Działka przy linii

Mam działkę o powierzchni 1250 m2, na której mieliśmy z mężem budować dom. Nasza sytuacja rodzinna zmieniła się i teraz jestem zmuszona do sprzedaży działki. Okazuje się jednak, że z powodu przebiegającej w pobliżu linii wysokiego napięcia nikt nie chce jej kupić - wszyscy mówią, że to bardzo szkodliwe dla zdrowia. W jakiej odległości od linii wysokiego napięcia można się wybudować, żeby było bezpiecznie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami natężenie pola elektrycznego w miejscu całodobowego przebywania ludzi nie powinno przekraczać wartości 1 kV/m (jest to tak zwana Strefa I), mierzonej na wysokości 1,8 m nad poziomem podłogi w mieszkaniu, na przykład na balkonie lub w oknie. Aby warunek był spełniony, odległość od przewodów linii 220 kV (linia wysokiego napięcia) powinna wynosić co najmniej 26 m.
Szkodliwe jest również pole magnetyczne 50 Hz, wytwarzane przez prąd płynący w linii. Przeciętna wartość pola magnetycznego pod linią 220 kV wynosi zazwyczaj 2-5 µT (mikrotesli). Jest zatem znacznie niższa od poziomu 100 µT, dopuszczanego przez Międzynarodową Agencję Ochrony Radiacyjnej IRPA dla całodobowego przebywania ludzi. Szereg badań wykazuje jednak negatywny wpływ na zdrowie ludzi pól magnetycznych 50 Hz już powyżej poziomu 0,3 µT. W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy opracowano projekt zalecenia, aby w budownictwie mieszkaniowym poziom pól magnetycznych był ograniczony do 0,5 µT.
Należałoby wykonać na działce pomiary natężenia pola elektrycznego i magnetycznego. Można się zwrócić o pomoc do właściwej wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej (wiele z nich dysponuje już specjalistycznymi miernikami) lub zlecić wykonanie badań odpowiedniej firmie.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi