Elektryczne szlifowanie

Szlifowanie to wyjątkowo niewdzięczna praca. Aby ją sobie ułatwić, warto sięgnąć po elektryczną szlifierkę mimośrodową, oscylacyjną, „delta” lub taśmową. Wybór zależy między innymi od rodzaju powierzchni, która ma być wykończona.Szlifierki mimośrodowe


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Najważniejsze parametry

- Średnica tarczy – zależy od niej wydajność pracy. Im jest większa, tym szybciej oszlifuje się dużą powierzchnię. Najczęściej spotyka się tarcze o średnicy 150 lub 250 mm.
- Liczba oscylacji – oznacza ilość wychyleń, jakie tarcza wykonuje  w ciągu minuty (przeważnie od 4000 do 26 000). Im więcej, tym szlifowanie dokładniejsze.
- Mimośrodowość – czyli wielkość wychylenia tarczy w stosunku do własnej osi, podawana jest w milimetrach. Im większa, tym efektywniejsze szlifowanie. Przeważnie wynosi około 5 mm.

Dostępne opcje

Szlifierki mogą być wyposażone w elektroniczny system wyboru wstępnej prędkości obrotowej. Pozwala on dostosować szybkość obrotów tarczy do poziomu dokładności szlifowania. Produkowane są również szlifierki mimośrodowe z automatycznym hamulcem. Po odsunięciu tarczy od szlifowanego materiału momentalnie zwalnia ona i obraca się bardzo powoli. Ważną funkcją jest też system odsysania pyłu. Dzięki niemu nie wbija się on zanadto między ziarna papieru ściernego.

Osprzęt niezbędny i przydatny

Tym, co trzeba dokupować regularnie, są krążki papieru ściernego różnej gradacji. Zużywa się on bardzo szybko. Krążki mocuje się do tarczy na rzep. Oprócz papieru ściernego można doczepiać gumowe tarcze szlifierskie służące do wygładzania delikatnych materiałów oraz wełny polerskie i adaptery do ich mocowania. Można również dokupić specjalną gąbkową podkładkę. Mocuje się ją na ruchomej tarczy, pod krążkiem papieru ściernego. Dzięki niej można szlifować powierzchnie o łagodnych wgłębieniach.


Po zmianie tarczy szlifierki mimośrodowe zamieniają się w polerki.
Autor: METABO
Szlifierka mimośrodowa nadaje się zarówno do zgrubnego, jak i precyzyjnego szlifowania powierzchni płaskich i lekko zakrzywionych. Może być również używana do zdzierania starych powłok malarskich.
Autor: BLACK & DECKER

Kilka zasad prawidłowego używania

- Podczas pracy trzeba uważać, by nie przegrzać tarczy i, co gorsza, nie zużyć krążka papieru ściernego do tego stopnia, żeby widać było spod niego tarczę. W jednym i drugim przypadku niszczy się rzep, do którego przyczepia się krążki.
- Tarczy nie wolno na siłę dociskać do szlifowanej powierzchni.
- Pochłaniacz pyłu w trakcie pracy powinien być opróżniany średnio co dziesięć minut.
- Podczas szlifowania powierzchni metalowych trzeba odczepić plastikowy pochłaniacz pyłu. Rozgrzane opiłki mogłyby go uszkodzić.

Ile kosztują?

Najtańsze szlifierki mimośrodowe, sprzedawane najczęściej w supermarketach, kosztują 90-200 zł.
Najdroższe modele szlifierek, przeznaczone dla bardziej zaawansowanych majsterkowiczów oraz profesjonalistów, kosztują ponad 700 zł.

Akcesoria do szlifierki mimośrodowej


Krążki papieru ściernego.
Autor: BOSCH
Gumowy talerz do delikatnego szlifowania.
Autor: BOSCHAdapter do mocowania wełen i gąbek polerskich.
Autor: BOSCH
Wełna polerska.
Autor: BOSCH
Szlifierki oscylacyjne


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Najważniejsze parametry


- Wymiary stopy – im jest ona większa, tym mniej czasu potrzeba na oszlifowanie dużej powierzchni. Długość stóp wynosi od 185 do 230 mm, a szerokość od 90 do 115 mm.
- Liczba oscylacji na minutę – ma ona wpływ na dokładność szlifowania. Szlifierki oscylacyjne wykonują od 19 do 27 000 oscylacji na minutę.
- Mimośrodowość – czyli amplituda oscylacji. Określa, jak bardzo wychyla się stopa szlifierki podczas pracy. Im większa mimośrodowość, tym większa efektywność szlifowania.
Jej wartość waha się między 1 a 2,5 mm.

Dostępne opcje

Szlifierki oscylacyjne tak jak pozostałe mają system odsysania pyłu. Dzięki niemu jest on szybko usuwany z powierzchni materiału. Papier mocuje się do tarczy specjalnymi zaciskami. Do niektórych modeli można go też mocowaćmna rzep. Oferowane są również szlifierki wyposażone w system elektronicznego ustawiania wstępnej prędkości szlifowania. Pozwala on dobrać częstotliwość oscylacji do rodzaju pracy i obrabianego materiału.
Stopy szlifierek oscylacyjnych można wymieniać (na nowe lub innego rodzaju). Zazwyczaj są one przykręcane i do wymiany niezbędny jest klucz ampulowy. Coraz częściej jednak producenci wyposażają swoje urządzenia w szybszy i wygodniejszy bezkluczykowy system wymiany stóp.
Szlifierki oscylacyjne to narzędzia, które obsługuje się dwoma rękoma. Na rynku pojawiają się jednak i takie, które są przystosowane do obsługi jedną ręką.


Szlifierki oscylacyjne nadają się do powierzchni płaskich oraz do zgrubnego szlifowania powierzchni delikatnie zaokrąglonych. Prostokątna stopa umożliwia też dotarcie do narożników.
Autor: SKIL
Otwory w papierze ściernym muszą się pokrywać z otworami w stopie szlifierki.
Autor: BOSCH

Osprzęt niezbędny i przydatny

W szlifierkach oscylacyjnych można wymieniać nie tylko arkusze papieru ściernego, ale również stopy. Oprócz tych tradycyjnych, prostokątnych, można dokupić zakończone w szpic (stopy typu „delta”) lub przedłużone do szlifowania w wąskich, trudno dostępnych miejscach. Razem ze szlifierką można kupić dziurkacz do papieru.
Ponieważ odsysanie pyłu odbywa się przez otwory w stopie, papier również musi mieć perforacje, i to w dokładnie ustalonych miejscach. Dzięki dziurkaczowi można zrobić odpowiednio rozmieszczone otwory w zwykłym papierze.

Kilka zasad prawidłowego używania

- Do wstępnego przeszlifowania drewna używa się papieru gruboziarnistego. Do ostatecznego wygładzenia powierzchni potrzebny jest papier o małym uziarnieniu.
- Trzeba pamiętać o tym, aby papier ścierny był równo nałożony i dobrze naciągnięty.
- Tarczy nie wolno na siłę dociskać do szlifowanej powierzchni.

Ile kosztują?

Tanie szlifierki oscylacyjne można kupić już za 50-100 zł. Modele bardziej profesjonalne kosztują 180-600 zł.

Akcesoria do szlifierki oscylacyjnejPapier ścierny dziurkowany...
Autor: BOSCH
...i zwykły.
Autor: BOSCH
Dziurkacz do papieru ściernego.
Autor: BOSCH

Szlifierki oscylacyjne typu „delta”


Tym, co przede wszystkim odróżnia je od typowych szlifierek oscylacyjnych, jest stopa. Kształtem przypomina ona nieco literę delta (stąd nazwa tego rodzaju szlifierek). Nadają się one znakomicie do szlifowania w narożnikach i innych miejscach trudno dostępnych dla szlifierek oscylacyjnych, mimośrodowych lub taśmowych.
Ze względu na nieduże rozmiary stopy zalecane są do szlifowania niedużych powierzchni. Niektóre szlifierki typu „delta” mają jednak stopy podobnej wielkości co oscylacyjne, z tym że ich przednia krawędź jest zakończona w szpic. Swym wyglądem przypominają nieco żelazko.
Do szlifierek typu „delta” można dokupić stopy mające kształt szpachli. Dzięki nim urządzenie to będzie pomocne przy zdzieraniu starych tapet lub wykładzin. Oferowane są również tak zwane stopy języczkowe umożliwiające szlifowanie elementów wklęsłych lub wypukłych. Szlifierki tego typu kosztują od 54 do 622 zł.

W szlifierkach typu „delta” można wymieniać stopy, na przykład na takie, które umożliwiają szlifowanie w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach.
Autor: AEG
Szlifierki taśmowe


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Najważniejsze parametry


- Wymiary taśmy – jej długość wynosi od 130 do 610 mm, a szerokość od 60 do 100 mm. Im większa taśma, tym szybsze szlifowanie, ale mniejsza jego precyzja.
- Prędkość przesuwu taśmy – od 200 do 420 m. Im większa, tym lepsza efektywność szlifowania.

Dostępne opcje

Większość szlifierek jest wyposażona w system odsysania pyłu. Droższe modele mają system elektronicznego wyboru prędkości przesuwu taśmy. Tak samo jak w szlifierkach mimośrodowych i oscylacyjnych pozwala on na dostosowanie prędkości szlifowania do rodzaju pracy. Szybsze obroty wskazane są przy szlifowaniu zgrubnym, mniejsze przy bardziej precyzyjnym. Większość szlifierek taśmowych wyposażona jest w mechanizm szybkiego nakładania i naprężania taśm.

Osprzęt niezbędny i przydatny

Najważniejszym wyposażeniem szlifierek taśmowych są taśmy papieru ściernego. Producenci często dodają jedną lub dwie do sprzedawanego urządzenia. Można do nich również dokupić ramkę szlifierską. Pozwala ona unieść nieco szlifierkę i w ten sposób ułatwia delikatniejsze szlifowanie materiału. Zapobiega także przechylaniu narzędzia i gwarantuje równomierne szlifowanie całej powierzchni. Przenośną szlifierkę taśmową łatwo można zamienić w stacjonarną. Wystarczy dokupić specjalny statyw i zamocować ją na nim. Taką stacjonarną szlifierką można obrabiać różne, nawet nieduże przedmioty. Trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż szlifierka odwrócona do góry nogami jest narzędziem niebezpiecznym.
Do statywu można dołączyć prowadnicę kątową, którą da się zeszlifowywać kanty różnych przedmiotów.


Szlifierki taśmowe są szybsze od mimośrodowych, nadają się głównie do zgrubnego szlifowania dużych powierzchni. Aby szlifować delikatniej, trzeba je uzbroić w specjalną ramkę.
Autor: AEG
Korzystając ze statywu, można zamienić szlifierkę w urządzenie stacjonarne.
Autor: AEG

Kilka zasad prawidłowego używania

- Taśma szlifierska na wewnętrznej stronie ma narysowane strzałki. Zakładając ją, trzeba uważać, by strzałki skierowane były w tę samą stronę co strzałki na obudowie.
- Szlifierka powinna być włączona przed przyłożeniem do obrabianego materiału, a taśma przesuwać się z wymaganą prędkością.
- Szlifowana powierzchnia powinna być stabilna.
- Trzeba pamiętać o regularnym opróżnianiu pochłaniacza pyłu.
- Nie wolno zwalniać włącznika szlifierki, gdy jest ona przytknięta do materiału.

Ile kosztują?

Szlifierki taśmowe są droższe od pozostałych. Najtańsze można kupić za 90 zł, ale są i takie, które osiągają cenę 1000-1300 zł.

Akcesoria do szlifierki taśmowej


Taśma papieru ściernego.
Autor: BOSCH
Ramka szlifierska.
Autor: BOSCHStatyw do pracy stacjonarnej.
Autor: BOSCH
Prowadnica kątowa.
Autor: BOSCH
Nietypowe rodzaje szlifierek
Producenci lubią zaskakiwać nowymi pomysłami. Efektem ich starań są na przykład szlifierki wielofunkcyjne sprzedawane z dwiema lub czterema wymiennymi stopami. Jedna stopa może służyć do szlifowania oscylacyjnego, inna do mimośrodowego. W niektórych zestawach są też stopy profilowane do szlifowania elementów o nieregularnych kształtach (wałków, gzymsów, wrębów) oraz stopy „delta” do szlifowania między innymi w narożnikach.
Ciekawym narzędziem jest też szlifierka taśmowa o bardzo małej powierzchni szlifowania.
Służy ona do pracy w miejscach wąskich i trudno dostępnych dla zwykłych szlifierek oscylacyjnych, mimośrodowych lub taśmowych.


Używając szlifierki z wąską taśmą, można szlifować w trudno dostępnych miejscach i obrabiać materiały o skomplikowanym kształcie.
Autor: BOSCH
Jedna szlifierka wielofunkcyjna zastępuje majsterkowiczowi kilka narzędzi.
Autor: BLACK & DECKER

Papierkowa robota

Podstawowym wyposażeniem wszystkich szlifierek jest papier ścierny. W zależności od rodzaju szlifierki może on być okrągły, prostokątny, „delta” albo mieć formę taśmy. Istotne jest, by rozmiar papieru pasował do konkretnego urządzenia. Do szlifierek z systemem odsysania pyłu przeznaczone są specjalne papiery dziurkowane. Papier ścierny dobiera się w zależności od rodzaju materiału. Można więc kupić papier do drewna (twardego, miękkiego, egzotycznego, do sklejki), metalu lub tworzywa sztucznego. Sprzedawane są również papiery do matowienia lub usuwania powłok malarskich i lakieru, do odrdzewiania metalu oraz do wygładzania mas szpachlowych. Można też zaopat-rzyć się w papier o dużej wydajności zdzierania, który jest polecany do usuwania farb z betonu i innych twardych podłoży, szlifowania tworzyw sztucznych zbrojonych włóknami oraz szorstkich powierzchni metalowych. W celu  lepszego rozróżnienia producenci nadają im odpowiednie kolory. Papier ścierny musi także być dostosowany do rodzaju pracy, jaka będzie wykonywana przy użyciu szlifierki. Są papiery do szlifowania zgrubnego o ziarnistości od 24 do 60, średnio dokładnego od 80 do 120, dokładnego – od 180 do 400.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi