Jak ciąć borówki wysokie?

Mamy przy domu kilka krzewów borówki wysokiej. Lubimy je nie tylko ze względu na cenne owoce, ale także dlatego, że krzewy te są ładne. Podsypujemy je kompostem z odpadów drewnianych. Przez pierwsze lata borówki owocowały bardzo dobrze, niestety od kilku lat z roku na rok mają coraz mniej owoców. Sąsiadka poradziła, żeby przyciąć krzewy. Kiedy i jak wykonać cięcie?

Borówki wysokie tworzą najwięcej owoców na 3-4-letnich pędach. Stare, nigdy nie cięte krzewy nie dość, że rodzą mało owoców, to owoce te są drobne. Takie zaniedbane rośliny można przyciąć na przełomie lutego i marca, około 15 cm nad ziemią. Wkrótce wyrosną nowe pędy. W lecie należy wybrać 5-8 najsilniejszych, zaś pozostałe wyciąć. 
Najlepiej jednak nie zaniedbywać pielęgnacji roślin, lecz systematycznie co roku, w czasie przedwiośnia przerzedzać krzewy. Przez 4-5 pierwszych lat należy usuwać tylko słabe, przemrożone i płożące się po ziemi gałęzie. W następnych latach uprawy trzeba dodatkowo co roku wycinać 2-3 pędy najstarsze oraz te, które zbyt gęsto rosną i wzajemnie się zasłaniają. Z wyrastających co roku z ziemi młodych pędów należy wybrać 2-3 najsilniejsze i przyciąć je, żeby się rozkrzewiły (zastąpią wycięte, stare pędy), a resztę usunąć.
Krzewy borówki powinny mieć luźny pokrój, tak żeby światło docierało do wszystkich owoców dojrzewających wewnątrz korony. Zupełnie wystarczy, jeśli będą miały 6-8 zdrewniałych pędów, zastępowanych sukcesywnie przez nowe.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi