Jak ocieplić od wewnątrz ścianę z kamienia?

Chcę ocieplić od wewnątrz ścianę grubości 40 cm wykonaną z kamienia. Jest nieco wilgotna, ponieważ izolacja pozioma jest stara. Na dodatek znajduje się w niej kratka wentylacyjna 12 x 25 cm. Jak wykonać docieplenie?

Najprościej będzie ustawić od środka dodatkową ścianę szkieletową o konstrukcji drewnianej lub metalowej i wypełnić ją wełną mineralną lub styropianem. Grubość takiej ściany wynosi około 15 cm.
Przed jej montażem trzeba wyjąć kratkę wentylacyjną i w kanał wentylacyjny włożyć prostokątną rurę wentylacyjną z PCW, uszczelnić ją na stykach ze ścianą zarówno od zewnątrz, jak i od środka domu. Między starą i nową ścianą należy pozostawić szczelinę wentylacyjną. Aby umożliwić w niej cyrkulację powietrza, w ścianie – w dwóch rzędach: nad posadzką i pod sufitem pokoju – co około 50 cm musimy wywiercić otwory o średnicy 2 cm.
Następnie przygotowujemy szkielet ścianki. Jeśli ma być drewniany, do jego wykonania potrzebne będą elementy z impregnowanego drewna czterostronnie struganego. Belki: podwalinową i oczepową układamy poziomo, a między nimi umieszczamy słupki. Do połączenia elementów można wykorzystać gotowe stalowe łączniki do konstrukcji drewnianych. Dobrze jest do gotowego już szkieletu od strony szczeliny powietrznej przymocować drut lub żyłkę po to, aby warstwa izolacji po ułożeniu nie wystawała ze szkieletowej konstrukcji ściany.
Złożony wcześniej szkielet ustawiamy na taśmie gumowej, która będzie stanowiła równocześnie izolację przeciwwilgociową i akustyczną. Szkielet mocujemy do ścian bocznych, podłogi i sufitu kołkami co 70-80 cm. Po zamocowaniu ścianki powstałą na obwodzie szczelinę między szkieletem a ścianami i sufitem także wypełniamy, na przykład polietylenowymi uszczelkami samorozprężnymi.
Po wypełnieniu ścianki wełną lub styropianem mocujemy do jej konstrukcji zszywkami folię paroizolacyjną. Musimy także dokładnie i szczelnie przykleić folię paroizolacyjną do rury wentylacyjnej. Następnie do słupków szkieletu przybijamy poziomo drewniane łaty, a do nich – płyty gipsowo-kartonowe.

Docieplenie ściany z kamienia od wewnątrz.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi