Elewacje z drewnem


Stosowanie drewna na elewacji wciąż jest modne. I nic dziwnego. Nie dość, że jest ono ładne, to jeszcze może być wykorzystane na rozmaite, niekiedy bardzo pomysłowe sposoby.


Drewno zdobi i ożywia fasadę – dzięki niemu dom wygląda przytulniej i dobrze się wpisuje w otoczenie. Ładnie łączy się z różnymi materiałami: kamieniem, klinkierem, tynkiem, szkłem. Używając drewna również w innych miejscach działki, na przykład do zbudowania altanki czy ogrodzenia, możemy nadać całej zabudowie jednolity i spójny charakter. Na elewacjach najczęściej stosuje się deski z drewna świerkowego, sosnowego, modrzewiowego, olchowego lub dębowego. Ważne jest, aby było ono dobrze wysuszone i miało odpowiednią wilgotność – 15-18%. Niezależnie od rodzaju drewna, z którego są deski elewacyjne, wymagają one zabezpieczenia przed wilgocią, grzybem i ogniem. Do wyboru są lakiery, farby i lakierobejce, a także impregnaty dekoracyjne dodatkowo nadające drewnu ładny wygląd. Najprostsze do zamontowania są deski fabrycznie obrobione, które mają specjalne wyprofilowania umożliwiające łączenie na wpust i wypust lub na zakład (przylgę). Deski można mocować pionowo (wtedy woda deszczowa szybciej z nich spływa i nie gromadzi się na połączeniach), poziomo lub ukośnie – w zależności od tego, jaki efekt wizualny zamierzamy osiągnąć. Pionowo ułożone deski były zwyczajowo stosowane w wysokich budynkach gospodarczych (stodoły, młyny), natomiast ich horyzontalny układ to chwyt architektury nowoczesnej. Drewniana elewacja wymaga zabiegów konserwacyjnych i pielęgnacyjnych. W zależności od zastosowanego środka zabezpieczającego drewno należy ją odnawiać raz na dwa do ośmiu lat (patrz tabela). Dobrze jest, gdy dom z drewnianą elewacją ma duży okap, ponieważ chroni on ją przed wpływem czynników atmosferycznych – nadmiernym nasłonecznieniem i opadami. Drewno może stanowić dekoracyjną osłonę ścian w budynkach szkieletowych lub wierzchnią warstwę ścian budynków w dowolnej technologii – jako okładzina całości lub fragmentu elewacji – szczytu, lukarny, podbitki. Poniżej kilka ciekawych przykładów.


Drewno górą
Autorzy projektu: Formo3, architekci: Magdalena Beczak, Maciej Beczak


Szerokie okapy dachu chronią drewnianą ścianę przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem
Autor: Magdalena Beczak
Wyraźny układ warstw materiałów na elewacji sprzyja uporządkowaniu bryły
Autor: Maciej Beczak

Użycie drewna na elewacji wyniknęło z zastosowanej przy budowie domu technologii – ściany parteru są murowane, natomiast poddasza wykonano w szkielecie drewnianym. Naturalnym, wręcz organicznym ruchem było dla architektów pokrycie ściany murowanej murem, a szkieletu drewnianego drewnem. Za takim rozwiązaniem materiałowym przemawiała dodatkowo chęć uzyskania „talii” domu pomiędzy szeroką bazą i szerokim okapem. Ze względu na układ działki budynek ma kształt wydłużonego prostokąta, a wszystkie elementy drewniane – poziome deski, poziome żaluzje, poziome wykończenie okapu dachu – jeszcze podkreślają jego długość. Użyte do wyłożenia elewacji modrzewiowe deski (o grubości 19 mm) są ułożone poziomo, na pióro własne i wpust (krawędzie zewnętrzne są frezowane na głębokość około 5 mm) – zamocowane są do pionowych kontrłat (2,5 x 5 cm) rozstawionych co 40-60 cm. Deski zabezpieczono lazurą w kolorze jasny dąb. Zostały nią pomalowane jednokrotnie, aby dobrze było widać ich usłojenie.

Wyznaczające strefę tarasu drewniane żaluzje osłaniają go przed wzrokiem przechodniów
Autor: Maciej Beczak

Przekrój ściany budynku


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Szerokie deski


Autorzy projektu: Biuro Projektów Lewicki Łatak, architekci: Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak


Deski i kamień nie tylko mają taką samą szerokość, ale też podobną barwę – ciepły, przyjazny odcień
Autor: Hanna Długosz
Szerokie poziomo ustawione deski kontrastują z rytmicznie rozmieszczonymi, pionowymi wysokimi oknami
Autor: Hanna Długosz

W tym domu drewniana elewacja posłużyła lepszemu wpisaniu go w gęsto porośniętą drzewami iglastymi – głównie sosnami i świerkami – działkę. Choć jest on duży i wysoki, wygląda na zżyty z otoczeniem. Drewno (architekci wybierali je z klientem osobiście w lasach pod Tomaszowem Lubelskim) jest połączone z innym, również naturalnym materiałem – piaskowcem. Znamienne jest, że zostały one do siebie dopasowane szerokością modułu. Dom jest na wskroś nowoczesny. Tradycja przejawia się tylko w kształtowaniu poszczególnych jego elementów, takich jak obramowania okienne czy cokół. Użyte na elewacji zaimpregnowane sosnowe deski mają 4,5 cm grubości, 3 m długości i 32 cm wysokości. Są zamocowane na ruszcie aluminiowym i ułożone na mijankę. Narożniki były klejone warstwowo.

Dzięki zastosowaniu szerokich desek dom wydaje się niższy niż jest w rzeczywistości
Autor: Hanna Długosz

Przekrój ściany budynku


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Olchowa sklejka

Autor projektu
: KWK Promes, architekt Robert Konieczny


Dzięki zastosowanemu na elewacji drewnu dom wygląda przyjaźniej i przytulniej
Autor: Juliusz Sokołowski
Siatki wypełnione pieńkami stanowią ażurową osłonę tarasów. To jeszcze jeden pomysłowy sposób wykorzystania drewna do urozmaicenia elewacji
Autor: Juliusz Sokołowski

Drewno służy tu „ociepleniu” elewacji, która ze względu na warunki miejsca (Śląsk) jest utrzymana w szarej tonacji. Drewno przełamuje jej surowy wygląd, a zróżnicowanie materiałów podkreśla dodatkowo odrębność poszczególnych elementów. Ze względu na to, że wykładano nim zaokrągloną ścianę, najpraktyczniejsze wydawało się zastosowanie sklejki – łatwo dopasować ją do wszelkich krzywizn. Spore arkusze (o wielkości 300 x 155 cm i grubości 4 mm) olchowej sklejki szalunkowej delikatnie docinał i perfekcyjnie układał... stolarz. Sklejka została wcześniej dobrze zabezpieczona­ – pokrywają ją dwie warstwy bejcy. Jest zamontowana do drewnianych kantówek (mają one wymiary 4 x 5 cm i są rozmieszczone co 45 cm) wkrętami co 8 cm. Na styku płyt są pozostawione 3-milimetrowe szczeliny.

Sklejka wchodzi również do wnętrza domu – jest nią wyłożona zarówno wewnętrzna ściana, jak i szafki kuchenne
Autor: Juliusz Sokołowski

Przekrój zaokrąglonej ściany


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Modrzew w brzozach
Autorzy projektu: JM Studio Architektoniczne, architekci: Magdalena Ignaczak, Jacek Kunca


Elewacja z drewna odbiera architekturze surowość, jest bardzo efektowna i miła w dotyku
Autor: archiwum JM Studio Architektoniczne
Piękny różowopomarańczowy kolor modrzewiowego drewna został jeszcze specjalnie podbarwiony
Autor: archiwum JM Studio Architektoniczne

W tym wypadku elewacja z lekko podbarwionego drewna modrzewiowego miała na celu wpisanie budynku w otaczający go las brzozowy, dodanie miękkości bryle i uszlachetnienie prostej architektury. Dom jest obity deskami podłogowymi o grubości 2,5-3 cm i szerokości 12 cm. Ułożono je pionowo, aby wysmuklić budynek, a także dodać mu elegancji i szlachetności. Na narożnikach dochodzą one na styk. Nad oknami i na parapetach wykonano dyskretne obróbki blacharskie. Deski są przybite gwoździami do drewnianego rusztu. Pozostawiona pomiędzy nimi a warstwą ocieplenia (wełna mineralna) szczelina wentylacyjna powoduje, że elewacja oddycha, natomiast dzięki wełnie i wiatroizolacji dom jest bardzo ciepły i energooszczędny. Deski były malowane bejcą z impregnatem, ale bez lakieru. Malowanie trzeba będzie powtarzać co pięć-sześć lat, jednak dzięki temu elewacja zachowa naturalny wygląd.

Glify okienne są wykończone szerokimi deskami
Autor: archiwum JM Studio Architektoniczne

Przekrój ściany budynku


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Niezwykła kantówka

Autor projektu:
HS99 Herman i Śmierzewski, architekci: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski


Poziomy układ kantówek podkreśla horyzontalność bryły. Pionowe okna przełamują ten schemat i ożywiają elewację
Autor: Jan Smaga

Starannie dopracowana elewacja z drewna miała w tym wypadku uatrakcyjnić wygląd domu, który ma regularną prostopadłościenną bryłę i bardzo prosty rzut. Jest wykończona struganymi kantówkami z drewna modrzewiowego (o wymiarach 4 x 4 cm) ułożonymi poziomo z fugą o szerokości 10 mm. Profile są fazowane (mają 25-procentowy spadek w kierunku zewnętrznym). Zrobienie elewacji z drewna, oprócz względów estetycznych, podyktowane było motywami ekonomicznymi i terminowymi (dom ma lekką konstrukcję z drewna i płyt OSB wykonaną metodą częściowej prefabrykacji). Ażurowa elewacja to również sposób na wentylację elementów drewnianych przedłużającą jej trwałość. Kantówki są zamocowane na kontrłatach o wymiarach 4 x 6 cm. W narożnikach domu znajdują się wspornikowo wystawione listwy, które są zacięte pod kątem 45° i stykają się bez pośrednictwa dodatkowych elementów. Drewno nie jest lakierowane, tylko zabezpieczone głęboko penetrującym impregnatem. Można się więc spodziewać, że będzie podlegać ciągłym przemianom – zarówno cyklicznym, związanym z porami roku, jak i wynikającym ze starzenia się (barwa pozostawionego w postaci naturalnej modrzewia z biegiem czasu zmienia się w srebrzystoszarą).


Kolor, na jaki pomalowano ścianę, przy której w przyszłości ma stanąć kominek, wybrano z rozmysłem, tak aby pasował zarówno do barwy świeżego modrzewia, jak i do tej, którą modrzewiowe deski będą miały za kilka lat
Autor: Jan Smaga

Przekrój ściany budynkuAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Ekologiczna dekoracja

Autorzy projektu:
Studio Kwadrat, architekci: Beata Stojanow-Jaskot, Jacek Jaskot, Wojciech Pąprowicz
Do zabezpieczenia desek użyto dokładnie tych samych materiałów, które zastosował producent zamontowanych w domu okien. Korzyści z takiego rozwiązania są dwie – identyczna kolorystyka oraz solidne zabezpieczenie przed zjawiskami atmosferycznymi
Autor: Andrzej Szandomirski
Wybrany przez architektów modrzew ma dużo naturalnych żywic dających gwarancję dużej odporności na warunki atmosferyczne. Dzięki temu przetrwał bez szwanku już cztery lata
Autor: Andrzej Szandomirski

Zastosowanie drewna na elewacji miało na celu nadanie budynkowi naturalnego, ekologicznego charakteru i miękkie wpisanie go w otoczenie. Dom wyróżnia prosta i skromna architektura. O jego urodzie decydują właściwe proporcje, a także umiejętne połączenie faktur i kolorów. Dość ciemne drewno modrzewiowe zestawione jest z białym tynkiem. Dzięki takiej kontrastowej kompozycji udało się wyeksponować urodę tych materiałów. Drewno zostało bardzo solidnie zabezpieczone – jest pokryte bezbarwnym impregnatem, farbą podkładową oraz dwiema warstwami farby nawierzchniowej. Deski mają 16 cm wysokości i 3 cm grubości. Są tak zamocowane na ruszcie z krawędziaków o wymiarach 5 x 4 cm (w rozstawie co 80 cm), że pióro znajduje się u góry. Jest to sposób na to, żeby we wpustach nie gromadziła się woda, która może zniszczyć drewno w dość krótkim czasie.

Przekrój ściany budynkuAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi