Jak nie zepsuć sobie kuchni? Uwaga na błędy

Kuchnia za wąska, nieustawna, z trudnym dostępem do okna - takich błędów można uniknąć. Adaptując gotowy projekt lub przebudowując dom, nie podejmujmy decyzji pochopnie.


Wiele błędów powstaje, gdy usiłujemy  przystosować gotowy projekt do własnych potrzeb. Nieprzemyślane zmiany wprowadzamy czasami  w trakcie budowy. Pomieszczenia, w których ściany są jeszcze nie otynkowane, wydają się małe – napisał kiedyś w Muratorze architekt Paweł Wład Kowalski. – Konieczność chodzenia w pewnej odległości od ścian, o które można się pobrudzić, daje uczucie, że pomieszczenia są ciasne. Na tym etapie inwestor może ulec panice, że zbudował zbyt mały dom i podjąć decyzję o przestawieniu ścian wewnątrz, wykuciu otworów w ścianach nośnych, przestawieniu ścianek działowych – bo przecież jest tak ciasno!
Również podczas przebudowy lub remontu domu łatwo popełnić błędy, zwłaszcza jeśli nie korzystamy z pomocy architekta. Wprowadzane zmiany często mają „uboczne skutki”, których nie potrafimy przewidzieć.

Gdy chcemy zmniejszyć kuchnię

Częstą przyczyną zmniejszania kuchni jest potrzeba powiększenia sąsiadujących z nią pomieszczeń. Jeśli na przykład pokój dzienny wydaje nam się za mały, powiększamy go czasami   kosztem kuchni. Pamiętajmy jednak, że wielkość kuchni powinna być proporcjonalna do wielkości innych pomieszczeń w części dziennej. Jeśli w wyniku zmian kuchnia będzie miała 6 m2, a salon 50 – proporcje nie będą dobre. 
Często decydujemy się na zmniejszenie kuchni, bo chcemy mieć dodatkowe pomieszczenie, nie przewidziane w projekcie, na przykład spiżarnię. Zmniejszając kuchnię, pamiętajmy, że nie może ona być zbyt wąska! Zwężenie kuchni nawet o 10 cm może uniemożliwić nam dobre ustawienie mebli, wygodne wstawanie od stołu albo jednoczesne otwarcie stojących naprzeciwko siebie zmywarki i lodówki. 
Zanim więc zabierzemy się do przestawiania ścian, policzmy dokładnie, ile miejsca potrzebujemy na meble i sprzęty kuchenne.

Sposób zabudowy a szerokość kuchni


Kuchnia z zabudową jednorzędową nie może być węższa niż 180 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Kuchnia z zabudową w kształcie litery L powinna mieć szerokość 270 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiKuchnia z zabudową dwurzędową. Jesli ustawimy tak meble w kuchni zamknietej, pomieszczenie nie powinno być węższe niż 240 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Kuchnia z wyspą pomiędzy dwoma rzędami szafek lub kredensami. Pomieszczenie nie może być węższe niż 350 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Gdy chcemy powiększyć kuchnię

Powierzchnia kuchni może wydać się za mała, gdy chcemy, aby poza swoją podstawową funkcją – miejscem przygotowywania posiłków – była również codzienną jadalnią, a czasami także miejscem wypoczynku. Może powinien się tam znaleźć kojec dla małego dziecka, fotel dla dziadka, kąt dla psa lub kota, miejsce do zabaw i odrabiania lekcji dla dzieci, a także większy blat do przygotowania dużego przyjęcia. Taka kuchnia to często marzenie wielu budujących domy. A więc powiększamy kuchnię!
Zastanówmy się jednak, co stracimy, przestawiając ściany. Możemy powiększyć kuchnię kosztem salonu. Kuchnia przejmie wtedy część funkcji pokoju dziennego. Jeśli natomiast w wyniku zmian zamiast dużego holu będziemy mieli mały korytarzyk bez miejsca na wieszak i szafę, rozwiązanie po prostu nie będzie wygodne.
Uważajmy także, aby w wyniku zmian nie zwiększyły się nadmiernie odległości między urządzeniami kuchennymi: spowoduje to, że podczas przygotowywania posiłków będziemy niepotrzebnie przemierzać kilometry. Zwróćmy uwagę, aby zlewozmywak był oddalony od lodówki i kuchenki nie więcej niż 210 cm, a lodówka od kuchenki – nie więcej niż 270 cm. 
Pamiętajmy też, że prawie każda rodzina potrzebuje kuchni o dwóch wymiarach: minimalnego na co dzień i maksymalnego „od święta”. Naprawdę dużej kuchni potrzebujemy zazwyczaj tylko kilka razy w roku.

Gdy chcemy mieć kuchnię otwartą

Czasami, gdy zamknięta kuchnia jest zbyt mała, decydujemy się połączyć ją z pokojem i w ten sposób uzyskać bardziej przestrzenne wnętrze.
Otwierając kuchnię, tracimy jedną ścianę. Sprawdźmy więc, czy to nie odbije się na możliwości ustawienia mebli w kuchni. Jeśli w pozostałych ścianach są okna i drzwi (na przykład do spiżarni), może nam zabraknąć miejsca na szafki przy ścianie. Szafki stojące mogą wprawdzie tworzyć wyspę lub półwysep na granicy pomieszczeń, ale pamiętajmy, że wymagają one wykończenia z obu stron.
Nie warto łączyć kuchni z reprezentacyjną jadalnią, w której będziemy przyjmować oficjalnych gości albo z holem w taki sposób, aby wzrok wszystkich wchodzących do domu padał wprost na część roboczą kuchni. Błędem jest otwieranie kuchni na część wypoczynkową salonu, jeśli nie mamy w zwyczaju utrzymywać porządku w kuchni. Widok na stertę brudnych naczyń może zakłócić nam odpoczynek! Lepiej więc w porę pomyśleć o możliwości choćby czasowego zamykania kuchni na przykład drzwiami przesuwnymi. Jeśli otwartą kuchnię chcemy przysłonić tylko częściowo  murkiem, pamiętajmy, że powinien mieć on odpowiednią wysokość.

Jak zasłonić kuchenny blat? Ścianka odgradzająca kuchnię od jadalni nie powinna być niższa niż 110 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Kłopoty z oknami i drzwiami

Zmiana wielkości pomieszczenia pociąga często za sobą następną zmianę: położenie okna i drzwi. Czasami zwężenie kuchni o parę centymetrów zmienia odległość od ściany do okna tak, że uniemożliwia ustawienie w tym miejscu lodówki czy szafek.
Co wtedy? Przesuwać okno? O ile na etapie projektu drzwi wewnętrzne stosunkowo łatwo przesunąć, o tyle jakakolwiek zmiana w położeniu okna pociąga za sobą zmianę w wyglądzie elewacji zewnętrznej.
Uwaga! Zmiany w elewacji wymagają zgody architekta!
Pamiętajmy więc o zachowaniu minimalnych odległości od ściany do okien i drzwi.


Jeśli odległość od drzwi do ściany będzie wynosiła 60 cm, możemy tam postawić szafki z blatem, lodówkę, kuchenkę i zlew.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
W wąskim pasie 35-40 cm między ścianą i drzwiami możemy postawić płytkie wysokie szafy lub zawiesić tradycyjną wiszącą szafkę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiJeśli odległość od okna do ściany wynosi 60 cm, możemy ustawić tam wysoką stojącą szafę, lodówkę, piekarnik elektryczny w słupku albo niskie szafki przykryte blatem. Uwaga! Pod oknem nie może stać kuchenka gazowa.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Jeśli od okna do ściany pozostawimy 40 cm, zmieszczą nam się szafki wiszące albo płytkie szafy stojące. Uwaga! Planując zagospodarowanie miejsca przy oknie, warto pomyśleć o miejscu na odsunięcie zasłon.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Zdarza się, że jedną ze zmian w projekcie jest zrobienie nowego okna. Dla urządzenia kuchni nie jest obojętne, na jakiej wysokości będzie znajdował się jego parapet. Jeśli chcemy, aby pod nim zmieściły się szafki z blatem, parapet powinien znaleźć się nie niżej niż 86-91 cm od podłogi, jeśli zlewozmywak z baterią – 20 cm powyżej zlewozmywaka. Jeśli natomiast przy oknie będzie stał stół z krzesłami – parapet powinien być na wysokości 75 cm od podłogi.

Co z instalacjami?

Planując miejsce urządzeń kuchennych, pamiętaj o przepisach dotyczących ich usytuowania i podłączenia do instalacji:
- kuchenka gazowa nie może być ustawiona w odległości mniejszej niż 50 cm od okna, a kurek odcinający dopływ gazu musi być w miejscu łatwo dostępnym,
- okap kuchenny może być podłączony do przewodu wentylacyjnego, ale jeśli mamy kuchenkę gazową, to potrzebny jest drugi przewód wentylacyjny,
- odległość zlewozmywaka od pionu kanalizacyjnego nie może być większa niż 3 m. Wymiary, które trzeba znać


Między dwoma rzędami mebli a także między jednym rzędem i ścianą musi być zachowana odległość 120 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Między stołem a szafkami odległość nie może być mniejsza niż 130 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiMiędzy stołem a ścianą dobrze jest zachować odległość 70 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Minimalna odległość między szafkami a wyspą wynosi 90 cm. Lepiej, jeśli będzie tam 100-120 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi