Estetyczna strona bramy garażowej


Brama do garażu przede wszystkim spełnia funkcję praktyczną, więc mało kto zastanawia się nad jej urodą. A jednak stała się już nieodłącznym elementem architektury. Trudno ją ignorować.

To znak czasów, że mieszkańców i domowników wita nie ganek obrośnięty winem, lecz wielka, zamknięta brama. Tym większa, że coraz częściej wjeżdżają przez nią dwa samochody. Dziś garaż przy domu to standard.
Aby ułatwić wjazd, garaż sytuuje się od frontu. To rozwiązanie często stosowane, bo wygodne. Widok bramy jest wtedy pierwszym, a nierzadko głównym widokiem domu. Mimo czysto użytkowej funkcji jest one często wyeksponowana. Właśnie dlatego drażni, że chociaż nie reprezentacyjna, dominuje, odwraca uwagę od atrakcyjnego wejścia czy elewacji domu. Co zrobić, żeby nie szpeciła?Wielka brama garażowa od frontu – tak coraz częściej wyglądają nasze domy.
Autor: Andrzej Szandomirski
Proste bryły, duże otwory, oszczędne podziały, garaż jako przemyślany element kompozycji nowoczesnej willi. Brama jest idealnie dopasowana do tego perfekcyjnego stylu: biała, gładka, bez wytłoczeń, ma jedynie szerokie poziome podziały wynikające z segmentowej konstrukcji.
Autor: HÖRMANNUsytuowanie garażu ma znaczenie dla wyglądu domu i wrażenia, jakie wywiera. Tutaj brama – dyskretnie odsunięta na drugi plan, wtopiona w elewację – nie szpeci.podziały wynikające z segmentowej konstrukcji.
Autor: Andrzej Szandomirski
Sposób na garaż w wiejskim domu: miejscem i kształtem nawiązuje do tradycyjnych budynków gospodarczych. Drewniana brama otwiera się na zewnątrz jak wrota.
Autor: Andrzej Szandomirski

Brama mniej widoczna

Przede wszystkim można się starać jej nie eksponować. Garaż nie musi zasłaniać domu. Jeśli jest wolno stojący, może być zbudowany w głębi, za domem. Nawet duża brama widziana z większej odległości nie będzie wyglądała tak nieprzyjaźnie jak oglądana z bliska.
Garaż może też być osobnym skrzydłem domu ustawionym pod kątem do części mieszkalnej – wtedy brama nie jest wprawdzie zupełnie ukryta, ale też nie jest elementem równoważnym wobec wejścia.
Innym sposobem na estetyczne zneutralizowanie bramy jest usytuowanie garażu tuż przy ulicy. Brama, która znajduje się niemal w linii ogrodzenia, wtapia się w nie, staje się jego częścią. Oddzielona w ten sposób od domu może być najprostsza, a jej użytkowy charakter w tym miejscu nikogo nie razi. Ogólnie można powiedzieć, że kiedy garaż nie jest częścią domu, wygląd bramy jest mniejszym problemem.


Bramy w linii ogrodzenia – stojąc na granicy drogi, należą jeszcze do publicznej strefy na równi ze śmietnikiem, skrzynką gazową czy elektryczną.
Autor: Piotr Mastalerz
Charakterystyczne dla bram uchylnych pionowe wytłoczenia harmonizują z rysunkiem drewnianej oblicówki szczytu.
Autor: Andrzej Szandomirski

Brama jako element elewacji

Co innego, jeśli garaż jest połączony z domem – dobudowany lub wbudowany w jego bryłę. Wówczas wybór bramy garażowej staje się naprawdę ważny. Wpływa ona na wygląd domu choćby dlatego, że zajmuje dużą powierzchnię – przesłania największy otwór elewacji. Jeśli ma swoje przemyślane miejsce w tej całości, wszystko jest w porządku. Jej wygląd powinien być jednak dostosowany do stylu domu.
Nowoczesna brama zawsze będzie czymś obcym dla domu o tradycyjnym charakterze. Nic nie poradzimy na to, że dawniej nie było garaży. Można się jednak odwołać do tradycyjnej formy wozowni, której brama była duża i wysoka, często zwieńczona łukiem. Dziś można kupić bramę z okładziną drewnianą w różne wzory, na przykład jodełkę naśladującą dawne drewniane wrota. Otwory z łukowym nadprożem mogą zamykać nowoczesne bramy segmentowe. Brama może też naśladować wielkie reprezentacyjne drzwi. Z myślą o rezydencjach produkowane są ekskluzywne wzory, na przykład z miedzianymi wytłoczeniami.
Dużo łatwiej i taniej jest wybrać bramę, kiedy dom ma nowoczesną, prostą formę. Bez ozdób, neutralna i funkcjonalna nie powoduje estetycznych zgrzytów. Brama, która źle wyglądałaby w klasycznym dworku, może się świetnie prezentować w neomodernistycznej willi. Jej metalowa powierzchnia będzie harmonizowała z białą elewacją, chromowanymi balustradami, drzwiami czy roletami. Brama złożona z poziomych segmentów może być świadomie zastosowanym elementem elewacji, w której dominują linie horyzontalne. Może też być interesująco zestawiana z innymi otworami na elewacji i jako duża zamknięta płaszczyzna stać się potrzebnym elementem kompozycji.


Stylowa, bogato zdobiona brama do garażu w domu góralskim.
Autor: Andrzej Szandomirski
Nowoczesne bramy w nowoczesnym domu – stonowane barwy i oszczędne wzornictwo sprawiają, że wyglądają neutralnie.
Autor: Grzegorz Otwinowski

Brama udomowiona
Coraz większą popularnością cieszą się bramy z wytłoczeniami w kształcie kasetonów. Ten wzór pozwala uzyskać efekt, który zaspokaja jednocześnie kilka potrzeb. Po pierwsze, dzięki niemu duża płaszczyzna bramy nie jest nudna i płaska. Po drugie, forma kasetonu kojarzy się z tradycją. Po trzecie, jako tradycyjny sposób zdobienia drewnianych drzwi, stropów i mebli pomaga traktować bramę garażową jako element domu. Zareagowali już na tę potrzebę producenci, oferując bramy garażowe do kompletu z drzwiami wejściowymi. Kasetonowy wzór typowy dla stolarki jest dziś powszechnie stosowany w metalowych bramach. Można wprawdzie kupić segmentową drewnianą bramę do garażu, ale jest to produkt luksusowy. Dużo tańsze są stalowe bramy, które mogą mieć nie tylko kasetonowe wytłoczenia, ale również drewnopodobną okleinę i fakturę. Zawsze to jednak imitacja. W domach o całkowicie prostej i pozbawionej detali architekturze brama kasetonowa bywa jedynym urozmaiceniem płaskich powierzchni ścian i prostych brył.


Bramy z wytłoczeniami kasetonowymi chętnie są wybierane do tradycyjnych domów. Mogą być drewniane...
Autor: HÖRMANN
...lub stalowe w najrozmaitszych barwach, również takie, które kolorem i fakturą imitują drewno.
Autor: KRISPOLPrzeszklenia, to dobry choć drogi sposób estetycznego oswojenia bramy. Można je z powodzeniem stosować w bramach uchylnych...
Autor: HÖRMANN
...także segmentowych, na przykład wstawiając szereg okien w najwyższy segment. Ich wykrój może powtarzać kształt naświetla drzwi wejściowych.
Autor: HÖRMANN

Brama bardziej przyjazna
Brama do garażu zwykle jest zamknięta. Nie jest to przyjazny widok. Wygląda nieprzystępnie zwłaszcza wtedy, kiedy jest duża. Czasem do dwustanowiskowego garażu z przyczyn estetycznych wybiera się dwie bramy zamiast jednej.
Dużą monotonną płaszczyznę mogą ozdobić wytłoczenia nie tylko w formie kasetonów. Ostatnio pojawiły się na rynku bramy ze wzorem w drobne pionowe elipsy. Najskuteczniej jednak ożywiają bramę przeszklenia. Można je zamówić zarówno do bram uchylnych (tu możliwe są najrozmaitsze wzory nawet dużych okien o różnych kształtach), jak i do segmentowych. Okna w górnym segmencie bramy nie tylko oświetlą wnętrze, ale także sprawią, że będzie wyglądała lżej. Przeszklenia mogą być proste, czysto użytkowe, ale mogą też naśladować ozdobne okna, na wzór tradycyjnych naświetli nad drzwiami. Są wprawdzie drogie, ale pomagają estetycznie scalić garaż z domem.


Biała brama do żołtej elewacji to wybór bezpieczny. Wygląda dobrze bez względu na odcień.
Autor: WIŚNIOWSKI
Wybierając brązową bramę do żółtej elewacji, możemy uzyskać dobry efekt, jeśli uważnie zestawimy odcienie i unikniemy zgrzytliwych kontrastów.
Autor: DAKO

Ważna rzecz: kolor

Jeśli chcemy, aby brama nie rzucała się w oczy, wybierzmy kolor zbliżony do elewacji: biała zniknie na tle białego tynku, a ciemnobrązowa łatwiej wtopi się w tło ściany z klinkieru.
W zestawieniu z żółtą lub kremową elewacją biała brama wygląda wyjątkowo lekko. Natomiast ciemnobrązowa z żółtymi ścianami może dać bardzo zły efekt. Dlatego, jeśli decydujemy się na typową ciemnobrązową bramę (na przykład dlatego, że pasuje do dachu w tym samym kolorze), trzeba do niej uważnie dobierać barwę elewacji – lepsze zestawienie dadzą zgaszone piaskowe odcienie niż jaskrawa „cytryna”. Ostatnio zresztą modniejsze są jaśniejsze, ciepłe brązy. Coraz częściej decydujemy się na takie odcienie stolarki, a kolor bramy zwykle dobiera się do koloru okien i drzwi. Producenci bram podążają za tą potrzebą i oferują nowe barwy przypominające jasne drewno.
Możemy także przyjąć inną strategię. Zamiast zastanawiać się nad tym, jak bramę ukryć, można dzięki niej wprowadzić do elewacji intensywny kolor. Są bramy błękitne, zielone, wiśniowe... Bezpiecznie jednak trzymać się zasady, że wyeksponowana kolorem brama powinna mieć taką samą barwę jak drzwi wejściowe.


Kolor bramy nie jest obojętny. Najważniejsze jest zestawienie z barwą elewacji, z którą może harmonizować...
Autor: Andrzej T. Papliński
...lub kontrastować – w zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt.
Autor: Andrzej T. Papliński
Autor: Andrzej Szandomirski

Autor: Andrzej Szandomirski

Warto wiedzieć
- Już w projekcie domu widać, jak ma wyglądać brama. Najlepiej od razu sprawdzić, czy da się kupić taką, jaką oglądamy na wizualizacji. Koszt bramy zależy od typu, a rozpiętość cen jest zawrotna. Nie bez znaczenia jest więc to, czy kupujemy bramę standardową, czy robioną na zamówienie.
- Jeśli planujemy nadproża łukowe, trzeba kupić bramę segmentową, nie uchylną.
- Jeżeli dwustanowiskowy garaż chcemy wyposażyć w bramę segmentową, tańsza będzie jedna szersza niż dwie węższe.
- Gdy brama ma być uchylna, tańszym rozwiązaniem będzie kupno dwóch mniejszych niż jednej dużej.
- Drewniana okładzina bramy znacznie podwyższy jej koszt.
- Najtańsze są bramy w kolorach brązowym (czasem w dwu odcieniach) oraz białym. Za inne kolory zwykle się dopłaca. Na przykład cieszący się coraz większą popularnością „złoty dąb” jest droższy.
- Tylko nieliczne firmy i tylko do wybranych typów bram oferują większy wybór kolorów w tej samej cenie – na przykład firma Normstahl oferuje 12 kolorów standardowych do bramy typu Euroline.
- Bramy przemysłowe, atrakcyjne dla zwolenników awangardowych rozwiązań, są o wiele droższe od standardowych.
- Kolor naturalnego aluminium wcale nie jest najtańszą opcją. Bywa traktowany jako jeden z kolorów niestandardowych, za który trzeba dopłacić.
- Sprzedawane są również bramy przystosowane do samodzielnego wykończenia.
- W niektórych firmach można też zamówić poszycie bramy według własnego pomysłu.


W poszukiwaniu niebanalnych rozwiązań: oferta kolorów bram jest naprawdę bogata.
Autor: NORMSTAHL

Autor: NORMSTAHLPopularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi