Jak dostarczyć powietrze do kominka?

Chcę zainstalować w swoim domu kominek zamknięty (z wkładem). Podobno pomieszczenie, w którym pracuje taki kominek, musi być specjalnie wentylowane. Jak to zrealizować?

Powietrze jest potrzebne do każdego procesu spalania, także i w kominku. Kominek czerpie go
z pomieszczenia, w którym jest zainstalowany: wytwarza podciśnienie i zasysa powietrze.
W miejsce powietrza zużytego do pomieszczenia powinno napłynąć świeże, ale w nowo budowanych, szczelnych domach często nie ma którędy. Palenie w kominku wymaga wtedy otwierania okien albo drzwi, co oczywiście z punktu widzenia komfortu użytkowników i oszczędności energii nie jest dobrym rozwiązaniem.
W Polsce nie ma przepisów dotyczących warunków instalowania kominków zamkniętych. Zalecenia, z jakimi można się spotkać, wzorowane są na przepisach obowiązujących w kraju pochodzenia kominka, przede wszystkim francuskich.
Świeże powietrze najczęściej dostarczane jest w okolice kominka przewodem z zewnątrz. Przewód średnicy 100-150 mm układa się zazwyczaj pod podłogą. Dlatego ważne jest, aby decyzję o zainstalowaniu kominka podjąć już podczas projektowania domu. Kanał powietrzny jest wyposażony w zasuwę, którą otwiera się lub zamyka dopływ powietrza. Gdy kominek nie pracuje, kanał jest zamykany, by uniknąć niepotrzebnej cyrkulacji powietrza.
Innym rozwiązaniem, ale rzadziej stosowanym, jest dostarczenie powietrza przewodem bezpośrednio do komory spalania. Jego ilość może być regulowana.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi