Ile powierzchni na komunikację?


Przestrzeń przeznaczona na schody, korytarze i hol nie powinna być ani za duża, ani za mała. Zbyt mała to brak wygody, zbyt duża – niepotrzebne wydatki. Po czym poznać, że jest jej tyle, ile trzeba?

Przedsionek, hol i korytarze powinny umożliwiać nam wygodne poruszanie się po domu. Powierzchnia przeznaczona na komunikację, choć nie służy bezpośrednio celom mieszkalnym,  jest z pewnością najczęściej wykorzystywaną częścią domu.
Jej wielkość zależy przede wszystkim od układu funkcjonalnego domu, a także od kształtu rzutu i usytuowania głównego wejścia. Duże znaczenie ma także to, czy dom jest parterowy i niepodpiwniczony, czyli bez klatki schodowej, czy też ma więcej niż jedną kondygnację i niezbędne wówczas schody.

Optymalna wielkość

Odpowiednia powierzchnia przeznaczona na komunikację w domu dla czterech osób to:
- przedsionek (wiatrołap) – aby był wygodny, ale nie za duży, powinien mieć 3,6 m²;
- hol powinien mieć co najmniej 8 m². Hol 12-metrowy – 3 x 4 m – jest wystarczający nawet w domu o powierzchni 200 m². Hol 18-metrowy to już fanaberia uzyskana kosztem pomieszczeń mieszkalnych lub na przykład garderoby czy pralni. Z pewnością błędem byłby hol dwudziestokilkumetrowy, a do tego nieustawny;
- korytarze prowadzące z holu do części prywatnej nie powinny być długie. Ważna jest też ich odpowiednia szerokość – 120 cm – przy której dwie osoby będą mogły bez problemu minąć się w korytarzu, a wnosząc nowy mebel, nie porysujemy ścian.Autor: Andrzej Szandomirski
W dużym i jasnym przedsionku można wygodnie założyć wierzchnie ubrania oraz przywitać i pożegnać gości.
Autor: Andrzej Szandomirski

Kształt rzutu

Jeżeli dom zaprojektowany jest na planie o kształcie  wydłużonym, niezbędne są korytarze, które zapewnią dostęp do wszystkich pomieszczeń. Nie powinny być powiększane kosztem holu wejściowego, a tym bardziej sypialni czy pokoju dziennego. Jeżeli rzut ma kształt foremny, zbliżony do kwadratu, odległości między wejściem głównym a poszczególnymi pomieszczeniami są mniejsze, a do pokoi i sypialni wchodzi się niemal bezpośrednio z holu. Takie rozwiązanie możliwe jest jednak tylko w domach małych i średnich. W większych plan jest zwykle wydłużony lub ma kształt litery L ze względu na to, że większa szerokość traktu (ponad 12 m) utrudnia prawidłowe oświetlenie wnętrz.

Usytuowanie wejścia do domu

Również może mieć znaczenie, choć nie tak duże jak kształt planu. Gdy wejście do wąskiego i długiego domu znajduje się na krótszej elewacji, komunikacja może zająć dużo miejsca. Przy wydłużonym planie odległości między wejściem a położonymi w głębi domu pomieszczeniami wymagają długiego korytarza. Droga ta wydłuża się też, gdy drzwi usytuowane są w narożniku. Z tego powodu najwygodniej jest, kiedy wejście wypada w centralnej części domu, czyli umieszczone jest pośrodku dłuższej elewacji. Łatwiej jest wtedy proporcjonalnie i sprawnie rozplanować komunikację.


Korytarz, który prowadzi do sypialni, powinien mieć szerokość co najmniej 1,2 m. Może się zwężać do 90 cm, ale tylko na odcinku nie dłuższym niż 1,5 m.
Autor: Michał Glinicki
W domu dwukondygnacyjnym dodatkową powierzchnią służącą komunikacji są schody.
Autor: Andrzej Szandomirski

Ze schodami czy bez?
W domu, który ma 150 m², powierzchnia wygodnej części wejściowej (przedsionka i holu) wynosi około 16 m². Do tego dochodzi korytarz prowadzący do sypialni, który w domu parterowym zajmuje mniej więcej tyle samo miejsca co hol na drugiej kondygnacji w domu piętrowym lub z poddaszem. W domu dwukondygnacyjnym dodatkową powierzchnią jest klatka schodowa. Im wygodniejsze będą schody, tym więcej zajmą miejsca. Będzie to co najmniej 4,5 m², częściej około 7 m². Może pieniądze na ich budowę lepiej przeznaczyć na powiększenie pokoju lub budowę dodatkowej łazienki?
Jednak im większy jest dom, tym mniejsze znaczenie dla powierzchni komunikacji ma to, czy jest on parterowy, czy piętrowy. W dużych domach klatka schodowa stanowi niewielką część całej powierzchni domu. Na przykład schody, które zajmują 7 m², to 4,7% powierzchni domu 150-metrowego, ale tylko 2,8% powierzchni domu o wielkości 250 m². Jednocześnie w większym domu parterowym korytarze zajmą więcej miejsca (zdarza się, że mają długość ponad 7 m!). Zorganizowanie komunikacji na dwóch poziomach pozwala je skrócić.

Wybierając projekt
Zastanawiając się nad układem komunikacji w domu – bez względu na to, czy ma on jeden, czy dwa poziomy – należy zwrócić uwagę na to, czy:
- nie ma przerostów komunikacji, na przykład holu o powierzchni 25 m² w domu 100-metrowym;
- powierzchnia komunikacyjna jest ustawna. Czy jest miejsce na ustawienie szafy, wieszaka na ubrania lub na powieszenie lustra;
- w holu wejściowym zmieszczą się jednocześnie wszyscy mieszkańcy domu;
- nie będziemy zmuszeni do wchodzenia do domu kolejno lub przeciskania się na schodach;
- hol jest w centrum, a pomieszczenia mieszkalne wokół niego. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca przeznaczonego na komunikację.

Komunikacja w domu parterowym o powierzchni 90 m². Niewielki przedsionek i hol, z którego bezpośrednio lub przez korytarzyk można wejść do sypialni. W sumie powierzchnia komunikacji zajmie około 13,6 m², czyli 15,1% powierzchni całego domu.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Komunikacja w domu parterowym o powierzchni 120 m². Przybywa i powierzchni domu, i powierzchni komunikacji. Przedsionek może pozostać taki sam, hol może się trochę powiększyć. W domu jest więcej pomieszczeń, więc korytarz się wydłuża. Łącznie powierzchnia komunikacji zajmie około 17,5 m² (14,6%).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Komunikacja w domu parterowym o powierzchni 150 m². W domu tej wielkości może mieszkać pięć-sześć osób, więc cała powierzchnia komunikacji musi być odpowiednio większa. Powierzchnia korytarzy powiększa się do 7 m². W sumie powierzchnia komunikacji zajmie 23 m² (15,3%).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiKomunikacja w domu dwukondygnacyjnym o powierzchni 120 m². W domu piętrowym lub z poddaszem użytkowym do powierzchni komunikacji zalicza się klatkę schodową i hol na poddaszu, z którego można wejść do sypialni, łazienki i garderoby. Łącznie powierzchnia komunikacji zajmie około 23 m² (19,2%).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Komunikacja w domu dwukondygnacyjnym o powierzchni 150 m². Nie ma tu długiego korytarza, ale hol na piętrze zajmie podobną powierzchnię. Łącznie powierzchnia komunikacji to około 28,7 m² (19,1%).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi