia pokój, daje wrażenie czystości.
Klon - rozbielona żółć z delikatnym usłojeniem z rzadkimi sękami. Po latach przybiera barwę złotego miodu.
Jesion - na mlecznożółtym tle wyraźnie zarysowane brązowe słoje, które tworzą gęsty równoległy rysunek bądź szerokie łuki. Klepki o piaskowej żółci, przemieszane z klepkami o brązowym usłojeniu w różnej tonacji, tworzą bardzo ekspresyjną mozaikę.
Buk - ciepła tonacja rozbielonych żółcieni i oranży, słoje o delikatnym rysunku rozkładają się faliście i płynnie. Daje wrażenie równowagi, ciepła i wygody.
Dąb - zgaszone lekko szare żółcienie, ciemne usłojenie tworzy gęsty podłużny rysunek, przez co podłoga sprawia wrażenie zwartej, solidnej, ciężkiej i wiekowej.
Wiśnia - ciepły kolor koniaku - żółtawej czerwieni z nieznacznymi przyciemnieniami, usłojenie tworzy gęsty wzór powyginanych linii o ciemnej, zgaszonej czerwieni.
Orzech - ciemny brąz z rozjaśnieniami, mocnym, ciemnym i gęstym rysunkiem usłojenia, podłoga z orzecha silnie wpływa na charakter pomieszczenia, dodając mu rustykalnego tonu.
Merbau - czerwony odcień, wzbogacony oranżami i ciemnymi brązami; cętkowane, ciemne usłojenie tworzące ciemne smugi.
Jarrah - ciemnowiśniowe drewno z jaśniejszymi smugami.
Badi - pomarańczowy i bladożółty odcień, usłojenie tworzy nieznaczne smugi.
Tali - czerwonobrązowa i ciemnobrązowa, pod wpływem światła dziennego i powietrza równomiernie ciemnieje.

Drewno twarde i miękkie
Iglaste - świerk, sosna, modrzew - ponieważ są miękkie - nadają się do pomieszczeń, gdzie mniej się chodzi, czyli sypialni, bibliotek, pokojów do wypoczynku.
Olcha, brzoza, wiśnia to drzewa o średniej twardości.  
Dąb, jesion, buk, klon, jawor to drzewa twarde, dlatego można układać podłogę z tych gatunków w pomieszczeniach narażonych na szybkie zniszczenie, czyli w przedpokoju, pokoju dziecięcym, salonie, a nawet w kuchni.
Drzewa egzotyczne - badi, tali, merbau, kambala, jatoba, daru daru, hevea, kempas, lapacho, guatambu - zaliczane są do najtwardszych gatunków.          
.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi