Jak duży grzejnik?

Moc grzejników powinien obliczyć projektant instalacji, po czym w porozumieniu z inwestorem dobrać ich wymiary. Najpierw ustala się wysokość grzejnika, a potem jego długość i z tabeli wybiera grzejnik najbliższy ideałowi.

Wysokość grzejnika

Aby grzejniki pracowały prawidłowo, między powierzchnią wykończonej podłogi a dolną krawędzią grzejnika oraz między górną krawędzią grzejnika a spodem parapetu muszą pozostać co najmniej 10-centymetrowe odstępy. Wyjątkowo można zmniejszyć zalecane odległości do 7 cm. Trzeba wtedy jednak kupić grzejniki mocy 10% wyższej od obliczeniowej.

Jeżeli odstępy będą zbyt duże (większe od 22 cm) grzejniki będą się źle prezentowały pod parapetem - będą wyglądały na zbyt małe. Parapety umieszcza się zwykle 85 cm nad podłogą, dlatego najpopularniejsze są grzejniki wysokości 60 cm.
Jeśli parapet znajduje się niżej niż 50 cm od podłogi, trudno jest dobrać odpowiedni grzejnik. Większość producentów oferuje bowiem grzejniki wysokości co najmniej 30 cm.

Pod parapetem umieszczonym na wysokości 40 cm od podłogi można zainstalować grzejnik płytowy, pod warunkiem że parapet jest zlicowany z powierzchnią ściany, czyli nie zakrywa grzejnika. Górna krawędź grzejnika powinna się wtedy znaleźć na wysokości parapetu.Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Długość grzejnika

Rzadko zdarza się, aby wybrane grzejniki były dokładnie dopasowane do okien. Najlepiej, gdy grzejnik jest 20-30 cm krótszy od parapetu lub wnęki podokiennej. Zbyt krótkie grzejniki nie wyglądają dobrze.
Pod parapetem długości 150 cm lepiej wygląda grzejnik jednopłytowy długości 120 cm...
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
...niż dwupłytowy długości 70 cm, o podobnej mocy.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiPod takim samym parapetem lepiej zastosować grzejnik dwupłytowy długości 90 cm...
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
...niż jednopłytowy długości 160 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Jeżeli grzejnik ma być umieszczony na ścianie bez okna, najładniej będzie wyglądał możliwie najwyższy i najkrótszy. Przeważnie będzie to grzejnik dwupłytowy wysokości 90 cm i długości dostosowanej do zapotrzebowania na ciepło. Nad grzejnikiem powinno się zamocować parapet. W przeciwnym razie cząstki kurzu unoszone wraz z ciepłym powietrzem będą osiadały na ścianie i ją brudziły.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi