Egzotyczny i sosnowy, czyli jak zrobić taras z drewna


Drewniany taras ma wiele zalet. Jest szlachetny, naturalny, nie przykuwa uwagi, ale wtapia się w przestrzeń ogrodu. Drewno jest ciepłe i miłe w dotyku – przyjemnie jest stąpać po nim bosymi stopami. I najważniejsze – jest łatwy do wykonania.

Najlepiej, jeśli taras jest na równi z poziomem gruntu lub trochę wyżej. Tworzy wtedy całość z otaczającą przestrzenią, staje się naturalnym łącznikiem domu z ogrodem. Taki taras można zbudować samodzielnie, bez obawy, że zacznie pękać, kruszyć się i niszczeć na mrozie, jak to często bywa z niewłaściwie zrobionym tarasem pokrytym płytkami ceramicznymi. Prawidłowo wykonany taras z drewna, zwłaszcza zadaszony, może służyć nawet kilkadziesiąt lat.
Taras jest integralną częścią ogrodu; jego miękka linia powtarza łuk okalających go kamiennych murków.
Autor: OGRODY DANKIEWICZ
Podłoga z surowego drewna bangkirai po dwóch sezonach przybiera srebrzystoszarą barwę.
Autor: OGRODY DANKIEWICZ
Częściowo zadaszony taras z kominkiem, czyli kameralny pokój na świeżym powietrzu.
Autor: Tomasz Myśluk

Wybierz drewno
Egzotyczne. Doskonale sprawdzają się tek i bangkirai. To gatunki egzotyczne, które coraz częściej pojawiają się na polskim rynku. Dostępne są w sprzedaży deski gładkie lub ryflowane, czyli nacięte w rowki, dzięki czemu nawet po zmoczeniu nie są śliskie. Tek i bangkirai są twarde, wytrzymałe na ścieranie oraz odporne na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego nie muszą być impregnowane. Zawierają naturalne substancje konserwujące: garbniki, tłuszcze i woski (z teku robione były pokłady żaglowców). Taras wykonany z drewna egzotycznego można pokryć olejem do drewna, który podkreśli jego naturalny kolor, albo olejem barwiącym, ale można też pozostawić w stanie surowym – wówczas po jednym, dwóch sezonach drewno przybierze srebrzystoszarą barwę. Elementy wykonane z drewna egzotycznego powinny być mocowane wkrętami ze stali nierdzewnej, gdyż inne wchodzą w reakcję chemiczną z drewnem i odbarwiają je.

Sosnowe i świerkowe. Jest to drewno miękkie, niezbyt odporne na wgniecenia i zarysowania. Łatwo niszczeje pod wpływem czynników atmosferycznych, może być też atakowane przez szkodniki, których larwy żerują wewnątrz drewnianej konstrukcji. Dlatego koniecznie musi być zabezpieczone. Najskuteczniejsza jest impregnacja ciśnieniowa. Przycięte na wymiar elementy tarasu powierza się wyspecjalizowanej firmie, która je impregnuje w specjalnym autoklawie. Drewno użyte do budowy tarasu można też zabezpieczyć, mocząc przez kilkanaście minut w impregnacie (na przykład Drewnochronie, Bioluksie, Impreksie W2). Najlepiej wykopać rów, wyłożyć go grubą folią i po nalaniu impregnatu moczyć kolejne partie drewna. Można też kupić już zaimpregnowany zestaw gotowych, odpowiednio przyciętych elementów drewnianych do samodzielnego montażu. Takie zestawy oferują firmy sprzedające drewno ogrodowe.
Zaimpregnowanych elementów nie powinno się docinać, można je natomiast pomalować farbą przeznaczoną do drewna do stosowania na zewnątrz budynków.
Drewno krajowe nawet po dokładnej impregnacji może się odkształcać pod wpływem warunków atmosferycznych, dla wielu osób nie jest to jednak wadą, bo nadaje konstrukcji rustykalny charakter.

Dębowe. To najtwardsze i najbardziej wytrzymałe rodzime drewno. Doskonale nadaje się do budowy na zewnątrz budynków, jednak nawet je warto poddać impregnacji.


Niewielki sosnowy taras – miejsce odpoczynku i pomost. Otoczony roślinami tworzy przytulny ogrodowy zakątek.
Autor: Piotr Mastalerz
Ryflowane deski z drewna bangkirai pokryte olejem do drewna nie odbarwiają się pod wpływem czynników atmosferycznych.
Autor: OGRODY DANKIEWICZ

Zbuduj fundament

Taras drewniany można zbudować na fundamencie punktowym złożonym z rzędów betonowych słupków. Wystarczy, jeśli fundament będzie miał 50-60 cm głębokości, ponieważ taras jest konstrukcją lekką, która łatwo przenosi niewielkie ruchy gruntu. Słupki można zrobić z betonu B15 ułożonego w deskowaniu lub w specjalnych pociętych formach szalunkowych albo z pustaków zasypowych wypełnionych betonem B10. Można też kupić gotowe betonowe słupy fundamentowe. Ich rozstaw musi być dostosowany do grubości elementów drewnianych użytych do konstrukcji tarasu – im są grubsze, tym słupków fundamentowych może być mniej. Jeśli drewno użyte do budowy tarasu ma niewielkie przekroje (zwykle takie jest sprzedawane drewno egzotyczne), zamiast na fundamencie punktowym podłogę tarasu można położyć na płycie betonowej grubości 10 cm.

Taras na fundamencie punktowym.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Taras na płycie betonowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Wykonaj konstrukcję
Taras drewniany na fundamencie punktowym ma tę zaletę, że można go wykonać wokół rosnących dużych drzew. Można też w jego nawierzchni zrobić otwory i posadzić w nich rośliny. Między słupkami fundamentowymi łatwo poprowadzić system nawadniający doprowadzający wodę do poszczególnych roślin.
Podciągi tarasu najlepiej połączyć z fundamentem metalowymi kotwami, co zapobiegnie zawilgoceniu drewna – szczególne istotne jest to w przypadku drewna sosnowego i świerkowego, ale zalecane także dla drewna egzotycznego.
Należy pamiętać o tym, aby drewno nigdy nie stykało się bezpośrednio z gruntem. Jeśli chcemy, by taras był na równi z trawnikiem, zewnętrzne deski należy oddzielić od ziemi na przykład opaską blaszaną ze stali nierdzewnej.

Uwaga! Przed przystąpieniem do budowy tarasu w miejscu, gdzie ma on stanąć, warto zdjąć warstwę urodzajnej gleby lub położyć włókninę. Zapobiegnie to wyrastaniu chwastów między deskami podłogi.


Drewno ładnie łączy się z innymi naturalnymi materiałami, na przykład kamieniem.
Autor: OGRODY DANKIEWICZ
Drewniana podłoga ułożona równo z trawnikiem narażona jest na zawilgocenie. Najlepiej zrobić ją z twardego drewna egzotycznego.
Autor: OGRODY DANKIEWICZ

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi