Jak ocieplić piwnice?

Chcę ocieplić dom. Nie wiem tylko, jak to zrobić w wypadku ścian piwnic, które wystają na 1,3 m ponad ziemię i od strony elewacji są obłożone płytkami klinkierowymi. Czy można piwnice ocieplić od wewnątrz?

Wykonanie izolacji termicznej ścian piwnic od strony wewnętrznej jest oczywiście możliwe. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na obwodzie prawie całego budynku w miejscach oparcia stropu na zewnętrznych ścianach piwnicznych powstanie mostek termiczny. W znaczący sposób zmniejszy on efekt ocieplenia ścian. Jego negatywny wpływ można trochę zmiejszyć,  przedłużając izolację ścian zewnętrznych poniżej poziomu stropu o 65 cm.
Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie izolacji ścian piwnic od strony zewnętrznej, tym bardziej że w ten sposób przewidywane jest ocieplenie ścian parteru i piętra. Ciągła izolacja termiczna doskonale zabezpieczy budynek przed stratami ciepła przez wieńce, nadproża czy wnęki podokienne. Co prawda trzeba będzie odkopać ściany piwnic i może się nie udać odzyskanie okładziny klinkierowej, ale za to dom będzie naprawdę dobrze ocieplony.
Ocieplenie ścian piwnicznych od wewnątrz.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Ocieplenie ścian piwnicznych od zewnątrz.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi