Gdzie prać i suszyć

Planując dom, najczęściej zapominamy o tak prozaicznych czynnościach, jak pranie i suszenie. A tymczasem, aby nie stały się codziennym utrapieniem, wymagają one dobrze zorganizowanego miejsca.Miejsce do prania urządzone w łazience. Pralkę i kosze na bieliznę umieszczono we wnęce pod blatem.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Kącik pralniczy w dużej łazience wyposażony również w deskę do prasowania. Bardzo wygodne jest suszenie na rozstawianej suszarce, którą można przestawić w inne miejsce.
Autor: Andrzej Szandomirski
Pralnia w pomieszczeniu za kuchnią. Blat, w którym umieszczono zlew, przykrywa również pralkę.
Autor: Hanna Długosz

Do niedawna, szczególnie w mieszkaniach w bloku, funkcję domowej pralni najczęściej pełniła łazienka. Standardowe rozwiązanie to pralka umieszczona między wanną a sedesem i suszarka rozwieszona nad wanną. Na pralce albo pod umywalką był kosz na brudną bieliznę. Wszystko razem – mało wygodne i niezbyt estetyczne. Zorganizowanie miejsca na pranie i suszenie w domu zależy od indywidualnych preferencji i posiadanego miejsca. Wydzielenie osobnej pralni, szczególnie w małym domu, może być niemożliwe – nie zawsze jest bowiem na nią miejsce. Coraz częściej natomiast architekci przewidują miejsce na pranie w pomieszczeniu wielofunkcyjnym, określanym jako gospodarcze, albo w kotłowni. Można też na pralnię przeznaczyć wnękę czy aneks innego pomieszczenia, na przykład łazienki. Najważniejsze, aby takie miejsce miało sprawną wentylację. Miejsce pralni najlepiej zaplanować na etapie projektu.

Gdzie prać i suszyć?

Osobna pralnia. Ponieważ nawet najcichsza pralka hałasuje, pralnię dobrze jest umieścić z dala od salonu i sypialni. Z drugiej strony wymaga ona bliskości pionu kanalizacyjnego i doprowadzenia ciepłej i zimnej wody, dlatego często umieszcza się ją blisko kuchni, łazienki lub kotłowni. Wiele osób planuje pralnię w piwnicy. Osobna pralnia jest zresztą często argumentem za budowaniem domu z piwnicą. Nie dla wszystkich jednak takie usytuowanie jest wygodne: „obsługa” prania wymaga wtedy ciągłego chodzenia po schodach. Ułatwieniem może być składowanie brudnych rzeczy na parterze, ale taki sposób wymaga zorganizowania dodatkowego miejsca na kosze. Można też zrobić specjalny szyb pralniczy: rodzaj rury, którą zrzuca się brudne rzeczy wprost do pralni na przykład z łazienki. O takim rozwiązaniu trzeba jednak pomyśleć już na etapie projektu. Minimalne wymiary pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie na pralnię to 65 x 155 cm. Na takiej powierzchni można zmieścić pralkę i sznurki do suszenia. Wyposażenie pralni w umywalkę lub wannę wymaga już więcej miejsca.

W pomieszczeniu gospodarczym lub kotłowni. To dobre rozwiązanie, jeśli nie ma miejsca na osobną pralnię. Pamiętajmy jednak, że obecność kotła c.o. wymaga spełnienia określonych warunków. Odległość kotła od punktu czerpalnego wody, a więc zlewu lub wanny, powinna być nie mniejsza niż 60 cm, a kocioł gazowy nie może wisieć nad wanną. 
Czy zawsze jednak można te dwie funkcje łączyć w jednym pomieszczeniu? Jeśli pralnia ma własną wentylację mechaniczną, pomieszczenia te muszą być oddzielone od siebie drzwiami. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy podzielenie jednego większego pomieszczenia na dwa mniejsze.

W łazience. Jeśli na pralnię nie mamy w domu innego miejsca i musimy urządzić ją w łazience, pamiętajmy, aby pranie i suszenie nie zakłócało normalnej funkcji łazienki. Najlepiej wydzielić wówczas kącik pralniczy, który dobrze byłoby nieco ukryć, na przykład za drzwiami przesuwnymi.

Uwaga! Przepisy budowlane nie pozwalają na umieszczenie pralki w bezpośrednim sąsiedztwie wanny. Wymagane jest zachowanie odległości minimum 60 cm. W ciasnych łazienkach akceptowane jest oddzielenie pralki od wanny niską ścianką.

W kuchni? Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, takie rozwiązanie nie jest zbyt korzystne. O wiele lepszym pomysłem jest urządzenie pralni w niewielkim nawet pomieszczeniu przylegającym do kuchni: ważne, aby hałasującą pralkę oddzielić od reszty domu.Pralkę i suszarkę przykryto blatem, na którym ustawiono zlew. Nad blatem umieszczono wygodne półki.
Autor: Andrzej Szandomirski
W niewielkiej pralni można wykorzystać każdy skrawek wolnego miejsca.
Autor: Andrzej Szandomirski
Do ściany przymocowano półki na kosze i wypraną bieliznę, pod nimi ustawiono rozkładaną suszarkę.
Autor: Andrzej Szandomirski

Wyposażenie domowej pralni
W pralni konieczna jest pralka, a także suszarka lub dobrze zaplanowane miejsce do suszenia.
Jeśli rodzina jest mała, chcemy poświęcać praniu jak najmniej czasu – wyposażenie domowej pralni może być bardzo podstawowe. Wystarczy wtedy pralkosuszarka ustawiona w łazience, kuchni czy we wnęce korytarza. Będzie to najprostsza domowa pralnia. W licznej rodzinie może niezbędna będzie osobna pralnia ze zlewem, specjalną wanienką, obszernym miejscem do suszenia i  prasowania.

Pralka. Wprawdzie standardowe wymiary pralki to 60 cm (szerokość), 60 cm (głębokość) i 85 cm (wysokość), ale można też dobrać sobie pralkę w zależności od posiadanego miejsca i sposobu, w jaki chcemy jej użyć. Pralki ładowane z przodu szerokości 60 cm mają 60, 55, 47, 45, 40, 33 cm głębokości. Pralki ładowane z góry są głębokie na 60 cm i mogą mieć różne szerokości, najczęściej 40, 45 cm. 
Planując wyposażenie pralni, musimy pamiętać też o pozostawieniu wolnego miejsca przed pralką. Jeśli jest ona ładowana z przodu, to należy zostawić 80-90 cm, jeśli z góry –  60-70 cm.  Jeśli jednak jest mało miejsca, pralkę można umieścić w narożniku pomieszczenia, wtedy miejsca potrzeba tylko tyle, aby można było otworzyć drzwiczki. W wypadku pralki ładowanej z góry trzeba też przewidzieć więcej miejsca nad nią. Ponieważ trzeba unosić pokrywę, nie można takiej pralki przykryć blatem czy bezpośrednio nad nią zawiesić półek.

Suszarka. Jak suszyć: mechanicznie czy tradycyjnie? Czy kupować pralkę i suszarkę osobno, czy „dwa w jednym”? Rozdzielenie funkcji jest bezpieczniejsze – gdy zepsuje się jedno urządzenie, działa drugie – ale potrzeba więcej miejsca.  Jeśli nie chcemy używać mechanicznej suszarki, problem suszenia możemy rozwiązać w inny sposób: tradycyjnie pod sufitem zawiesić sznurki albo suszarkę podciąganą na sznurkach, ustawić metalową składaną suszarkę czy rozpiąć między ścianami drążek do suszenia ubrań na wieszakach. Ten ostatni sposób jest szczególnie wart polecenia: suszące się pranie zajmuje mało miejsca (na drążku długości 120 cm można powiesić 13 wieszaków, czyli jeden wsad do pralki), a wysuszone w ten sposób rzeczy nie zawsze wymagają prasowania. Rozkładana suszarka jest wygodna, ponieważ w ciepłe dni możemy ją wraz z praniem wystawić do ogrodu, ale w pralni zajmuje sporo miejsca.
Miejsce wiszących sznurków i drążków do suszenia również trzeba dobrze zaplanować. Najlepiej, jeśli wiszą nad wanienką, natomiast nie powinny wisieć nad niezabezpieczonymi przed wilgocią szafkami i półkami. Można je powiesić nad pralką czy szafką, pod warunkiem że są one szczelnie przykryte wodoodpornym blatem (musi być też dokładnie przyklejony do ściany). Jeśli zaś nad pralką nie ma blatu ochronnego, wieszanie tam mokrych rzeczy jest zabronione.

Zlew i wanienka. Na wannę można sobie pozwolić tylko w osobnej pralni: ustawienie jej i zapewnienie swobodnego dostępu podczas prania wymaga sporo miejsca. Dobrze sprawdza się mała wanna kąpielowa (100 x 70 cm) z półką do siedzenia w środku (jeśli w pralni nie ma zlewu, na półce wygodnie jest postawić miskę: robiąc drobne ręczne pranie, nie trzeba się mocno schylać). Wanna w pralni może być niezbędna do wypłukania większych rzeczy, na przykład zasłon czy koców.
Zlew nie wymaga tyle miejsca: warto zaplanować go również wtedy, gdy pralnię urządzamy w pomieszczeniu gospodarczym. Dostępne dziś wygodne zlewy gospodarcze mogą mieć kształt małych wanien montowanych do ściany. Mają one wymiary 66 x 51 cm albo 56 x 46 cm. Ze zlewu można korzystać na co dzień – jest doskonały na drobne przepierki – albo używać przy sprzątaniu domu. Zlew w pralni powinien mieć głębokość minimum 12-15 cm. Najwygodniej jest zawiesić go na wysokości 87 cm. Może on też mieć formę misy, którą ustawia się na blacie przykrywającym pralkę.

Kosze na bieliznę. Sposób przechowywania brudnej bielizny w pralni zależy głównie od posiadanego miejsca. Jeśli pralnia jest bardzo ciasna i miejsce na kosze jest tylko w pobliżu sznurków do suszenia, najlepiej, aby były to zakrywane plastikowe pojemniki, ponieważ do ażurowych koszy z wikliny czy tkaniny może przeniknąć wilgoć. W dużych pomieszczeniach, gdzie można je ustawić z dala od suszącej się bielizny, ażurowe kosze się sprawdzają – zapewniają dostęp powietrza do przechowywanych w nich rzeczy.

Półki i blaty. W dobrze wyposażonej pralni bardzo ułatwiają życie. Przestrzeń nad pralką można wykorzystać na wiszące półki. Przydadzą się na proszki do prania: wtedy minimalna głębokość takiej półki wynosi 15 cm. Wygodne półki, na których można ułożyć wyprane rzeczy, muszą mieć 30-40 cm głębokości. Do wyposażenia pralni należą również miski do wyjmowania rzeczy z pralki oraz kosze czy pojemniki do sortowania odzieży. Na nie również musi się znaleźć miejsce: najlepiej na półkach lub blacie.

Jak urządzić pralnię?


Pralnia urządzona w małym pomieszczeniu przylegającym do kuchni. Całą szerokość pomieszczenia wykorzystano na pralkę i pojemnik na bieliznę. Po przeciwległej stronie umieszczono sznurki do suszenia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Pralnia urządzona w miejscu przeznaczonym na kotłownię. Przestronne pomieszczenie mieści kocioł c.o., umywalkę i pralkę. Pod oknem można ustawić kosze na bieliznę i składaną suszarkę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiPralnia wydzielona w dużym pomieszczeniu gospodarczym. Niewielkie wnętrze zamieści pralkę i sznurki do suszenia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Pralnia wydzielona z kotłowni. Te dwa pomieszczenia oddzielono drzwiami, ponieważ w pralni przewidziano wentylację mechaniczną.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiPralnia "w szafie". Na domową minipralnię wykorzystano wnękę przylegającą do WC. Mieści się tam pralkosuszarka, kosz na bieliznę i niewielka półka na proszki do prania. Wnękę można zasłonić drzwiami przesuwnymi.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Mała pralnia przy łazience. Pomieszczenie w kształcie prostokąta pozwala na funkcjonalne zagospodarowanie. Pod blatem znajduje się pralka, a także miejsce na pojemnik na bieliznę. Na blacie przewidziano uniwersalny zlew, a nad nim podwieszone pod sufitem sznurki do suszenia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Osobna pralnia urządzona w ponieszczeniu sąsiadującym z łazienką. Zlew umieszczono w blacie, pod który wsunięto pralkę. Kosz na bieliznę i sznurki do suszenia znalazły miejsce po drugiej stronie pomieszczenia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Jakie warunki powinno spełniać pomieszczenie na pralnię

- Konieczne jest doprowadzenie zimnej i ciepłej wody oraz kanalizacji.
- W pomieszczeniu musi być wpust podłogowy.
- Nie można robić pralni, a zwłaszcza suszarni, w nieogrzewanej piwnicy.
- Konieczna jest sprawna wentylacja – najlepiej, jeśli jest mechaniczna (dobrym rozwiazaniem będzie wentylator wyciągowy). Wentylacja grawitacyjna zwykle nie działa latem: wtedy koniecznie trzeba ją wspomóc wentylacją mechaniczną.
- Dobrze jest usytuować pralnię w pomieszczeniu z oknem.

Uwaga! Jeśli w pomieszczeniu jest kocioł z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, nie należy tam stosować wentylacji mechanicznej (chyba że jest nawiewno-wywiewna).   

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi