Folie, które chronią dom

Folie są dziś niezbędne przy budowie każdego domu. Na rynku jest ich coraz więcej. Różnią się między sobą przeznaczeniem, choć czasami wyglądają bardzo podobnie. Warto znać ich rodzaje, gdyż mylą się nawet niektórym wykonawcom, a taka pomyłka może drogo kosztować.

FOLIE DACHOWE
Wszystkie folie dachowe chronią konstrukcję i izolację cieplną dachu przed wiatrem, pełnią więc w dachu podobną funkcję jak wiatroizolacja w ścianach. Jednocześnie chronią dach przed nawiewanym pod pokrycie śniegiem i deszczem. Jeśli woda przedostanie się pod pokrycie, czego nigdy nie można wykluczyć, nie zawilgoci konstrukcji ani izolacji, tylko spłynie po folii. Folie dachowe są tak zbudowane, że mimo iż nie przepuszczają wody, w mniejszym lub większym stopniu przepuszczają parę wodną i to w dodatku tylko w jedną stronę. Warto o tym pamiętać, bo to najistotniejsza cecha folii dachowych. Ona to sprawia, że folia taka nie może być zastąpiona inną – nie przepuszczającą pary wodnej. Od tego, jak dużo folia przepuszcza pary wodnej, zależy to, jak i w jakim dachu może być zastosowana.
Uwaga! Folie dachowe nazywane są też foliami wstępnego krycia, ponieważ są wystarczającym zabezpieczeniem przed deszczem, by można je ułożyć na dachu i na jakiś czas pozostawić – do czasu ostatecznego pokrycia na przykład dachówką. Trzeba jednak pamiętać, że folie nie są odporne na promieniowanie ultrafioletowe i dlatego nie mogą pozostawać odkryte dłużej niż 1-4 miesiące (zależnie od rodzaju).


Folie budowlane
Folie dachowe mogą zastąpić sztywne poszycie i ułożoną na nim papę, jeśli na dachu mają być ułożone dachówki ceramiczne, cementowe lub blachodachówka.
Autor: ISOLA-PLATON

Folie wysokoparoprzepuszczalne
Paroprzepuszczalność, czyli zdolność tych folii do przepuszczania pary wodnej, przekracza 700 g/m2/dobę. Oznacza to, że przez 1 m2 folii przenika w ciągu doby więcej niż 700 g pary wodnej. Są one droższe od folii niskoparoprzepuszczalnych, inaczej też wyglądają. Wyglądem bardziej przypominają nie folie, lecz papier lub sztywną tkaninę. Dlatego niektóre z folii wysoko-paroprzepuszczalnych nazywane są włókninami. Mogą być białe, szare, czarne albo w bardzo jaskrawych kolorach charakterystycznych dla konkretnego producenta: żółtym, zielonym czy szafirowym.


Stosując folię niskoparoprzepuszczalną w ocieplonym dachu, trzeba pamiętać o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej między folią a ociepleniem.
Autor: DORKEN POLSKA
Łatwiej poprawnie ocieplić dach, gdy stosuje się folię wysokoparoprzepuszczalną. Nie trzeba wtedy pozostawiać szczeliny wentylacyjnej pomiędzy folią a ociepleniem.
Autor: DORKEN POLSKA

Takie folie stosuje się zamiast sztywnego poszycia i papy wtedy, gdy poddasze ma być ocieplone, a na dachu na łatach i kontrłatach będą ułożone dachówki ceramiczne, cementowe lub blachodachówki. Spośród wszystkich rodzajów folii tylko folia wysokoparoprzepuszczalna może stykać się z izolacją cieplną – nie ma obawy, że izolacja cieplna i konstrukcja dachu zostaną przez to zawilgocone.
Są też specjalne folie wysokoparoprzepuszczalne, które można układać – zamiast papy – na sztywnym poszyciu z desek lub płyt drewnopochodnych. Ocieplając dach, na którym ułożone jest sztywne poszycie i folia, trzeba pamiętać, że pomiędzy deskowaniem a izolacją cieplną zwykle powinna być szczelina wentylacyjna.Niektóre folie wysokoparoprzepuszczalne mogą też zastępować papę układaną na sztywnym poszyciu z desek lub płyt drewnopochodnych. Na zdjęciach to właśnie folia nie papa.
Autor: DORKEN POLSKA

Autor: DORKEN POLSKA

Folie niskoparoprzepuszczalneTo folie o paroprzepuszczalności nie przekraczającej 100 g/m2/24 h. Zwykle są białe, jasnoszare, a czasem jasnożółte. Nietrudno je odróżnić od innych folii dachowych, gdyż najczęściej stosowane folie niskoparoprzepuszczalne mają charakterystyczną trójwarstwową budowę – pomiędzy dwiema cienkimi warstwami folii płaskiej umieszczona jest tworzywowa siatka zbrojąca o kwadratowych oczkach.
To najtańsze folie dachowe, dlatego są chętnie stosowane, często jednak niepoprawnie. Trzeba bowiem pamiętać, że taką folię można stosować w ocieplonym dachu tylko wtedy, gdy pomiędzy izolacją cieplną a folią pozostawi się szczelinę wentylacyjną, którą będzie odprowadzana wilgoć przedostająca się z wnętrza domu. Folia ta ma zbyt małą paroprzepuszczalność, aby wilgoć mogła się przez nią wydostać w całości, a jej nadmiar skraplając się tuż pod folią, zawilgacałby konstrukcję oraz izolację dachu.
W praktyce wykonanie szczeliny pomiędzy ociepleniem a folią jest trudne i pracochłonne, dlatego jeśli dach ma być ocieplony, bezpieczniej i prościej jest zastosować droższą folię wysokoparoprzepuszczalną.
Folie niskoparoprzepuszczalne można natomiast stosować bez obawy, gdy poddasze jest nieocieplone.
FOLIE HYDROIZOLACYJNE
Folie hydroizolacyjne nie mogą przepuszczać wilgoci ani wody nawet pod dużym ciśnieniem, dlatego są najmocniejsze spośród wszystkich folii stosowanych przy budowie domu.

Folie płaskieWyglądem nie różnią się specjalnie od folii ogrodniczej, ale są od niej mocniejsze i bardziej odporne na gnicie oraz agresywne związki chemiczne, które mogą znajdować się w wodzie. Zwykle mają kolor czarny lub ciemnoszary. Stosuje się je na pionowe izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne fundamentów oraz ścian piwnic. Wykonuje się z nich też izolacje poziome:
- na ławach fundamentowych – układając je przed wymurowaniem ścian piwnicy (czasami w budynkach niepodpiwniczonych – przed wymurowaniem ścian fundamentowych),
- pomiędzy zagłębioną w ziemi ścianą fundamentową a ścianą parteru znajdującą się nad ziemią.
Folia płaska może też posłużyć jako izolacja podłogi na gruncie. Wtedy układa się ją pod warstwą ocieplenia ze styropianu, a gdy podłoga ocieplana jest wełną, to również nad nią – przed ułożeniem gładzi, czyli warstwy wyrównawczej podłogi.
Folię płaską stosuje się też przy montażu paneli podłogowych: większość producentów zaleca układanie jej na betonowym podkładzie podłogowym przed ułożeniem paneli. Są też odmiany folii, które jednocześnie mają pomagać w wygłuszeniu posadzki z paneli: w rozwiązaniu tym pomiędzy dwiema foliami płaskimi umieszczone są granulki styropianu.
W bardzo wielu domach nie wykonuje się izolacji przeciwwilgociowych w łazience – w przeświadczeniu, że płytki ceramiczne ułożone na podłodze i ścianach w zupełności wystarczą jako ochrona przed wodą. Tymczasem choć same płytki są szczelne, to przez spoiny woda może wsiąkać w podłoże i zawilgacać podłogę czy ściany. Dlatego wszystkie miejsca, które będą miały bezpośredni kontakt z wodą, powinno się zaizolować. Można to zrobić na wiele sposobów, ale do izolowania podłogi w łazience stosuje się też płaską folię hydroizolacyjną.
Uwaga! Płaska folia hydroizolacyjna nazywana jest też popularnie folią budowlaną.


Folia płaska najczęściej stosowana jest jako izolacja pozioma podłogi na gruncie...
Autor: Leszek Łagoda
...lub ławy fundamentowej.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Folie tłoczoneŁatwo je rozpoznać, bo te grube przeważnie czarne, szare lub brązowe folie mają wytłoczenia w kształcie prostopadłościanów albo ściętych stożków. Folie tłoczone są mocniejsze od folii płaskich. Jeśli ułożymy taką folię na ścianie lub podłodze (wytłoczeniami w ich kierunku), to wtedy pomiędzy folią a płaszczyzną, na której jest ona ułożona, powstaje szczelina, którą może swobodnie spływać woda albo przedostawać się para wodna. Dlatego też takie folie stosuje się na pionowe izolacje ścian piwnic i ścian fundamentowych wtedy, gdy dom otoczony jest drenażem.

Jeśli wokół domu ma być ułożony drenaż, do pionowej izolacji ścian fudamentów czy piwnicy lepiej zastosować folię tłoczoną niż płaską.
Autor: TEGOLA POLONIA

Z tego samego powodu warto je zastosować do izolacji tarasów czy zielonych dachów.
Ze względu na wytrzymałość folii tłoczonych stosuje się je do izolacji płyt fundamentowych od spodu i – podobnie jak folie płaskie – w podłogach na gruncie.


Folię tłoczoną stosuje się rownież do izolacji tarasów.
Autor: Grzegorz Otwinowski

Autor: SCHLÜTER SYSTEMS

FOLIE WIATROIZOLACYJNE
Wiatroizolacja spełnia bardzo złożone zadanie: zabezpiecza ściany przed przewiewaniem i wnikaniem wody deszczowej oraz wilgoci z zewnątrz do głębszych warstw ściany, głównie izolacji cieplnej i konstrukcji. Folia ta przepuszcza natomiast na zewnątrz parę wodną powstającą wewnątrz domu, dzięki czemu nie gromadzi się ona w ścianie i nie zawilgaca jej. Dlatego też takie folie mają wysoką paroprzepuszczalność tylko w jedną stronę (według niektórych specjalistów wystarczająca jest przepuszczalność około 200 g/m2/dobę, ale folie wiatroizolacyjne zwykle mają większą – powyżej 1000 g/m2/dobę). Bardzo ważne jest więc, by folię ułożyć właściwą stroną do wierzchu, często dla ułatwienia strona ta ma napisy lub wyraźniejszy kolor. Folie wiatroizolacyjne zwykle są białe lub szare, ale mogą być też szafirowe.
Folia wiatroizolacyjna jest niezbędna przy budowie domu szkieletowego. Owija się nią całe powierzchnie ścian.
Stosuje się ją również w ścianach domów murowanych ocieplanych wełną i wykańczanych oblicówką drewnianą lub winylową (czyli tak zwanym sidingiem).


Wiatroizolację stosuje się przede wszystkim do ochrony ścian domów szkieletowych.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Nie można zapomnieć o wiatroizolacji, gdy dom murowany ociepla się wełną i wykańcza sidingiem.
Autor: ROCKWOOL
FOLIE PAROIZOLACYJNE

Choć folie paroizolacyjne nazywa się również paroszczelnymi, tak naprawdę nie są idealnie szczelne. Ich paroprzepuszczalność jest jednak bardzo niewielka i wynosi 0,5 g/m2/dobę.
Parametry folii są tak dobrane, by była ona barierą dla pary wodnej powstającej wewnątrz domu i dzięki temu chroniła konstrukcję domu oraz izolację cieplną przed zawilgoceniem.
Folie paroizolacyjne zwykle są żółte, choć bywają również niebieskie lub zielone. Są też folie paroizolacyjne zbrojone siatką z tworzywa sztucznego albo takie z cieniutką warstwą folii aluminiowej, która odbija ciepło i w ten sposób ogranicza jego ucieczkę z domu.
Folia paroizolacyjna jest niezbędna na ocieplonym poddaszu użytkowym. Ułożona pomiędzy ociepleniem a płytami gipsowo-kartonowymi folia zatrzymuje parę wodną powstającą wewnątrz domu, dzięki czemu nie przedostaje się ona do wnętrza dachu, nie zawilgaca więc ani drewnianych krokwi, ani izolacji cieplnej.
W domu o konstrukcji szkieletowej zarówno drewnianej, jak i stalowej paroizolację układa się również w ścianach – od wewnątrz i stropach – od spodu.
Także w domu murowanym mogą być drewniane stropy, które warto od spodu zabezpieczyć folią paroizolacyjną. Również lekkie szkieletowe ścianki działowe wygłuszone wełną, oddzielające pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, trzeba zabezpieczyć folią paroizolacyjną (od strony pomieszczenia ogrzewanego).


Folie paroizolacyjne najczęściej stosuje się na poddaszach użytkowych po to, by zabezpieczyć konstrukcję i izolację dachu przed zawilgoceniem parą wodną, powstającą wewnątrz domu.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Folie paroizolacyjną układa się na wełnie mineralnej pod płytami gipsowo-kartonowymi.
Autor: Wiesław Rudolf

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi