Jak poprowadzić przewody elektryczne w kratownicowym stropodachu


Buduję dom parterowy. Ściany są murowane, natomiast konstrukcję stropodachu wykonano z kratownic, podobnie jak w kanadyjczykach. Jak prawidłowo przeprowadzić przewody elektryczne, żeby nie nadwyrężyć drewnianej konstrukcji? Czy można je prowadzić nad wełną mineralną?

Oczywiście należy unikać wycinania wszelkich otworów w dolnych pasach kratownic. Te elementy konstrukcyjne są bardzo obciążone i nieprzemyślane podcięcie lub otwór wywiercony w nieodpowiednim miejscu mogą spowodować zarwanie dachu. Zresztą wysokość pasów dolnych to najczęściej zaledwie 10 cm (czasami 14 lub 15 cm) i dlatego lepiej ich nie osłabiać. Rurki ochronne przewodów elektrycznych (o średnicy zewnętrznej 21-25 mm) można prowadzić pomiędzy kratownicami nad rusztem sufitowym, a pod paroizolacją. Folia paroizolacyjna zwykle jest na tyle elastyczna, że tak zwane peszle nie spowodują jej uszkodzenia. Natomiast w kierunku prostopadłym do kratownic rurki zmieszczą się w grubości drewnianego lub blaszanego rusztu przeznaczonego do mocowania płyt gipsowo-kartonowych.
Nie powinno się prowadzić instalacji elektrycznej ponad pasami dolnymi kratownic, powyżej warstwy wełny mineralnej. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnego dziurawienia paroizolacji (przecież trzeba jakoś podłączyć żyrandol) oraz zawilgocenia wełny mineralnej w wyniku skraplania się pary wodnej na powierzchni peszla.Przeprowadzenie przewodów elektrycznych w stropodachu z kratownic.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty