Jak pozbyć się szczurów?

Rok temu wprowadziliśmy się do nowego domu, a we wrześniu odkryliśmy, że zamieszkały w nim też szczury. Co zrobić, żeby się ich pozbyć?

Nie znaleziono dotychczas skutecznych i szybkich metod pozwalających na pozbycie się szczurów. Sposobów jest kilka i każdy ma wady i zalety:
- koty - sprawdzają się w walce z myszami, ale ze szczurami radzą sobie tylko nieliczne;
- pułapki zabijające - łatwe i tanie w obsłudze, niestety mało skuteczne przy większej liczbie gryzoni;
- środki trujące (rodentycydy) - stosowane od lat. Przy ich użyciu koniecznie trzeba zachować ostrożność - związki te to trucizny (I i II klasa toksyczności), istnieje więc niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt. Poza tym szczury jako zwierzęta społeczne o wyraźnej hierarchii nie zjadają wszystkie wyłożonej trutki. Tylko kilka osobników próbuje nowego pokarmu - giną więc nieliczne. Problem ten rozwiązują trucizny działające z opóźnieniem - szczury nie kojarzą wtedy śmierci ze zjedzonym pokarmem;
- "łowca szczurów" - człowiek znający się zarówno na biologii, jak i na zwalczaniu tych gryzoni. Należy liczyć się z tym, że jest to rzadka profesja, a jeśli już znajdzie się "łowcę" - okres odszczurzania nie będzie krótki, a koszt zabiegu będzie wysoki.
Najskuteczniejsze wydają się dwa rozwiązania: wynajęcie specjalnej firmy trudniącej się deratyzacją (trucie i wyłapywanie - koszty zależą od złożoności usługi i wielkości budynku i wynoszą kilkadziesiąt do kilkuset złotych) albo zastosowanie rodentycydów działających z opóźnieniem. Można wybrać z wielu preparatów dostępnych w sprzedaży: Racumin, TOXANOX+, KITTOX, RAT KILLER SUPER i RAT KILLER PERFEKT (zawierają substancje mumifikujące - hamujące gnicie padłych osobników). Najlepiej wykładać kilka preparatów równocześnie lub jeden po drugim.
Niezależnie od tego, jaka metoda zostanie wybrana, koniecznie trzeba uszczelnić budynek - zablokować możliwość przechodzenia i miejsca, w których szczury mogą znaleźć schronienie.
Jeżeli zwierzęta te pojawiają się także u sąsiadów, jest pewne, że  problem będzie się powtarzał.
Jeżeli zaś u sąsiadów nie ma szczurów - należy się zastanowić, dlaczego wybrały właśnie ten dom (dobre kryjówki, łatwo dostępny pokarm) i spróbować wyeliminować przyczyny.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi