Jak otynkować słupki?


Drewniane słupki podpierające daszek nad wejściem zamierzamy wykończyć tak, aby pasowały do tynku mozaikowego, którym pokryty jest cokół. Czy można nakładać tynk bezpośrednio na drewno, czy lepiej najpierw obłożyć czymś słupki?


Ponieważ drewno jest materiałym bardzo chłonnym i o słabej przyczepności, a do tego silnie pracuje, nie można nakładać tynku bezpośrednio na słupki. Szybko by popękał i złuszczył się. Jeśli chodzi tylko o odpowiedni kolor słupków, można po prostu zagruntować je i pomalować farbą do drewna przeznaczoną do stosowania na zewnątrz, na przykład akrylową. Jest dostępna w wielu kolorach, więc łatwo dobrać taki, który będzie pasował do cokołu. Pod warstwą farby nie da się jednak ukryć struktury drewna – do tego rzeczywiście są potrzebne grubsze warstwy wykończeniowe. Można obić słupki płytami drewnopochodnymi przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz, następnie zaizolować je tekturą bituminizowaną, do niej przybić cienką stalową siatkę i dopiero na tak przygotowane podłoże nałożyć tynk. Prościej jest jednak wykończyć słupki metodą lekką mokrą stosowaną w systemach ociepleń. Najpierw przykleja się do nich cienką warstwę styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego, na niej wykonuje warstwę zbrojącą, czyli zaprawę szpachlową z wtopioną siatką z włókna szklanego. Najlepiej zastosować siatkę pancerną lub profile narożnikowe z pasami siatki, żeby dobrze zabezpieczyć krawędzie przed uszkodzeniem. Kiedy szpachla wyschnie, można ją zagruntować i nałożyć tynk.
Drewno, z którego są wykonane słupki, przez cały czas pracuje, dlatego nie można ich otynkować bez odpowiedniego przygotowania
Autor: Andrzej T. Papliński

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi