Ile kosztuje ściana? Porównanie ścian jednowarstwowych

Koszty wykonania ścian to około 10% całkowitych kosztów budowy domu. Choć jest to stosunkowo niedużo, to i tak wiele osób zastanawia się, jak zaoszczędzić na tym etapie prac. Zaczniemy od porównania kosztów najpopularniejszych ścian jednowarstwowych - z betonu komórkowego, keramzytobetonu i ceramiki poryzowanej.

Zaletą ścian jednowarstwowych jest to, że można je szybko wymurować, gdyż elementy, z których się je wykonuje, są stosunkowo duże, a dzięki temu, że na bokach mają wpusty i wypusty, można je łączyć jedynie na poziome spoiny. Zużywa się więc mniej zaprawy, co obniża koszt wykonania ściany. Należy jednak pamiętać, że aby nie obniżyć izolacyjności cieplnej ściany jednowarstwowej, trzeba ją bardzo starannie wymurować. Bloczki z betonu komórkowego muruje się na cienkie spoiny, używając zaprawy klejowej, bądź na grubsze spoiny, ale używając zaprawy ciepłochronnej (zwanej też ciepłą), której izolacyjność cieplna zbliżona jest do izolacyjności bloczków. Do murowania pustaków keramzytobetonowych i z ceramiki poryzowanej używa się zaprawy ciepłochronnej lub tradycyjnej zaprawy cementowo-wapiennej, lecz układanej w równoległych pasach, a nie na całej powierzchni. Wówczas ściany te są prawie jednorodne – bez mostków termicznych.

Co może różnić między sobą ściany jednowarstwowe

Porównując ściany, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na koszty wykonania, ale również na to, czym różnią się konkretne rozwiązania.

Współczynnik przenikania ciepła U (dawne ko). Ma on wpływ na koszty eksploatacji domu. Zatem im jego wartość jest mniejsza, tym niższe będą później rachunki za ogrzewanie. Może się więc okazać, że wydatek na droższą, lecz cieplejszą ścianę zwróci się z nawiązką po kilku latach.

Grubość ściany. To ona decyduje o powierzchni użytkowej domu. Im ściana cieńsza, tym – przy stałych zewnętrznych wymiarach domu – większa jego powierzchnia użytkowa. Warto więc policzyć, ile metrów kwadratowych zyskamy dzięki cieńszej ścianie zewnętrznej.

Wykończenie. Gdy porównuje się koszty wykonania różnych ścian jedynie w stanie surowym, bardzo łatwo o błędną ocenę, które rozwiązanie jest tańsze. Ściany jednowarstwowe można wykończyć od zewnątrz tradycyjnym tanim tynkiem cementowo-wapiennym (nie można go natomiast użyć do wykończenia ścian dwuwarstwowych). Można go zastosować również na ściany wewnątrz, lecz żeby uzyskać równie elegancki wygląd ścian jak przy tynkach gipsowych, trzeba je dodatkowo pokryć gładzią gipsową, a to są dodatkowe pieniądze.Ściany z bloczków z betonu komórkowego muruje się na cienką spoinę – 2-3 mm.
Autor: Magdalena Kosińska
Dzięki temu, że pustaki keramzytobetonowe mają na bokach wpusty i wypusty, spoiny pionowe wykonuje się tylko w miejscach łączenia elementów docinanych.
Autor: Mariusz Bykowski
Do murowania ścian jednowarstwowych z ceramiki poryzowanej można zastosować tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną. Nie układa się jej wtedy na całej powierzchni, tylko w równoległych pasach.
Autor: Mariusz Bykowski

Co znajdziesz w tabelach

Przedstawiamy koszty wykonania ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego, keramzytobetonu i ceramiki poryzowanej, wykończonych od wewnątrz i od zewnątrz. Wyboru rozwiązań dokonali przedstawiciele znanych producentów materiałów ściennych. Oni też obliczyli koszt wykonania ścian wraz z ich wykończeniem.
Żeby rachunki były porównywalne, we wszystkich kalkulacjach przyjęto jednakowe założenia: koszty materiałów producenci podają według własnych cenników, natomiast koszty robocizny oraz pozostałe składniki kosztów naliczane przez firmy wykonawcze (koszty zakupu materiałów, koszty pośrednie i zysk) wszyscy przyjmują jednakowe, według cen podawanych w wydawnictwach SEKOCENBUD dla IV kwartału tego roku (robocizna netto 8,51 zł za godzinę, koszty zakupu 14,2%, koszty pośrednie 70,3%, zysk 16,6%).
Oprócz całkowitego kosztu wykonania 1 m2 poszczególnych ścian podajemy elementy składowe: materiały i robociznę w koszcie wykonania ściany surowej oraz koszt wewnętrznego i zewnętrznego wykończenia. Dzięki temu mogą Państwo uwzględnić lokalne ceny robocizny, promocyjną sprzedaż materiałów lub inne niż zaproponowane przez producentów wykończenie ścian.

Uwaga! Wszystkie koszty są podane bez podatku VAT, który dla budownictwa mieszkaniowego wynosi 7%.


Uwaga! Wszystkie koszty są podane bez podatku VAT, który dla budownictwa mieszkaniowego wynosi 7%.


Uwaga! Wszystkie koszty są podane bez podatku VAT, który dla budownictwa mieszkaniowego wynosi 7%.

Czy ściana jednowarstwowa jest ciepła jak warstwowa

Choć zgodnie z przepisami wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian jednowarstwowych nie powinna przekraczać 0,5 W/(m2.K), to dla większości takich ścian wartość ta jest w rzeczywistości niższa: 0,28-0,4. Oznacza to, że są one równie ciepłe, jak ściany warstwowe, w których warstwa nośna ocieplona jest styropianem lub wełną. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu materiałów, które mają nie tylko dobre właściwości wytrzymałościowe, ale i cieplne.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi