Farba na mokre tynki

Wiosną zamierzam tynkować elewacje. Wiem, że nie zaleca się malowania świeżych tynków. Ponieważ będę wypożyczać rusztowania, nie chcę z malowaniem czekać cztery tygodnie. Czy są farby, którymi można pomalować nowe tynki od razu?

Wilgotnego podłoża nie boi się farba krzemianowa, zwana także silikatową, można nią malować tynk prawie natychmiast po jego wykonaniu. Farba ta tworzy powłokę odporną na zabrudzenia i doskonale przepuszczalną dla pary wodnej. Ma dobre właściwości kryjące i dobrze oddaje fakturę malowanych powierzchni. Tynk cienkowarstwowy wykonany na ociepleniach ze styropianu można malować farbą krzemianową już następnego dnia, jednak z malowaniem tynku tradycyjnego – zwłaszcza wykonywanego w czasie wiosennych i jesiennych chłodów – dobrze jest poczekać tydzień i pozwolić mu nieco przeschnąć.
Farby krzemianowe mają bogatą kolorystykę, między innymi są to ARKOL S 11,2-35,40 zł/l, Silikatfärrg 19,8-26,5 zł/l, Calsilit 15,1 zł/l. Każdy z producentów oferuje te farby w przynajmniej stu kolorach.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi