Dwa urządzenia, jeden komin

<
Kupiłam dom, w którym ciepła woda do centralnego ogrzewania i ciepła woda użytkowa podgrzewane są w jednym - dwufunkcyjnym kotle. Takie rozwiązanie mi nie odpowiada - wiem z doświadczenia, jak mało komfortowe jest korzystanie z ciepłej wody, zwłaszcza dla pięcioosobowej rodziny. Ponieważ zarówno sam kocioł, jak i instalacje, będą wymieniane podczas remontu, chciałabym oprócz kotła (tylko do centralnego ogrzewania) zainstalować w łazience gazowy podgrzewacz do wody. Czy mogę podłączyć go do tego samego komina, co kocioł?

Zasady podłączania do komina gazowych urządzeń grzewczych określone są w Rozporządzeniu ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (par. 175 pkt. 1). Zgodnie z nimi wszelkie grzewcze urządzenia gazowe, na przykład kotły, ogrzewacze pomieszczeń, grzejniki wody przepływowej, niezależnie od obciążenia cieplnego powinny być podłączone na stale przewodem z indywidualnym kanałem spalinowym.
Można podłączyć dwa kotły do współnego kanału spalinowego, ale pod warunkiem, że zastosuje się wspólny skrzyniowy przerywacz ciągu, a oba urządzenia będą zainstalowane w kotłowni, albo w specjalnym pomieszczeniu technicznym nie połączonym z pomieszczeniami, w których przebywają ludzie. Łączna moc urządzeń nie może ponadto przekroczyć 50 kW.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty