Działka na współwłasność

Zamierzam kupić działkę, która miała trzech współwłaścicieli. Jeden z nich zmarł, a spadkobiercy nie przeprowadzili postępowania spadkowego. Czy mogę nabyć taką nieruchomość, skoro pozostali współwłaściciele zainteresowani sprzedażą mają większość udziałów?

Niestety, umowę sprzedaży całej nieruchomości muszą podpisać wszyscy współwłaściciele, bez względu na wysokość ich udziałów. Nie może to jednak nastąpić, dopóki nie zostaną sądownie stwierdzone prawa do spadku po zmarłym współwłaścicielu. Do tego momentu pozostali współwłaściciele mogą sprzedać jedynie swoje udziały we współwłasności. Trzeba jednak pamiętać, że w razie zakupu udziałów, nawet większościowych, nie będziemy mieli prawa do swobodnego dysponowania nieruchomością. Gdy zechcemy wybudować na działce dom, będziemy musieli pytać o zgodę spadkobierców zmarłego współwłaściciela. W takiej sytuacji urząd z pewnością będzie wymagał okazania dokumentu potwierdzającego, komu przysługują prawa do nieruchomości, czyli postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeśli spadkobiercy zmarłego współwłaściciela nie są zainteresowani uregulowaniem spraw spadkowych, to nie ma sensu kupować udziałów w tej nieruchomości.

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty