Gdzie impregnat solny, a gdzie rozpuszczalnikowy

Chciałbym zaimpregnować drewniane elementy więźby dachowej na nieużytkowym poddaszu. Muszę też zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe. Czy do wszystkiego zastosować impregnaty solne, czy lepsze będą jednak rozpuszczalnikowe?

Preparaty do impregnacji drewna różnią się nieco właściwościami, a co z tym związane również zastosowaniem.
Impregnaty solne (rozpuszczalne w wodzie) w porównaniu z rozpuszczalnikowymi są bezwonne i niepalne. Zaimpregnowane nimi drewno jest mniej odporne na działanie wody niż drewno zaimpregnowane preparatami rozpuszczalnikowymi. Niektóre z preparatów solnych, mimo że dobrze wnikają w drewno, mogą zostać z niego wypłukane na przykład przez deszcz. Dlatego lepiej je zastosować do impregnacji osłoniętych elementów więźby dachowej. Dodatkowo za takim stosowaniem preparatów solnych przemawia fakt, że nie mają one żadnych walorów dekoracyjnych, a niekiedy mogą nawet szpecić drewno (gdy kryształki soli zaczną się pojawiać na powierzchni drewna, czyli dojdzie do tak zwanego wysolenia). Natomiast impregnaty rozpuszczalnikowe oprócz tego, że zabezpieczą drewno przed wilgocią, to jeszcze mogą mu nadać ładną barwę (orzech, kasztan, palisander itp.). Dlatego polecamy je do zabezpieczenia mebli ogrodowych.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty