Drzwi przesuwne w domu

Drzwi przesuwne to nie tylko oszczędność miejsca, ale też dobry sposób na łączenie i dzielenie pomieszczeń.
Ostatnio w projektach coraz częściej oprócz zwykłych drzwi widzimy drzwi przesuwne, które mają tę zaletę, że podczas otwierania zajmują mniej miejsca. Ale możemy też zdecydować się na nie w trakcie budowy lub remontu. Drzwi przesuwne mogą być naścienne lub chowane w ścianie.
Od rodzaju drzwi zależy, ile miejsca potrzeba do ich otwarcia. Tradycyjne drzwi rozwieralne.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Drzwi przesuwne naścienne.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiDrzwi przesuwne chowane w ścianie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Drzwi przesuwne chowane w kasecie umieszczonej na ścianie.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

Kiedy podejmujemy decyzję?

O drzwiach przesuwnych najlepiej pomyśleć już na etapie projektu albo przed postawieniem ścian działowych. Jeśli mają być przesuwane na ścianę, obok otworu konieczny jest wolny jej odcinek nie krótszy niż szerokość skrzydła.
Uwaga! W miejscu, gdzie ma być kieszeń drzwi przesuwnych, nie może być żadnych rur, przewodów kominowych i wentylacyjnych. 
Otwór na drzwi chowane w ścianie najłatwiej zrobić w trakcie budowy ściany. Wtedy umieszczamy w niej prowadnicę i ewentualnie specjalną kasetę, w którą wsuwać się będzie skrzydło drzwi.
Jeśli ściana już stoi, a nie chcemy jej wyburzać, najłatwiej zrobić drzwi przesuwające się na ścianę. Możemy także nałożyć na nią kasetę, którą od zewnętrznej strony wykańczamy płytą gipsowo-kartonową.


Drzwi przesuwne łączą dwie części pokoju dziennego: gdy zaistnieje potrzeba, staje się on przestronnym salonem. Wygląd drzwi dopasowano do charakteru pomieszczenia.
Autor: Jarosław Kąkol
Dzięki drzwiom przesuwnym zarówno w sypialni, jak i w holu jest więcej miejsca.
Autor: Michał Glinicki

Gotowe czy na zamówienie?
Kupując lub zamawiając skrzydło drzwi przesuwnych, pamiętajmy, że musi być ono szersze niż światło otworu w ścianie. Po zamknięciu powinno zachodzić na ścianę, w przeciwnym wypadku będą tworzyły się szpary. Jako drzwi przesuwne możemy wykorzystać każde skrzydło drzwiowe, najlepiej bezprzylgowe („bezfelcowe”), czyli z krawędziami bez wycięć.
Gotowe skrzydła mają standardową wysokość 2,05 m i szerokość od 60 do 100 cm. Zazwyczaj też mają nie więcej niż 4 cm grubości. Ich cena może być taka sama albo niewiele wyższa (na przykład 10%) od skrzydeł drzwi rozwieralnych.
Mogą być z drewna, płyty wiórowej oklejonej na przykład folią z nadrukiem albo tapetą, płyty MDF, z profili aluminiowych oszklonych lub wypełnionych innym materiałem.
Na indywidualne zamówienie możemy kupić skrzydło dowolnej wielkości, grubości i kształtu, a także z nietypowych materiałów na przykład ze szkła. Możemy też zamówić lekkie drzwi z naciągniętej na drewnianą ramę bibułki albo tkaniny.
Domowym sposobem można zrobić proste skrzydło drzwi przesuwnych na przykład z laminowanej płyty wiórowej – takie drzwi z łatwością zrobi nam majsterkowicz w domowym warsztacie. Skrzydło drzwi musi wyglądać ładnie z obu stron. Dlatego nie jest wskazane stosowanie drzwi do szaf jako drzwi między pomieszczeniami.
Elementy do montowania drzwi przesuwnych mogą być kupowane osobno lub w całych zestawach. Najtańsze są elementy do montowania drzwi przesuwnych naściennych. Prowadnicę można kupić już za około 80 zł, w zestawie wraz z listwami maskującymi i uchwytami – za około 240 zł. Zestaw do montażu drzwi przesuwnych, chowanych w ścianie, wraz z kasetą kupimy za cenę od 900 zł.
Kupując osobno poszczególne elementy, pamiętajmy, że prowadnica musi być ponad dwa razy dłuższa niż szerokość otworu i powinna być dobrana do ciężaru skrzydła. Specjalne kasety do montowania drzwi chowanych w ścianie dopasowujemy do rodzaju ściany: inne są do ścian gipsowo-kartonowych, inne do murowanych.


Aneks sypialny, który jest częścią pokoju dziennego, w ciągu dnia ukryją nowoczesne przesuwne drzwi.
Autor: Lidia Popiel
Dwuskrzydłowe drzwi przesuwne między sypialnią a aneksem sportowym. Otwarte w czasie ćwiczeń powiększają powierzchnię aneksu.
Autor: Michał Glinicki

O czym jeszcze warto pamiętać?
Niewykorzystana ściana. W miejscu, gdzie po otwarciu zatrzymują się drzwi przesuwne naścienne, nie można stawiać mebli ani zawieszać  półek i dekoracyjnych przedmiotów. W pobliżu tego odcinka ściany nie powinny się też bawić małe dzieci: w każdej chwili mogą je uderzyć otwierające się drzwi. 
Po tej stronie, na którą odsuwa się skrzydło drzwi, nie powinno się również umieszczać włączników do światła.
Ściana, która ma kieszeń w środku również nie może być w pełni wykorzystana tak jak inne. Jeśli nie jest pogrubiona, nie można w nią wstrzelić kołków do zawieszenia obrazów ani obsadzić puszki na włącznik oświetlenia.
Łączenie posadzek. Jeśli różne posadzki łączą się pod zamkniętym skrzydłem drzwi naściennych, powstaje dziwny „wygryzek” w progu. Połączenie w środku ściany spowoduje, że po zamknięciu drzwi będzie widoczny kawałek podłogi pomieszczenia sąsiedniego.


Taka sama podłoga w obu pomieszczeniach sprawi, że po odsunięciu drzwi uzyskamy wrażenie jednoprzestrzennego wnętrza. Nie będzie też problemu z łączeniem posadzek.
Autor: Michał Glinicki
Szerokie, przeszklone drzwi przesuwne między salonem a holem powiększają strefę dzienną domu. Ściana wydaje się lżejsza, hol - lepiej doświetlony.
Autor: Hanna Długosz

Gromadzenie się kurzu. Jeśli kieszeń na drzwi budujemy sami, będzie ona niewykończona w środku, ponieważ trudno otynkować wewnątrz szczelinę szerokości 5 cm. 
Trudno też utrzymać czystość wewnątrz kieszeni – jest ona na tyle wąska, że końcówka odkurzacza nie zmieści się do środka. Drzwi przesuwne
Za:
- Podczas otwierania zajmują mniej miejsca niż tradycyjne drzwi rozwieralne.
- Otwierają się łatwiej.
- Można pozostawić je częściowo otwarte – nie zatrzaskują się same pod wpływem przeciągu i nie przeszkadzają. 
- Mogą być elementem domowej scenografii: odsłaniając przy ich pomocy większy lub mniejszy fragment pomieszczenia, można zmieniać klimat i nastrój wnętrza. Odpowiednio wkomponowane w ścianę mogą też maskować wejście do pomieszczenia, które znajduje się za nimi. 
Przeciw: - Ze względu na niższą szczelność nie nadają się na drzwi wejściowe, drzwi do wiatrołapu ani między pomieszczeniami, w których powinna być utrzymana różnica temperatur.
- Gorzej izolują akustycznie – nie są polecane ani do łazienek i WC, ani do miejsc, które mają być wyciszone.
- Są mniej wygodne wszędzie tam, gdzie zależy nam na zamykaniu pomieszczeń na klucz. Nie da się w nich bowiem zastosować standardowego zamka.
Gdzie drzwi przesuwne?

Między kuchnią i pokojem  dziennym
, czyli w części dziennej domu. Drzwi przesuwne to dobry sposób na rozwiązanie dylematu: kuchnia otwarta czy zamknięta. W zależności od sytuacji kuchnia staje się częścią strefy dziennej – miejscem codziennego życia domowników – albo osobnym pomieszczeniem, które w każdej chwili można zamknąć.

Drzwi przesuwne łączące pokój dzienny z kuchnią.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

Między dwoma pokojami. Dzięki drzwiom przesuwnym, najlepiej dwuskrzydłowym, możemy zmieniać proporcje, wielkość i funkcje pomieszczeń. Łącząc sąsiadujące za sobą pomieszczenia, łatwo uzyskamy jedno przestronne wnętrze. Pokój dzienny połączony z jadalnym utworzą reprezentacyjny duży salon: miejsce na rodzinne przyjęcia. Połączone ze sobą  sąsiednie pokoje dziecięce młodsze dzieci wykorzystają do wspólnej zabawy, starsze – do przyjmowania przyjaciół.

Dwuskrzydłowe drzwi przesuwne między pokojem dziennym a gabinetem.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

W holu i przedpokoju, czyli tam, gdzie często mijają się domownicy, wita się gości. W niewielkich pomieszczeniach drzwi przesuwne nie zabiorą miejsca potrzebnego na przykład na wieszak czy szafkę na buty. Są wygodniejsze również wtedy, gdy wejścia do różnych pomieszczeń (na przykład garderoby i łazienki) sąsiadują ze sobą i podczas otwierania zwykłe drzwi mogłyby się zderzać.

Drzwi przesuwne do garderoby w ciasnym korytarzyku.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

W pomieszczeniach wielofunkcyjnych. Drzwi przesuwne doskonale sprawdzą się tam, gdzie część pomieszczeń czasowo wykorzystywana jest do innych celów. W ten sposób część sypialni można przeznaczyć na aneks do ćwiczeń, fragment pokoju dziennego na miejsce do pracy,
a część łazienki na pralnię.

Drzwi przesuwne, wydzielające w łazience aneks na pralnię.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

W spiżarni, schowku, garderobie. To przede wszystkim oszczędność miejsca – tak cennego w małych pomieszczeniach. Nie bez znaczenia jest też ułatwienie w ten sposób dostępu do rzeczy, których często używamy.

Drzwi przesuwne między kuchnią i spiżarnią.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

W pomieszczeniach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Drzwi przesuwne pozostawiają więcej powierzchni do manewrowania wózkiem inwalidzkim niż skrzydła drzwi rozwieralnych. Szczególnie polecane są w tym wypadku drzwi automatycznie otwierane za pomocą przycisku czujnika dotykowego lub sterowane pilotem. Światło przejścia nie może być węższe niż 90 cm, a uchwyt do otwierania – nie wyżej niż 120 cm od podłogi.

Drzwi przesuwne w łazience dla niepełnosprawnych.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi