Jak na planie domu sprawdzić, czy WC jest prawidłowo usytuowane?


Problemy dotyczą szczególnie tego pomieszczenia, z którego korzystają wszyscy domownicy i goście. WC powinno być łatwo dostępne, a jednocześnie tak usytuowane, aby każdy mógł wchodzić do niego bez skrępowania. Jeżeli drzwi do „przybytku” są na widoku, może to być kłopotliwe. Niby drobiazg, ale w życiu codziennym ma znaczenie.

W części dziennej

W wielu domach pomieszczenia strefy dziennej – kuchnia, pokój dzienny, salon z kominkiem, hol – są łączone. W otwartej przestrzeni wszyscy mają ze sobą większy kontakt, stale widzą się nawzajem. To wspaniałe, pod warunkiem że każdy ma możliwość odizolowania się... w razie potrzeby.
W pobliżu strefy dziennej domu koniecznie powinno się znaleźć WC. Zwykle projektuje się je przy holu. Jednak jeśli hol połączony jest z pokojem dziennym, zdarza się, że drzwi do WC znajdują się w polu widzenia osób siedzących na kanapie w salonie. Nikt z gości nie może się oddalić niepostrzeżenie do ustronnego miejsca, bo miejsce, niestety, wcale ustronne nie jest. Bywa jeszcze gorzej – kiedy wejście do WC jest na widoku osób siedzących przy stole w jadalni. Trudno, żeby gość nie czuł się skrępowany, jeśli odchodząc od stołu i znikając w drzwiach do WC, odprowadzany jest spojrzeniami pozostałych biesiadników.

Jak sobie z tym poradzić? Problem można rozwiązać za pomocą wewnętrznej ścianki ustawionej w odpowiednim miejscu. Nie trzeba dzielić pomieszczeń, żeby zasłonić fragment wnętrza – wystarczy czasem niewielka przegroda, która działa jak parawan. Drzwi do WC schowają się za nią i ich widok nie będzie nikomu przeszkadzał. Podobną funkcję może spełnić szafa we wnęce, która oddzieli jadalnię od holu. Wielkość i rodzaj takiej przegrody mogą być różne – dopasowane do konkretnego wnętrza. Rolę parawanu może odgrywać nawet mebel – współczesna wersja meblościanki.
Jeśli stanie w odpowiednim miejscu, może pełnić dodatkowe funkcje – zaznaczać granice poszczególnych stref i porządkować komunikację. Ważne, żeby taka przegroda nie ograniczała w żaden sposób swobody komunikacji.

Źle usytuowane WC w części dziennej. Plan typowy dla domów szeregowych i domów na bardzo wąskie działki.
Wejście do WC można oddzielić ścianką.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


WC na parterze domu, w którym cała strefa dzienna jest otwartą przestrzenią.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Szafa wnękowa wydzieli strefę wejściową i zasłoni drzwi do WC.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Na wprost wejścia
Wydawałoby się, że WC powinno się znaleźć w mało widocznym miejscu, choćby dlatego, że jest pomieszczeniem pomocniczym. Niestety, zdarza się, że charakterystyczne drzwi od WC witają nas od razu w wejściu, jakby to było najważniejsze miejsce w domu. A przecież widok, jaki otwiera się zaraz po przekroczeniu progu, jest niezwykle ważny, wpływa na samopoczucie domowników i decyduje o pierwszym wrażeniu.
Zdarza się również, że tak usytuowane pomieszczenie z WC jest jednocześnie jedyną łazienką na parterze służącą któremuś z domowników do codziennej kąpieli. Wtedy problemem jest już nie tylko mało reprezentacyjne wejście do domu, ale także brak komfortu osoby, która by skorzystać z łazienki, musi w szlafroku przemykać obok drzwi wyjściowych.

Jak sobie z tym poradzić? Jest to ewidentny błąd projektu i poprawienie go może być trudne. Czasem jednak wystarczy inaczej umieścić drzwi – tak aby nie wypadały dokładnie na osi wejścia.
Na ścianie w tym miejscu można umieścić lustro. Lustrzane szyby umieszczone pod kątem (a nie dokładnie na wprost drzwi wejściowych) mogą też zmienić perspektywę i zamiast postaci wchodzących odbijać widok wnętrza.

WC na wprost drzwi wejściowych.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Przesunięcie drzwi do łazienki może trochę poprawić sytuację.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi