Gdzie sadzić drzewa?

Chcę posadzić w ogrodzie drzewa, nie wiem jednak, jaką należy zachować odległość od budynków, by w przyszłości, gdy drzewa urosną, nie sprawiały kłopotu.

Drzewa najlepiej sadzić na obrzeżu działki, jednak nie tuż przy ogrodzeniu, bo gdy urosną, mogą je zniszczyć - konary mogą przerastać lub wyginać pręty ogrodzenia, a korzenie uszkodzić jego fundament. Drzew nie powinno się sadzić blisko granicy działki także ze względu na dobro sąsiadów. Lecące liście i gałęzie zacieniające ich posesję mogą przecież przeszkadzać. Nie ma co prawda przepisów, które regulowałyby, w jakiej odległości od granicy mogą być sadzone drzewa i krzewy, jednak trzeba się liczyć z tym, że sąsiedzi poproszą o przycięcie gałęzi i korzeni przerastających na ich stronę lub zrobią to sami. Będzie to zgodne z Kodeksem cywilnym.
Jeżeli drzewa mają rosnąć przy budynku, warto zachować odległość od elewacji nieco większą niż promień korony, jaką prawdopodobnie będą miały za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat (można sprawdzić w literaturze). Gdy posadzone tuż przy budynku drzewo się rozrośnie, jego konary mogą uszkodzić elewację lub pokrycie dachu, a korzenie - fundamenty. Poza tym liście spadające jesienią z wysokiego drzewa będą zapychać rynny.
Zanim zostaną posadzone drzewa, trzeba sprawdzić na projekcie instalacji przebieg przewodów i rur. Drzew nie należy sadzić w odległości mniejszej niż 2 m od nich, ale warto też pamiętać, że system korzeniowy dużych drzew jest bardzo rozgałęziony - ich korzenie sięgają dalej niż 4 metry od pnia. Szczególnie trzeba uważać na drzewa szybko rosnące, które w ciągu kilkunastu lat mogą osiągnąć nawet 20 m wysokości (na przykład brzozy, orzechy włoskie, modrzewie, topole).
W małych ogrodach najlepiej sadzić niskie gatunki i odmiany drzew.

Blisko budynków i ogrodzeń najlepiej sadzić niskie drzewa, na przykład szczepione na pniu wierzby.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi