Imitacje naturalnych materiałów wykończeniowych

Naturalne materiały to zazwyczaj duży wydatek. Niektóre są kłopotliwe w konserwacji. Zamiast nich stosuje się więc często coraz doskonalsze imitacje.

Drewno, metal, kamień, płytki ceramiczne, tkaniny można zastąpić materiałami tańszymi, bardziej dostępnymi, prostszymi w układaniu, bardziej ekonomicznymi. Niektóre niewielkim kosztem i nakładem pracy pozwalają zaaranżować przytulne lub nietypowe, zaskakujące wnętrze.

Zamiast drewna

Płyta laminowana. Warstwę wierzchnią takiej płyty tworzy laminowany papier lub tworzywo sztuczne, na którym nadrukowany jest wzór. Warstwa ta jest wzmocniona i zaimpregnowana żywicami, które dodatkowo podkreślają kolor i nadają połysk. Sprawdzi się jako materiał na blaty, fronty szafek, parapety, podłogi.
Z powodzeniem udaje popularne i wyszukane gatunki drewna. Płyty mogą być matowe, błyszczące i półmatowe. Najpopularniejsze są te, które do złudzenia przypominają okładziny bukowe, dębowe, wiśniowe, gruszowe czy z drewna egzotycznego. Laminowane panele podłogowe udające stare deski mogą mieć nawet wytłoczone słoje i sęki.
Ceny:
parapety: 26 zł/m szerokości 35 cm;
blaty: 30-120 zł/m szerokości 60 cm;
panele: 26-120 zł/m²;
drzwiczki kuchenne: od 86 do 250 zł w zależności od szerokości.

Wykładziny elastyczne. Imitujące drewno sprawdzą się wszędzie tam, gdzie podłoga jest narażona na intensywne zabrudzenia, które trzeba ścierać na mokro. Ich wierzchnia dekoracyjna warstwa może naśladować prostą posadzkę z desek, tradycyjny parkiet ułożony w jodełkę lub modną cegiełkę, a nawet najbardziej wyszukane wzory posadzek z różnych rodzajów drewna.
Ceny: od 10 do 35 zł/m².

Płytki ceramiczne. Dzięki współczesnym możliwościom zdobienia zimne i twarde płytki mogą naśladować ciepłe drewno. Producenci gresu i terakoty w najnowszych liniach wzorniczych proponują płytki do złudzenia przypominające jasny parkiet, drewno egzotyczne, posadzki o klasycznych wzorach, a także spękane, bogato usłojone i sękate deski. Naśladownictwo obejmuje nie tylko kolorystykę, ale także faktury i formaty charakterystyczne dla elementów drewnianych. „Drewniane” płytki łączą zalety i techniczne właściwości ceramiki z pięknem drewna.
Ceny: od 62 zł/m².


Wodoodporne panele laminowane dla zwolenników sękatych desek. Sprawdzą się na podłodze w łazience.
Autor: KOMFORT
Blat laminowany – ciepły, o wyraźnym usłojeniu.
Autor: Piotr MastalerzWykładziny tworzą jednolitą powierzchnę, dzięki czemu okruchy nie dostaną się w szpary kuchennej podłogi.
Autor: KOMFORT
Faktura i format płytek oddają ciepło, strukturę i wymiary elementów posadzki drewnianej.
Autor: AZULEJOS BORJA

W roli kamienia

Kamień naturalny to materiał luksusowy i efektowny, dlatego jest jednym z częściej imitowanych surowców. Coraz więcej materiałów „radzi sobie” z naśladowaniem okładzin kamiennych.

Płytki ceramiczne. Niektóre produkowane obecnie płytki ceramiczne są nie do odróżnienia od naturalnych kamieni. Ich bogata kolorystyka, faktura, układ żyłek, przebarwienia są niepowtarzalne i typowe dla marmuru, łupka, bazaltu, trawertynu, granitu. Szlifowane i rektyfikowane gresy porcelanowe i polerowane występują w roli szlachetnych, ekskluzywnych okładzin kamiennych. Zupełnie inny charakter nadają wnętrzom płytki naśladujące bruk, kostkę, otoczaki. Przypominają  zużyte, spękane, pełne nieregularnych rowków i dziurek kamienie i mogą być dopełnieniem wnętrz rustykalnych i stylizowanych na stare.
Ceny: od 35 zł/m².

Płyta laminowana. Najczęściej naśladuje szlifowane płyty marmurowe i granitowe. Zarówno matową, jak i błyszczącą łatwo utrzymać w czystości.
Ceny: od 35 zł/m szerokości 60 cm.

Kompozyty. Kamień naturalny można też zastąpić kompozytami, do których należą corian, kerrock, staron. To mieszanki minerałów i żywicy akrylowej. Minerał nadaje im trwałość, a żywica – plastyczność. Do tej grupy materiałów należą też gorsze jakościowo: marlan, top stone, poligranit. Ponieważ mają więcej wypełniaczy polimerowych i poliestrowych, są bardziej miękkie.
Wokół płyty grzejnej blat z kompozytu powinien być zabezpieczony taśmą termoizolacyjną.
Ceny: od ok. 500 zł/m marlanu do ok. 1000 zł/m corianu (blat szerokości 60 cm).

Wykładziny elastyczne. Do niedawna popularne, utrzymane w jednej tonacji „marmurki” ze schematycznymi, powtarzającymi się wzorami żyłek są wypierane z rynku przez wykładziny przypominające granity. Wiele z nich sprawia wrażenie, jakby miały fakturę naturalnego kamienia.
Ceny: od 10 zł/m².


Wykładzina naśladująca kamienne płytki marmurowe to praktyczne wykończenie holu.
Autor: KOMFORT

Autor: KOMFORTŁazienka wyłożona kaflami naśladującymi trawertyn została wykończona zaokrąglonymi kształtkami i ozdobnymi płytkami, których wykonanie z kamienia byłoby trudne.
Autor: CERSANIT

Autor: CERSANITPonieważ kompozyt to materiał bardzo drogi, praktyczne jest użycie go tylko w miejscach szczególnie narażonych na zniszczenie.
Autor: ESTIMA

Autor: ESTIMAPanele laminowane mogą łączyć wygląd kamienia z ciepłem drewna.
Autor: ARECO-SWEDEN PERGO

Autor: ARECO-SWEDEN PERGO


Spękane strukturalne kafle ceramiczne są nie do odróżnienia od kamiennych oryginałów.
Autor: AZU-VI S.A.

Płytki jak prawdziwe

Wykładziny elastyczne.
Jeśli chcemy mieć szybko i niedrogo wykończoną posadzkę, zdecydujmy się na wykładzinę elastyczną naśladującą płytki.
Sprawdzi się w kuchni, łazience, przedpokoju. Są imitacje do złudzenia przypominające płytki ceramiczne nie tylko wzorem, ale i fakturą. Warto wybierać jednorodne lub warstwowe z grubszą warstwą wierzchnią.
Ceny: od 10 zł/m².

Tapety winylowe. Na ścianach w kuchni i łazience można ułożyć tapetę winylową o wzorze płytek. Jest ona zmywalna, ułatwi utrzymanie ściany w czystości, a jednocześnie ociepli ją i uczyni wnętrze przytulnym. Niektóre z nich mają fakturę imitującą fugi czy dekory.
Ceny: od ok. 35 zł za rolkę tapety odpornej na zmywanie.


Gruba, ciepła, cicha wykładzina elastyczna w kuchni zamiast płytek ceramicznych.
Autor: KOMFORT
Odporna na wilgoć tapeta winylowa może zastąpić płytki nawet przy wannie.
Autor: GALPEX

Sposób na tkaniny

Ściany wyłożone pięknymi tkaninami są synonimem elegancji i luksusu, poza tym pochłaniają dźwięki i ocieplają wnętrze, sprawiając, że staje się ono bardzo przytulne. Dlatego są naśladowane przez współczesne materiały wykończeniowe.

Tapety. Ich warstwą podkładową jest papier najczęściej połączony z fizeliną. Wierzch tworzą tkaniny z naturalnych lub syntetycznych włókien. Wytłaczane nawiązują do starych wzorów historycznych. Królewskie lilie, scenki rodzajowe, motywy liści to znane od wieków wzory. Kontrastują z nimi nowoczesne, przestrzenne: ozdobione cekinami, kryształkami, guzikami czy też naszytymi kieszonkami. Równie efektowne są tapety winylowe satynowe o fakturze mięsistej, grubej tkaniny.
Ceny: od ok. 110 zł za rolkę.

Płytki ceramiczne. Efekt ściany otulonej miękką tkaniną można uzyskać, kładąc płytki z „tekstylnym” wzorem. Pomieszczenie wyłożone nimi wydaje się cieplejsze. Ich powierzchnia licowa może mieć także fakturę tkaniny, charakterystyczny gruby nadruk oraz szkliwo naśladujące połysk i miękkość adamaszku, satyny, surowość lnu czy sploty typowe dla juty.
Ceny: od 57 do ok. 95 zł/m².


Tapeta z surową fakturą i geometrycznym wzorem tkaniny będzie dobrze wyglądała w minimalistycznym wnętrzu.
Autor: GALPEX

Autor: GALPEXDelikatna tapeta przypominająca tkaninę ociepli zimną industrialną przestrzeń.
Autor: GALPEX

Autor: GALPEX


Tapeta z tradycyjnymi motywami roślinnymi wygląda na ścianie jak gruba, mięsista tkanina.
Autor: KOMFORT

W stylu high-tech, czyli udawanie metalu

Metal zastępujemy imitacjami w miejscach, w których trudno lub niepraktycznie byłoby go zastosować, na przykład w łazience. Na powierzchniach zaokrąglonych łatwiej ułożyć metalizującą mozaikę ceramiczną niż blachę.

Wykładziny elastyczne. Miłośnicy stylu high-tech mogą się zdecydować na posadzkę imitującą ryflowaną blachę. Jej faktura i wzór do złudzenia przypominają stalową płaszczyznę.
Ceny: od ok. 17 zł/m².

Płytki ceramiczne. „Metalowe” kafelki mogą wyglądać surowo – ich faktura naśladuje wzory blachy ryflowanej. Błyszczące płytki ceramiczne pokryte mieniącymi się, błyszczącymi szkliwami metalicznymi imitują też złoto, inox. Jest to zatem propozycja zarówno dla miłośników minimalizmu, jak i zwolenników bogatych wnętrz.
Ceny:
mozaika: 1200 zł/m²;
płytki podstawowe: od 295 do 425 zł/m² w zależności od wielkości;
dekory: od 65 do 100 zł za sztukę.Szorstki sizal nie jest dobrym materiałem na podłogę w łazience; z powodzeniem zastąpi go gładka, miła w dotyku i wodoodporna wykładzina elastyczna.
Autor: KOMFORT
Metalizująca wykładzina elastyczna tworzy spójną całość z innymi elementami utrzymanej w srebrnej tonacji industrialnej kuchni.
Autor: Juliusz Sokołowski
Otaczająca kominek srebrzysta mozaika przypomina ryflowaną blachę i dobrze wpisuje się w nowoczesny charakter pokoju.
Autor: Michał Glinicki

Panele podłogowe
Zalety:
- nie trzeba ich cyklinować i lakierować, są proste w montażu.

Wady:
- podłoga z paneli jest akustyczna, stukanie butami odbieramy jako uciążliwy hałas. Można temu do pewnego stopnia zapobiec poprzez położenie pod panelami specjalnej maty,
- są mało odporne na plamy, zarysowania i uderzenia.

Blaty z laminatu
Zalety:
- łatwo je utrzymać w czystości,
- spieczone z płytą wiórową są odporne na wilgoć,
- nie paczą się, nie odkształcają ani nie szarzeją,
- są łatwe w obróbce; przycięcie blatu jest możliwe bez pomocy fachowca, nie wymagają wzmocnionych szafek pod blatami ani specjalistycznych narzędzi przy montażu,
- są lekkie,
- nie wymagają impregnowania jak kamienne i drewniane,
- są tanie, ponieważ do ich wytwarzania używa się często odpadów (tylko warstwa wierzchnia jest robiona z materiałów najwyższej jakości).

Wady:
- łatwo je zarysować, dlatego nie należy kroić bezpośrednio na nich,
- ich niewykończone krawędzie należy ochronić listwą, a przy zlewie – silikonem, aby nie nasiąkły wodą,
- w porównaniu z naturalnym kamieniem szybko się niszczą, nawet drobne rysy nie są możliwe do usunięcia.

Wykładziny podłogowe
Zalety:
- są tanie i łatwe w konserwacji,
- te, których warstwa ścieralna ma grubość powyżej 0,5 mm i podkład mechaniczny, dają gwarancję dużej odporności na ścieranie i trwałości,
- jeśli ich podkład jest spoisty i twardy, są odporne na wilgoć,
- możemy je ułożyć samodzielnie, są łatwe do przycięcia, położenie wykładziny nie wiąże się z dużymi kosztami dodatkowymi, takimi jak: zatrudnienie fachowca, zakup materiałów pomocniczych,
- są miękkie, a zarazem sprężyste,
- tworzą jednolitą powierzchnię, niepodzieloną spoinami, które mogą się brudzić i niszczyć.

Wady:
- nie są materiałem naturalnym, nigdy nie nabiorą szlachetności starzejącej się drewnianej posadzki czy patyny kamienia. Starty wzór jest nie do odtworzenia, (zniszczone drewno zawsze można wycyklinować i odzyskać jego utraconą świeżość),
- ścierają się znacznie szybciej niż płytki,
- podłoga wyłożona metalizującą lub „przyrodniczą” wykładziną narzuca wnętrzu określony, oszczędny styl.

Blaty z kompozytów
Zalety:
- są odporne na ścieranie i środki chemiczne,
- łatwo je utrzymać w czystości, są aseptyczne,
- są lżejsze od kamieni naturalnych,
- można je dowolnie formować, uzyskiwać zaokrąglone krawędzie, łagodne linie. To jedyny materiał, z którego można stworzyć jednolicie wyglądającą całość, na którą składają się blat, zlewozmywak i ściana nad blatem kuchennym,
- są ciepłe w dotyku.

Wady:
- to materiał często droższy od wielu gatunków kamieni,
- przycinanie i montaż wymagają pomocy fachowca, zwłaszcza jeśli chcemy, aby na blacie nie były widoczne spoiny.

Płytki ceramiczne
Zalety:
- są łatwe w pielęgnacji i konserwacji,
- dzięki warstwie szkliwa są odporne na plamienie i chemikalia,
- mają małą nasiąkliwość wodną, dlatego sprawdzą się w kuchni i łazience, czyli tam, gdzie tkaniny i wiele rodzajów drewna nie radzą sobie z wilgocią,
- są odporne na ścieranie,
- nie rysują się,
- są niepalne i w razie pożaru nie przeniosą ognia,
- na powierzchni płytek w przeciwieństwie do kamienia i drewna nie gromadzą się drobnoustroje i grzyby,
- mozaiki dzięki niewielkim rozmiarom umożliwiają dekorowanie niewielkich powierzchni, wymyślanie skomplikowanych wzorów; metaliczna mozaika pozwoli na zrobienie srebrnej lub złotej ramy lustra w łazience, obudowanie okrągłej wanny.
- są tańsze od naturalnych kamieni i wielu gatunków drewna.

Wady:
- mogą być narażone na pęknięcia włoskowate,
- koszt ich ułożenia jest dość wysoki,
- są kruche,
- niewłaściwie ułożone (bez zachowania dylatacji) mogą pękać,
- niektóre rodzaje płytek  nie są jednorodne w swojej masie, dlatego obtłuczone odsłonią brzydki czerep.

Tapety
Zalety:
- łatwo się je  układa i zdejmuje ze ściany podczas remontu,
- tapety z podkładem fizelinowym można ułożyć na ścianie z pęknięciami i ze szczelinami,
- często dostępne są w komplecie z zasłonami i materiałami obiciowymi,
- są tańsze od tkanin,
- dzięki temu, że są zmywalne, łatwo utrzymać je w czystości.

Wady:
- nie są tak trwałe jak tkaniny i płytki ceramiczne,
- aby ściana wyglądała efektownie, muszą być bardzo starannie ułożone.

Inspirowane naturą

Wykładziny z motywami przyrodniczymi. Wzięte z natury i niebanalne pomysły na ciekawą podłogę.Autor: KOMFORT

Autor: KOMFORTPopularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi