Głośne ścieki

Buduję dom na osiedlu domów jednorodzinnych. Miałem pewne kłopoty, więc budowa idzie wolniej niż u sąsiadów. Oni mają już instalację kanalizacyjną, ja jeszcze nie. Dlatego może jeszcze uda mi się uniknąć błędów, które popełnili (jeśli rzeczywiście je popełnili). W ich domu spływanie wody z górnej łazienki powoduje hałas wyraźnie słyszalny nie tylko w sąsiadujących z łazienką pomieszczeniach, ale i w pokoju na parterze. Czy i jak można uniknąć takiego hałasu w moim domu?

Odgłosem działania instalacji kanalizacyjnej w niewykończonym domu nie trzeba się specjalnie przejmować. Większość instalacji kanalizacyjnych wydaje się wtedy zbyt głośna. Jest to spowodowane pogłosem, jaki powstaje w pustych pomieszczeniach. Gdy tylko zostaną w nich ustawione meble, ułożone tapety, glazura i wykładziny – hałas z pewnością nieco się wyciszy.
Aby jednak mieć pewność, że ścieki spływające z łazienek nie będą zakłócać naszego spokoju, warto zastosować izolacje dźwiękochłonne, oferowane przez większość firm produkujących systemy kanalizacji wewnętrznej. Można również wykonać izolację akustyczną przewodów, używając do tego wełny mineralnej. Gdy przewody będą ułożone w bruzdach ściennych, po ich zasłonięciu (ale nie zamurowaniu) hałas powodowany przepływem ścieków będzie mniejszy. Szumy powstające podczas pracy przewodów można także zminimalizować, stosując elastyczne obejmy do mocowania rur kanalizacyjnych. Niekiedy obejmy takie są wyściełane pianką bądź gąbką, jeszcze zmniejszającą hałas.
.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi