Gorąco? Zamontuj klimatyzator! ABC instalacji

Jak wygląda i jak działa domowy klimatyzator? Czy wystarczy go kupić i wstawić do pokoju, czy też jego instalacja oznacza poważny remont?


Splity i monobloki


Najpopularniejsze i najlepiej zdające egzamin w domach jednorodzinnych i mieszkaniach są klimatyzatory typu split, czyli złożone z dwóch części. Pierwsza, zwana jednostką wewnętrzną, schładza powietrze w pomieszczeniu, druga, zewnętrzna, odprowadza ciepło poza budynek. Oba elementy są połączone cienkimi miedzianymi rurkami, do obydwu trzeba doprowadzić prąd (230 V) i sygnały ze sterownika. Kłopotliwe może być ukrycie instalacji tak, aby nie szpeciła wnętrza i elewacji domu. Kable elektryczne można ukryć w wykutych w ścianie bruzdach. Rurki najlepiej wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną jak najbliżej klimatyzatora, dalej można je obudować specjalną osłoną z tworzywa. Można je również ukryć w bruzdach, ale trzeba wtedy zniszczyć spory fragment ściany. Dodatkowo trzeba jeszcze wykonać odprowadzenie skroplin powstających w jednostce wewnętrznej.
Po zainstalowaniu klimatyzator napełnia się specjalnym czynnikiem chłodniczym pod odpowiednim ciśnieniem. Potrzebne są do tego specjalistyczne narzędzia.
Prostsze w montażu są klimatyzatory monoblokowe. Całe urządzenie mieści się w jednej prostopadłościennej obudowie. Instaluje się je w ścianie zewnętrznej lub oknie w ten sposób, że jedna strona urządzenia znajduje się w pomieszczeniu, a druga wystaje na zewnątrz.
Poważną wadą klimatyzatorów monoblokowych – oprócz mało estetycznego wyglądu – jest hałas, jaki emitują do pomieszczenia. Z tego powodu są mniej popularne niż klimatyzatory typu split.

Klimatyzator typu split z jednostką wewnętrzną zamontowaną na ścianie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Dobrze wybierz miejsce na klimatyzator
Lepiej na ścianie zewnętrznej. Budowa klimatyzatora typu split ma wpływ na wybór miejsca instalacji. Umieszczenie jednostki wewnętrznej na ścianie innej niż zewnętrzna oznacza kłopoty z przeprowadzeniem przez pomieszczenie rurek i kabli łączących ją z jednostką zewnętrzną.

Jednostka wewnętrzna blisko zewnętrznej. Trzeba też zwrócić uwagę na ograniczenie odległości, na jaką mogą być od siebie oddalone obie jednostki. Wynosi ona od kilku do kilkunastu metrów zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dokładne wartości są zawsze podane przez producenta urządzenia.
Zwykle im mniejszą wydajność chłodniczą ma klimatyzator, tym mniejsza jest dopuszczalna odległość od siebie obu jednostek. Wynika to z mocy zainstalowanej w nim sprężarki.

Montaż klimatyzatora typu split w wersji ściennej
Uwaga! Wewnątrz rurek nie może być ani kropli wody. Jeśli są one łączone z kilku odcinków przez lutowanie (częściej jest to tylko jeden odcinek rury rozwiniętej ze zwoju, który odpowiednio się wygina), trzeba wcześniej sprawdzić ich szczelność. W tym celu napełnia się je azotem. Jeśli ciśnienie azotu w rurkach nie spadnie przez kilkanaście godzin – rurka jest szczelna. Po zakończeniu próby azot wypompowuje się, a przy okazji osusza rurki.W miejscu wybranym na jednostkę wewnętrzną do ściany przymocowuje się specjalną płytę montażową.
Autor: CICHEWICZ KOTŁY C.O.
W ścianie trzeba zrobić otwór, przez który zostaną przeprowadzone rurki i kable.
Autor: CICHEWICZ KOTŁY C.O.
Miedziane rurki, w których będzie krążył czynnik chłodniczy, najpierw podłącza się do jednostki wewnętrznej.
Autor: CICHEWICZ KOTŁY C.O.Rurki muszą być zaizolowane, nie tylko po to, aby ograniczyć wymianę ciepła, ale także po to, by uniknąć wykraplania się pary wodnej na ich powierzchni.
Autor: CICHEWICZ KOTŁY C.O.
Po przełożeniu rurek i kabli przez otwór w ścianie...
Autor: CICHEWICZ KOTŁY C.O.
...jednostkę wewnętrzną można już trwale zamocować.
Autor: CICHEWICZ KOTŁY C.O.Aby sprawdzić, czy odpływ skroplin jest drożny i szczelny, na tackę ociekową leje się wodę.
Autor: CICHEWICZ KOTŁY C.O.
Po ustawieniu w planowanym miejscu jednostki zewnętrznej trzeba do niej doprowadzić rurki i kable.
Autor: CICHEWICZ KOTŁY C.O.
Za pomocą pompy w instalacji wytwarza się próżnię, a następnie wypełnia się ją czynnikiem chłodniczym.
Autor: CICHEWICZ KOTŁY C.O.


Po tym zabiegu instalacja jest już gotowa do użytku.
Autor: CICHEWICZ KOTŁY C.O.

Autor: CICHEWICZ KOTŁY C.O.

Ekspert radzi (Artur Wysocki, doradca techniczny)

- Klimatyzatora ze względu na wysokie ciśnienie w instalacji chłodniczej oraz negatywny wpływ czynnika chłodniczego na środowisko nie powinna montować osoba bez odpowiedniego przeszkolenia. To samo dotyczy wszelkich napraw czy przenoszenia w inne miejsce klimatyzatora typu split.
- Nie powinno się przez dłuższy czas przebywać bezpośrednio w strumieniu zimnego powietrza nawiewanego przez klimatyzator. Roślinom i zwierzętom  również nie wyjdzie to na zdrowie. Zanim nawiewane powietrze dotrze do strefy przebywania ludzi, powinno wymieszać się z powietrzem z pomieszczenia. Przebywanie bezpośrednio w strumieniu zimnego powietrza jest na ogół przyczyną przeziębień oraz bólów mięśni i stawów.
- Klimatyzator sterowany pilotem powinien być zainstalowany przynajmniej metr od odbiornika telewizyjnego lub radiowego.
- Klimatyzatora nie należy umieszczać w pobliżu urządzeń grzewczych i urządzeń zasilanych łatwo palnym gazem, a także blisko wody (akwaria, punkty poboru).
- Nie wolno stawiać na klimatyzatorze żadnych przedmiotów, zwłaszcza wazonów czy doniczek z kwiatami.
- Podczas pracy klimatyzatora wentylacja zapewniająca wymianę powietrza w pomieszczeniu powinna działać prawidłowo. Klimatyzator nie zastępuje wentylacji.
- Klimatyzator musi mieć zawsze zainstalowany filtr. Zarówno filtr, jak i kratka wlotowa powinny być regularnie czyszczone z kurzu, bowiem zakurzony klimatyzator będzie działał głośniej i będzie mniej wydajny.

Ważne parametry: moc i hałas

Moc.
Dobiera się ją na podstawie tak zwanego zapotrzebowania na chłód, które zależy od zysków ciepła w pomieszczeniu. Wynosi od 80-150 W/m² pomieszczenia.
Najmniejsze klimatyzatory typu split o mocy 2-2,5 kW wystarczają do pomieszczeń o powierzchni 15-30 m². Klimatyzatory ścienne o największej mocy (około 7 kW) są w stanie schłodzić pomieszczenie o powierzchni 60-80 m².
Wybierając klimatyzator do salonu, trzeba wziąć pod uwagę to, czy salon jest oddzielony od pozostałych pomieszczeń ścianami i drzwiami, czy też stanowi z nimi jedną przestrzeń. Wtedy do obliczenia mocy klimatyzatora przyjmuje się sumę powierzchni wszystkich pomieszczeń. Zastosowanie klimatyzatora w jednoprzestrzennych wnętrzach jest nieekonomiczne, bowiem będzie chłodzić nie tylko salon czy kuchnię, ale i hol i klatkę schodową.
Nie tylko sam klimatyzator będzie droższy, ale przede wszystkim wyższe będą rachunki za prąd.
Aby dobór klimatyzatora był optymalny, lepiej powierzyć go wyspecjalizowanej firmie.

Hałas. Odgłosy pracy klimatyzatora mogą być uznane za dokuczliwe. Klimatyzatory typu split są pod tym względem mniej uciążliwe niż monoblokowe, bo sprężarka – główne źródło hałasu – znajduje się w jednostce zewnętrznej.
Producent powinien podawać poziom hałasu zmierzonego w odległości 1 m od urządzenia. Nie powinnien przekraczać 40 dB(A), a naprawdę cichego klimatyzatora – 30 dB(A).
Wentylatory klimatyzatorów mają zwykle kilka biegów. Podczas pracy na wyższym biegu wydajność chłodnicza klimatyzatora jest większa, ale urządzenie pracuje głośniej.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi