Furtki metalowe

Od kilku miesięcy prezentujemy różne ogrodzenia. Integralnym fragmentem każdego z nich jest furtka. Zbudowana z tych samych materiałów co przęsła, powtarza ich układ i rysunek. Dziś pokazujemy kilka metalowych furtek, których kształty tworzą różne nastroje. Furtki te pasują do ogrodzeń metalowych, ceglanych i kamiennych.
Oto furtka jak z wiktoriańskiej powieści – lekka i delikatna, oprawiona w ceglany łuk. Dobre proporcje i dziko rosnąca zieleń dodają urody temu oryginalnemu wejściu.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Ciężka, metalowa furtka z wytłoczonym ornamentem. Wysoka, zwieńczona łukiem, szczelnie wypełnia otwór wejściowy. Stanowi fragment masywnego muru wykończonego poziomymi rowkami. Całość tworzy wrażenie niedostępności posesji.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Furtka jak z ilustracji do bajki: górna linia wygięta w łuk, pręty zakończone grotami, w dolnej części ornament, którego funkcją jest uszczelnienie przestrzeni między rzadko rozstawionymi prętami.
Autor: Piotr Gorączko
Ta furtka w murze jest ażurowym akcentem, urozmaicającym gładką, białą ścianę. Lekka, z prętów pomalowanych na czarno – pozwala zajrzeć do wnętrza posesji.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Murowana i otynkowana „ściana wejściowa” podkreśla rangę wejścia. Daszek nad furtką jest powtórzeniem kształtu dachu ganku. Za ścianą po prawej stronie ukryto pomieszczenie z pojemnikami na śmieci.
Autor: Tomasz Trusewicz
Prosta furtka z metalowych prętów zakończonych grotami. Żadnych ozdób, wymyślnych krzywizn. Rangę temu wejściu nadają słupy o eleganckich proporcjach, zwieńczone gzymsami i czterospadowymi daszkami, ozdobionymi rzeźbami.
Autor: Mariusz PasekTa furtka wydaje się podobna do poprzedniej: wygięty w łuk górny pręt, dogęszczenie w dolnej części dodatkowymi, krótkimi prętami. Ale inne są proporcje i inny nastrój tego wejścia: surowy i ascetyczny.
Autor: Magdalena Kosińska
Metalowa furtka umieszczona na osi wejścia do domu, między dwoma fragmentami białego muru, stanowi jego integralną część. Jest to przykład wejścia zaprojektowanego tak, jakby było fragmentem architektury domu, do którego prowadzi.
Autor: Magdalena KosińskaFurtka jak wejście do ogrodu wróżki, narysowane przez Jana Marcina Szancera. Mogłaby dobrze wyglądać w gładko otynkowanym murze z bujną zielenią na drugim planie.
Autor: Magdalena Kosińska
Tę furtkę wykuł kowal-artysta. Jej bogaty ornament i portalowa oprawa to widoczny sygnał zamożności właścicieli. Furtka ta jest starannie wykonanym fragmentem projektu posesji – tuż za nią wznoszą się schody, prowadzące do drzwi domu.
Autor: Magdalena Kosińska

Pamiętaj, że:
- furtka nie może otwierać się na zewnątrz posesji (wymóg prawa budowlanego);
- teren pod furtką powinien być płaski;
- szerokość furtki nie powinna być mniejsza niż 90 cm.
.

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Drewniany balkon

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi