Jak być mądrzejszym od złodzieja?

<

W naszym kraju co dwie minuty ma miejsce włamanie. Złodzieje szczególnie upodobali sobie domy i mieszkania prywatne. Okradają nawet place budowy i obiekty nie oddane jeszcze do użytku. Stosując odpowiednie metody zabezpieczeń, możemy jednak zniechęcić przestępców, utrudnić im pracę, wystraszyć lub złapać na gorącym uczynku.

ZANIM ZAMIESZKASZ W DOMU

O bezpieczeństwie domu zacznij myśleć już w trakcie kupowania działki. Podstawowe założenia ochrony ustal na etapie projektu. Nie dopuść też, by cokolwiek zginęło z placu budowy.
Kup bezpieczną działkę
Dom na działce położonej w lesie, z dala od sąsiednich zabudowań będzie bardziej narażony na włamania niż dom w strzeżonym osiedlu. Wybierając działkę, dowiedz się, czy okolica, w której zamierzasz się budować, jest bezpieczna i czy nie cieszy się złą sławą. Pomoże nam w tym dzielnicowy z pobliskiego posterunku policji.


Domy zbudowane na skraju osiedla częściej budzą zainteresowanie złodziei.

Wybierając projekt domu, myśl o jego ochronie Jeśli chcesz mieć dom odporny na zakusy złodzieja, poinformuj o tym architekta. Ustal z nim, jakie środki ochronne zamierzasz zastosować, by mógł to przewidzieć w projekcie. Wybierając projekt gotowy, zwróć uwagę, czy spełnia on wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Ryzyko włamania zwiększają:
- skomplikowana, pełna załamań bryła domu,
- okienka piwniczne, 
- duże nisko umieszczone okna,
- okna w miejscach mało widocznych z sąsiednich posesji,
- kilka wejść do domu,
- balkony oraz wystające daszki, po których można wspiąć się na wyższe kondygnacje.

Zwiększeniu bezpieczeństwa sprzyjają:
- okno zapewniające dobry widok na furtkę i bramę,
- rezygnacja z drzwi łączących dom z garażem w bryle budynku,
- ażurowe ogrodzenie,
- usytuowanie domu w osiedlu.

Co najczęściej ginie na budowie?
- specjalistyczne narzędzia,
- okna, zwłaszcza tuż po zamontowaniu,
- grzejniki (najlepiej zamontować je po wykonaniu prac wykończeniowych, tuż przed wprowadzeniem się),
- kocioł i armatura instalacyjna,
- drzwi garażowe, napęd do bramy wjazdowej,
- świeżo posadzone rośliny.

Jeśli musisz przerwać budowę...
...na przykład na zimę, dobrze ją zabezpiecz. Wymontuj i ukryj newralgiczne elementy instalacji i urządzeń, by stały się bezużyteczne dla złodzieja. Pamiętaj, że im bardziej zaawansowana budowa, tym większe ryzyko poniesienia strat. W domu w stanie surowym zamkniętym możesz założyć system alarmowy (przystosowany do pracy w niskiej temperaturze) i powierzyć ochronę agencji. W ostateczności będziesz musiał zatrudnić kogoś do pilnowania budowy lub zająć się tym osobiście.

Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży na budowie:
- ogrodź plac budowy,
- kupuj materiały budowlane na bieżąco. Nie dopuść do tego, by leżały na budowie w oczekiwaniu na swoją kolej,
- trzymaj narzędzia i sprzęt budowlany w dobrze zamkniętym pomieszczeniu lub u sąsiadów,
- zatrudniaj sprawdzonych wykonawców. Zdarza się, że przypadkowo zatrudnieni podkradają to i owo lub są informatorami złodziei,
- umów się z wykonawcą, że będzie mieszkał na terenie budowy. Zwłaszcza na etapie wykańczania nie zostawiaj domu bez dozoru. POSESJA POD SPECJALNYM NADZOREM
Granica posesji, tak jak granica państwa, musi być dobrze strzeżona. Domofon lub wideodomofon zidentyfikują intruza, a ogrodzenie, furtka i brama utrudnią mu wejście na nasz teren.
OgrodzenieTwoja działka powinna być otoczona solidnym ogrodzeniem i to nie tylko od strony ulicy.
Ogrodzenie nie powinno zasłaniać widoku na posesję i dom. Wysokie mury, przylegające do siebie drewniane sztachety, żywopłoty sprawiają, że ani sąsiedzi, ani przypadkowi przechodnie nie będą widzieli, co się dzieje na terenie wokół twojego domu.
- Furtka - musi być dobrze widoczna w dzień i w nocy. Najlepiej, gdy będzie zamykana na zamek zatrzaskowy, otwierany domofonem.
- Brama wjazdowa - może być otwierana automatycznie lub ręcznie. Powinna być dobrze oświetlona i tak samo jak furtka musi mieć zamek.


Bezpieczniej jest, gdy ogrodzenie nie zasłania widoku na posesję.
Bujna roślinność wokół domu pomaga złodziejowi się ukryć.

Sprawdź, kto idzie
Zamontowanie domofonu przy furtce sprawia, że wiesz, komu ją otwierasz - sąsiadowi czy nieznajomemu. Jeśli chcesz tylko słyszeć osobę dzwoniącą do domu - wtedy wystarczy domofon, jeśli chcesz także ją widzieć - wówczas konieczny jest wideodomofon. Sprawdza się on zwłaszcza tam, gdzie z domu nie widać osoby stojącej przy furtce. Kamera może być wyposażona w reflektor podczerwieni, który umożliwia obserwację otoczenia w nocy, jeśli teren nie jest oświetlony. Za zwykły domofon trzeba zapłacić około 250 zł, za wideodomofon - co najmniej 1300 zł.

Dobry domofon przy furtce sprawia, że masz kontrolę nad tym, kto wchodzi na teren.

Oświetlenie zewnętrzne
Projektując system oświetlenia zewnętrznego, trzeba zwrócić uwagę na przejście od furtki do domu i od bramy wjazdowej do garażu. Muszą one być tak oświetlone, by wieczorem z okien domu widać było, czy ktoś tamtędy przechodzi.
Oświetlenie może być uruchamiane:
- ręcznie - włącznik znajduje się w mieszkaniu lub, co nie gwarantuje bezpieczeństwa, przed wejściem do domu albo przy furtce,
- automatycznie - na przykład przez włącznik zmierzchowy lub sterowany sygnałem z czujników ruchu.

Urządzenia symulujące obecność właścicielaPod nieobecność domowników sterują one włączaniem i wyłączaniem światła oraz urządzeń elektrycznych (radia, telewizora). Najpopularniejsze, ze względu na niską cenę i niezawodność, są zegarowe włączniki, umieszczane między gniazdkiem zasilania a wtyczką urządzenia.

Automatyczne oświetlenie
Gdy ktoś wejdzie w zasięg czujki, lampa automatycznie się włącza. Czujki umieszcza się zazwyczaj na frontowej ścianie budynku. Jedna czujka może włączyć kilka lamp znajdujących się na posesji. Reflektory powinny być zabezpieczone przed stłuczeniem. Reflektor zintegrowany z czujką można kupić już za 50 zł.


Żywe drabiny
Rosnące blisko domu drzewa, których gałęzie sięgają okien, mogą posłużyć rabusiom jako nieco mniej wygodna drabina. Pamiętaj o tym, planując wygląd ogrodu. Gdy drzewa już rosną, nie omieszkaj dobrze zabezpieczyć sąsiadujących z nimi okien. Jeśli chcesz, by twój dom porastały rośliny pnące się po drewnianej lub metalowej drabince, zasadź je pod ścianą, w której nie ma okien.
Nie pozostawiaj na terenie posesji drabin ani żadnych przedmiotów, które mogłyby ułatwić zadanie złodziejowi. Zabezpiecz też zewnętrzne gniazdka zasilania. W trakcie włamania złodziej może podłączyć do nich na przykład wiertarkę.


Zbyt solidna drabinka, po której pną się rośliny, pomoże zwinnemu złodziejowi dostać się do wyżej położonych okien.
Wyszkolony pies jest świetnym stróżem twojego mienia.

Czworonożny ochroniarz
Dobrze wyszkolony pies  może oddać Ci nieocenione usługi. Zasygnalizuje szczekaniem zbliżanie się obcych, groźnym wyglądem odstraszy intruza, a napastnika lub włamywacza obezwładni i przypilnuje do momentu twego pojawienia się. Zanim kupisz psa, zastanów się, czy możesz zapewnić mu odpowiednie warunki i opiekę.
Jeśli domu pilnuje pies, na ogrodzeniu powinna wisieć informująca o tym tabliczka. Zwierzę może biegać po terenie, lecz nie powinno go opuszczać bez właściciela.

Jak dobrze mieć sąsiada
Zaprzyjaźniony sąsiad, który zwraca uwagę na wszystkie podejrzane rzeczy dziejące się wokół domu, może być bardzo pomocny. Dobrze więc żyć z sąsiadami w zgodzie i wzajemnie sobie pomagać. Zaufanemu sąsiadowi możesz powierzyć klucze na czas nieobecności i poprosić, by zapalał światło i wyjmował ze skrzynki korespondencję. Zrobi to chętnie, zwłaszcza gdy będzie pewien, że odwzajemnisz się mu w identyczny sposób.

Sposoby ochrony terenu wokół domu
Kablowe czujniki elektromagnetyczne. Parę centymetrów pod powierzchnią gruntu umieszcza się kable wytwarzające pole elektromagnetyczne. Sygnał przekazują do komputera, który analizuje go i podejmuje decyzję o wszczęciu alarmu.

System akustyczny. Tworzy go specjalny podziemny kabel, który reaguje na każde stuknięcie w ziemię. System odróżnia dźwięk kroków ludzkich od zwierzęcych.

Bariery mikrofalowe. Specjalne urządzenia (nadajniki i odbiorniki), zainstalowane na terenie lub w domu, emitują promienie mikrofalowe. Gdy ktoś lub coś znajdzie się w ich zasięgu, uruchamia się sygnał alarmowy.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

ZAMKNIĘTE NA CZTERY SPUSTY
Drzwi i okna to miejsca, przez które przestępcy włamują się najczęściej. Trzeba je więc dobrze zabezpieczyć. Zamki, rygle i blokady sprawią, że złodziej sobie z nimi nie poradzi lub zabraknie mu czasu na ich sforsowanie.
DrzwiDrzwi prowadzące do domu powinny być odporne na włamanie. Zagwarantuje to ich mocna konstrukcja, dobre zamki, solidne przeciwwyważeniowe zawiasy i dobrze zamocowane w murze ościeżnice.
Drzwi drewniane, metalowe i z materiałów drewnopochodnych są najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych. Są mocne, lecz nie ma gwarancji, że wytrzymają atak złodzieja. Jeśli nie chcesz ich wymieniać na antywłamaniowe, możesz je odpowiednio wzmocnić:
- obij drzwi drewniane (dwustronnie) blachą utwardzoną grubości 3 mm lub sklejką grubości 12 mm,
- zaopatrz drzwi w dwa dobre zamki.
- zastosuj rozporowe sztaby antywłamaniowe. Mocuje się je do płyty drzwi. Mogą być otwierane i zamykane z obu stron drzwi lub tylko od wewnątrz. Są skuteczne, lecz niezbyt estetyczne,
- osadź w krawędzi drzwi drewnianych lub metalowych bolce antywyważeniowe, które po zamknięciu wchodzić będą w specjalne otwory w ościeżnicy.

Rozporowa sztaba antywłamaniowa może zastąpić zamek ryglujący drzwi w kilku punktach.

Drzwi antywłamaniowe 

Drzwi antywłamaniowe.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka
Najskuteczniejsze są metalowe drzwi antywłamaniowe. Ościeżnice takich drzwi muszą być głęboko zakotwione w murze. Jeśli chcesz wymienić stare drzwi na antywłamaniowe, nie musisz wymieniać ościeżnic. Niektóre firmy oferują specjalne nakładki wzmacniające. Ciężar drzwi antywłamaniowych dochodzi nawet do kilkudziesięciu kilogramów. Oznacza to, że zawiasy, na których będą zamocowane, muszą być mocne i dobrze osadzone w ościeżnicy. Drzwi antywłamaniowe kosztują od 1000 do 5000 zł.

Drzwi antywłamaniowe są fabrycznie wyposażone w centralny zamek ryglujący je w kilku miejscach na obwodzie.

W porządnych drzwiach nie może zabraknąć wizjera, dzięki któremu sprawdzisz, co dzieje się po ich drugiej stronie. Nowoczesne wizjery wyposażone są w soczewkę szerokokątną (najlepiej szklaną). Patrząc przez nią, będziesz w stanie dostrzec intruza, nawet kiedy kucnie pod drzwiami.Drzwi antywłamaniowe...
...mogą mieć różne...
...wzory i kolory.

Drzwi klasy CDrzwi antywłamaniowe wraz z zamkami muszą spełniać wymagania klasy odporności na włamanie C. Potwierdza to certyfikat wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej.

ZamkiZ wyborem zamków do drzwi nie ma problemu. Na rynku jest duża różnorodność modeli i typów:
- zamki zapadkowe - do niedawna najpopularniejsze zamki w drzwiach wejściowych. Są tanie. Mogą być montowane na płycie drzwi i w jej wnętrzu. Niestety, otworzyć je może nawet najmłodszy adept złodziejskiego fachu;
- zamki z wkładką bębenkową - zwane też zamkami podklamkowymi, przeważnie są fabrycznie montowane w drzwiach. Niekiedy w kupionych drzwiach jest już przygotowany otwór na ich zamocowanie. Najważniejszą częścią tych zamków jest wkładka bębenkowa. W wypadku zniszczenia lub zgubienia kluczy można ją wymienić, bez konieczności usuwania pozostałej części zamka;
- zamki z alarmem - z wyglądu przypominają nieco zamek zasuwkowy. Różnią się jednak tym, że mają wbudowane urządzenie elektroniczne, które po włączeniu sygnalizuje każdą próbę uszkodzenia zamka;
- zamki cyfrowe - mocowane są podobnie jak pozostałe rodzaje zamków. Ich odmienność polega na tym, że do ich otwarcia zamiast zwykłego klucza używa się klucza elektronicznego lub karty magnetycznej, a rygle uruchamia małych rozmiarów silniczek.
Uwaga! Nie powinno się stosować zamków, które zamknięte od zewnątrz nie dadzą się otworzyć od wewnątrz. W razie pożaru lub innego wypadku blokują one drogę ewakuacji.

Klasy zabezpieczenia zamków przed włamaniemO - zamki do drzwi wewnątrzlokalowych,
T - zamki do drzwi wewnętrznych,
A - zamki do drzwi wewnętrznych wzmocnionych,
B - zamki do drzwi wzmocnionych wewnętrznych i zewnętrznych w budynkach użyteczności publicznej,
C - zamki do drzwi o zwiększonej odporności na włamanie.

Warto wiedzieć, że:
- najlepiej stosować zamki opatrzone certyfikatem IMP, Centralnego Laboratorium Kryminalistyki lub COBR Metalplast,
- dobrze jest uzbroić drzwi w kilka zamków, z czego każdy powinien być innego rodzaju i pochodzić od innego producenta,
- zamki nie powinny być zamocowane zbyt blisko siebie, bo osłabi to wytrzymałość płyty drzwi. Najlepiej, gdy są między nimi zachowane 40-60-centymetrowe odstępy,
- wkładka bębenkowa nie może wystawać na zewnątrz szyldu na więcej niż 3 mm. Inaczej złodziej zdoła ją usunąć z drzwi,
- zamki powinny być zabezpieczone z zewnątrz szyldami lub osłonkami z mocnej stali.


Szyld antywłamaniowy chroni zamek przed wyrwaniem.
Dzięki specjalnej osłonce bębenka nie da się wyjąć z zamka nawet po jego rozwierceniu.

Okna

Dla złodzieja są one najłatwiejszym miejscem do pokonania. Szczególnie chętnie włamuje się przez okna parterowe i małe okienka piwniczne, zwłaszcza gdy są ulokowane w miejscu słabo widocznym z ulicy i sąsiednich posesji. Miejscem włamania mogą być również okna i włazy dachowe, które zazwyczaj są niedostatecznie zabezpieczone. Złodzieje starają się unikać wybijania szyb. Najczęściej wyważają okna lub, gdy są słabo zamocowane, po prostu je wypychają z otworów razem z ościeżnicami.
Okna antywłamaniowe - powinny być wyposażone w:
- mocne okucia antywłamaniowe - zabezpieczają one okno przed wyważeniem,
- klamkę zamykaną na klucz,
- blokady skrzydeł okna mocowane od strony zawiasów,
- szyby antywłamaniowe, składające się z dwóch lub trzech warstw szkła sklejonego specjalną folią. Szkło takie trudno jest rozbić. Po silnym uderzeniu pęka, lecz nie rozpryskuje się i nie wypada z ościeżnic,
- wzmocnione ramy (w oknach z PVC),
- listwy mocujące szybę w oknie zamontowane od strony wewnętrznej.


Klamka okienna zamykana na klucz może być dla włamywacza sporym zaskoczeniem.
Specjalne blokady chronią okno przed wyważeniem.

Jak dodatkowo zabezpieczyć okna przed włamaniem?
- Kraty - są najpopularniejszym i najtańszym zabezpieczeniem okna przed włamaniem. Wykonuje się je z mocnych metalowych prętów. Kraty muszą być na tyle wytrzymałe, by złodziej nie mógł ich przeciąć, rozgiąć ani wyrwać. Nie powinny też mieć poprzecznych elementów, po których przestępca mógłby wdrapać się na wyższe kondygnacje. Kraty blokują jednak drogę ewakuacji w wypadku pożaru, toteż bezpieczniejsze są wewnętrzne kraty rozsuwane i kraty zwijane.
- Rolety antywłamaniowe - mają płaszcz ochronny zbudowany z ruchomych płaskich listew metalowych. Kaseta może być zamocowana na zewnętrznej stronie ściany, tuż nad oknem, lub wbudowana w nadproże. Rolety antywłamaniowe muszą być wyposażone w zamki, rygle i blokady antywłamaniowe. Brzegi ich listew oraz prowadnice są specjalnie wzmacniane, by złodziej nie mógł ich podważyć. W porównaniu z tradycyjnymi kratami rolety są znacznie droższe. Niestety, gdy są opuszczone, zdradzają nieobecność domowników.
- Okiennice - także mogą stanowić ochronę antywłamaniową. By temu sprostały, muszą być zaopatrzone w okucia antywłamaniowe i wewnętrzny zamek ryglujący je w kilku punktach.


Kraty zwijane wykonane są najczęściej z aluminium.
Tylko rolety metalowe chronią przed włamaniem.

Ogród zimowy
Wiele osób marzy o ogrodzie zimowym. Jednak dla złodzieja pozostaje tylko filigranową szklaną bryłą, zachęcającą wręcz do włamania. Zastosowane do jego budowy szyby powinny być antywłamaniowe. Jeżeli w ogrodzie zimowym nie ma szyb antywłamaniowych, trzeba tam zainstalować czujniki alarmowe, reagujące na stłuczenie szkła. Można również zastosować czujniki kontaktronowe - sygnalizujące uchylenie okna bądź drzwi.

Ogród zimowy zdobi budynek, lecz może stanowić łatwą drogę dla złodzieja.

Brama garażowaWiele włamań do domów odbywa się właśnie przez bramę garażową. Żeby złodziej zbyt łatwo sobie z nią nie poradził, powinna być:
- wykonana z materiału odpornego na przecięcie lub wyłamanie (stal, aluminium, mocne tworzywa sztuczne),
- uzbrojona w zamek dwu- lub trójryglowy. Jeśli brama jest sterowana pilotem, przed wyważeniem skutecznie blokuje ją automat otwierający. Gdy garaż ma połączenie z domem, do bramy można dodatkowo zamontować zamek otwierany i zamykany tylko od wewnątrz,
- wyposażona w dodatkowe rygle blokujące (jeśli garaż jest połączony z domem).
Uwaga! Gdy garaż jest połączony z domem, przejście z garażu do domu należy wyposażyć  w drzwi nie mniej wytrzymałe niż te w głównym wejściu. 


Pamiętaj!Jeśli twój dom jest wyposażony w zabezpieczenia przed włamaniem, wykorzystuj je. Po pewnym czasie uspokojony, że nic złego się nie wydarzyło, coraz rzadziej włączasz alarm, nie używasz domofonu, zostawiasz otwarte okna. Na to właśnie czeka złodziej. ALARMY I MONITORING
Instalacja alarmowa sama w sobie nie chroni przed złodziejami. Jej zadaniem jest zasygnalizowanie włamania i powiadomienie agencji ochrony lub właściciela.
Systemy alarmoweSystem alarmowy stanowi dopełnienie pozostałych zabezpieczeń zastosowanych w domu. Jego zadaniem jest przede wszystkim poinformowanie sąsiadów, właścicieli lub agencji ochrony o włamaniu bądź napadzie. Typowy system alarmowy składa się z:
- czujników - reagujących w zależności od typu na ruch, nacisk, otwarcie drzwi i okien, zbicie szyby lub wstrząs;
- centralki - odbierającej i analizującej sygnały z czujników. Centralka uruchamia sygnał alarmowy i wysyła informacje o włamaniu drogą radiową lub telefoniczną. Centralka powinna mieć zasilanie awaryjne (akumulator), umożliwiające pracę instalacji nawet przy braku prądu. Montuje się ją w miejscu niedostępnym dla niepowołanych osób;
- sygnalizatora - który za pomocą światła, dźwięku lub obu na raz sygnalizuje włamanie. Sygnalizator powinien być zamocowany na zewnątrz budynku na tyle wysoko, by złodziej nie mógł do niego dosięgnąć bez użycia drabiny. Najlepiej, gdy jest dobrze widoczny już z daleka, pełni wtedy funkcję odstraszającą.Pasywna czujka podczerwieni, wykrywająca ruch w pomieszczeniu.
Centralka sterująca systemem alarmowym.
Sygnalizator akustyczno-świetlny.

System alarmowy uruchamia się: kluczem, pilotem, ukrytym przyciskiem lub wpisując na klawiaturze  kombinację cyfr.
Dodatkowym elementem systemu alarmowego, dołączanym na życzenie klienta, jest pilot napadowy. Jest to breloczek z przyciskiem, włączanym w momencie napadu. Wszczyna on alarm nawet wtedy, gdy system jest wyłączony.


System alarmowy włącza się, wystukując na klawiaturze właściwy numer kodowy.

Systemy radiowe i kablowe
Komunikacja między czujnikami a centralką odbywa się drogą radiową lub za pomocą kabli. Oba te sposoby mają swoje wady i zalety. System radiowy nie wymaga ciągnięcia kabli. Można w nim stosować tylko niektóre typy czujek. Czujki w tym systemie muszą być zasilane bateriami, które co jakiś czas trzeba wymianiać. Problem ten nie występuje w systemie kablowym. Dodatkowo stosowane w nim centralki mogą mieć funkcję wykrywania i sygnalizowania wszelkich uszkodzeń kabla.

Najpopularniejsze rodzaje czujek- Pasywna czujka podczerwieni - wykrywa ruch obiektu o temperaturze innej niż temperatura otoczenia. Umieszcza się ją najczęściej w górnych narożnikach pomieszczeń.
- Czujka kontaktronowa - umieszcza się ją na drzwiach i oknach. Na ościeżnicy – część stykowa, a na oknie lub drzwiach - magnes. Między magnesem i stykiem występuje pole magnetyczne. Jeśli zostanie ono przerwane (podczas otwierania drzwi, okna), czujka wyśle sygnał uruchamiający alarm.
- Czujka mikrofonowa - zwana też czujką tłuczenia szyby, potrafi wykryć i rozróżnić odgłos tłuczonego szkła. Montuje się ją w sąsiedztwie szyb.
- Aktywna czujka podczerwieni - składa się z nadajnika i odbiornika, między którymi przebiega niewidzialna wiązka promieni. Jeśli ktoś ją przerwie, zostaje wysyłany sygnał alarmowy. Czujkę tę instaluje się wewnątrz domu, na terenie lub na ogrodzeniu.
- Czujka mikrofalowa - działa na podobnej zasadzie co aktywna czujka podczerwieni, z tym że jej promienie mają większy zasięg i potrafią przenikać przez ściany. Może kontrolować kilka pomieszczeń jednocześnie.
- Czujka dualna - składa się z dwóch czujek różnego rodzaju, na przykład z czujki podczerwieni i czujki mikrofalowej, umieszczonych w jednej obudowie.
- Czujka ultradźwiękowa - wysyła falę ultradźwiękową. Gdy fala powracająca ma zmienioną częstotliwość, jest to znak, by wszcząć alarm.

Kto założy alarm?

Wybierając firmę instalującą system alarmowy, proś o referencje, a także sprawdź, ile lat firma działa na polskim rynku. Projekt i montaż alarmów oferują także agencje ochrony, które później monitorują budynek. Możesz także założyć alarm samodzielnie - w supermarketach budowlanych dostępne są proste systemy do samodzielnego montażu.

Montaż alarmu
W nowo budowanym domu instalację alarmową należy zakładać przed tynkowaniem - wtedy kable bez problemów można ukryć pod warstwą tynku. Na tym etapie trzeba mieć projekt zabezpieczenia i znać rozmieszczenie czujników. W istniejącym domu trzeba prowadzić kable w bruzdach lub korytkach kablowych. Można też wybrać system radiowy, nie wymagający prowadzenia kabli.

Monitoring
System alarmowy najlepiej spełnia swoją rolę, jeśli jest podłączony do systemu monitoringu obsługiwanego przez agencję ochrony mienia.
Agencje dysponują patrolami, które interweniują w wypadku napadu lub włamania do chronionego domu.
Wybierając agencję ochrony, sprawdź:
- ile zapłacisz za założenie systemu alarmowego,
- ile zapłacisz za ochronę swojego domu (monitoring),
- jaki jest czas reakcji na wezwanie,
- ile obiektów w okolicy chroni agencja i jakiego są one typu,
- czy agencja ma stałe trasy patrolowe i stałe posterunki w okolicy,
- czy agencja jest ubezpieczona - jaki jest zakres jej odpowiedzialności materialnej i do jakiej wysokości kwot odpowiada za straty,
- czy agencja odpowiada za szkody wyrządzone do czasu przybycia patrolu interwencyjnego (jeśli włamywacz zdąży wcześniej uciec).

Kiedy włączać system alarmowy?
System alarmowy powinien być włączony na czas każdej, nawet krótkiej, nieobecności domowników. Można go również uaktywnić na noc w pomieszczeniach, które na pewno nie będą używane. W tym celu w poszczególnych częściach domu wydziela się niezależne strefy (partycje), które mogą obejmować na przykład garaż, piwnicę lub parter domu.

Schemat działania systemu alarmowego.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

UBEZPIECZ DOM
Ubezpieczenie nie zastąpi zabezpieczenia, ale zagwarantuje pokrycie strat, jeśli dojdzie do włamania i kradzieży.
Jeśli chcesz ubezpieczyć dom i znajdujący się w nim majątek, masz w czym wybierać: prawie każda firma ubezpieczeniowa ma taką ofertę. Wybierając, nie można się kierować wyłącznie wysokością składki, ale przede wszystkim zakresem ochrony. Przed podpisaniem umowy trzeba uważnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, w których jest podane, za co ubezpieczyciel odpowiada, a za co nie.

Ubezpieczyć można:- wyposażenie domu, na które składają się:
   – ruchomości domowe, czyli wszystkie rzeczy znajdujące się w domu (również w garażu czy budynku gospodarczym, położonym na tej samej posesji) i należące do jego właściciela, na przykład meble, ubrania, sprzęt gospodarstwa domowego, RTV, sportowy i ogrodniczy,
   – elementy stałe domu, czyli okna, drzwi, parkiety, wyposażenie łazienek i kuchni oraz wszelkie instalacje.
- dom jako budynek, czyli elementy konstrukcyjne, elewację, pokrycie dachu, ściany działowe itp.

Zagrożenia najczęściej objęte ubezpieczeniem to:- kradzież z włamaniem i rabunek,
- dewastacja,
- zdarzenia losowe, takie jak pożar, gradobicie, powódź itp.

Warunki zawarcia umowy

Najczęściej ubezpieczyciele wymagają zabezpieczenia antywłamaniowego domu:
- drzwi zewnętrzne muszą być zamykane na co najmniej dwa wielozastawkowe zamki lub jeden atestowany w atestowanych antywłamaniowych drzwiach. Jeśli drzwi zewnętrzne są przeszklone, muszą mieć zamki, których nie można otworzyć po wybiciu szyby,
- drzwi łączące garaż z domem muszą być zabezpieczone tak jak drzwi wejściowe,
- okna i drzwi balkonowe muszą być tak zamontowane, żeby złodziej nie mógł ich otworzyć bez pozostawienia śladów. Na parterze powinny być kraty, rolety, żaluzje lub szyby antywłamaniowe (zabezpieczenia te mogą być zastąpione instalacją alarmową).

Suma ubezpieczenia
Jest to maksymalna kwota odszkodowania. Powinna odpowiadać wartości chronionego mienia (nie wolno jej zawyżać ani zaniżać). Jeśli kwota ta przekracza wysokość wyznaczoną przez ubezpieczyciela, konieczna jest wizyta agenta w twoim domu (sprawdzi, co naprawdę masz w domu i czy masz odpowiednie zabezpieczenia). Warto przechowywać rachunki za nabywane sprzęty: mogą się przydać, gdy dojdzie do nieszczęścia.

Limity wypłacanych odszkodowań

To określone procentowo części sumy ubezpieczenia dla poszczególnych grup mienia. Im łatwiej coś ukraść, tym niższy limit. Na przykład 40-procentowy limit dla sprzętu komputerowego oznacza, że przy sumie ubezpieczenia wynoszącej 30 000 zł odszkodowanie za skradziony komputer nie może być wyższe niż 12 000 zł (nawet jeśli był wart dużo więcej). Dla pieniędzy przechowywanych w domu limit może wynosić zaledwie 5%. Limity dotyczą też rzeczy przechowywanych w garażu.
Innym ograniczeniem jest franszyza, czyli kwota, do wysokości której ubezpieczyciel w ogóle nie odpowiada za szkody. Jeśli na przykład franszyza wynosi 200 zł, to za mniejsze szkody nie dostaniemy odszkodowania, choćby zdarzały się codziennie.
Uwaga! Kradzież trzeba jak najszybciej zgłosić policji i ubezpieczycielowi. Przekroczenie terminu ustalonego w ogólnych warunkach umów powoduje odmowę wypłaty odszkodowania.

Ile to kosztuje

Za ubezpieczenie płacimy składkę roczną w wysokości od około 0,7 do 1,5% sumy ubezpieczenia. Wysokość składki zależy od zakresu ochrony, wysokości franszyzy i regionu, w którym mieszkamy.
Zniżkę składki można dostać za atestowane zamki i drzwi, za pilnowanie domu przez agencję ochrony, za bezszkodowość w kilku ubiegłych latach, a także za jednorazową płatność.
Zwyżka grozi za rozłożenie składki na raty, prowadzenie w domu działalności gospodarczej, wynajmowanie domu, niewystarczające zabezpieczenie.
Autorzy zdjęć: ABUS, Drewienko PPHU, Katarzyna Golańska-Hojnowska, Jablotron, J&W, Piotr Mastalerz, Magdalena Niezabitowska-Krogulec, Grzegorz Otwinowski, Grażyna Rudolf, Krzysztof Zasuwik.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi