Jak przykleić kasetony?

Chcę okleić ściany w pokoju pracy tłoczonymi kasetonami styropianowymi. Mają one ciekawą fakturę, a najważniejsze, że dzięki nim uzyskam powierzchnię ciepłą w dotyku i wyciszą pomieszczenie. Kasetony mają formę kwadratów o boku 50 cm i grubości kilkunastu milimetrów. Wydaje mi się, że ich ułożenie nie jest trudne, dlatego chciałbym zrobić to sam. Jak się do tego zabrać? Czym przymocować kasetony do ścian sufitu?

W sklepach można kupić dwa rodzaje klejów do kasetonów styropianowych. Pierwszy z nich to zaprawy klejowe - suche mieszanki, które rozrabia się wodą (na przykład ATLAS STOP, SOPRO FBK 372, AK 530). Zaprawa ma kolor biały, nie pozostawi zatem brudnych śladów na białym styropianie. Jeśli ktoś nie chce przygotowywać kleju z suchej mieszanki, może kupić klej gotowy do użycia, na przykład ATLAS STOP 2000.
Styropian przykleja się podobnie jak glazurę. Najpierw należy oczyścić i zmyć podłoże. Wszelkie ubytki powinno się wyrównać. Równe podłoże ułatwi dokładne ułożenie kasetonów i pozwoli zmniejszyć zużycie kleju do ich naklejenia. Podłoże chłonne - beton komórkowy czy tynk gipsowy - powinno się zagruntować, na przykład emulsją UNI-GRUNT.
Na powierzchni kasetonów rozprowadza się zaprawę przy użyciu packi ząbkowanej która gwarantuje jednakową grubość warstwy kleju, przykłada płytę do podłoża i lekko dociska. Można też odwrotnie: zaprawę nanosić na podłoże (również packą ząbkowaną) i dociskać do niej płyty. Jeżeli w czasie dociskania na zewnętrznej części kasetonów pojawi się nadmiar kleju, należy go zebrać szpachelką (najlepiej gumową), a miejsce przemyć miękką gąbką namoczoną w czystej wodzie.
Zużycie kleju zależy od równości podłoża. Na pokrycie kasetonami 1 m2 powierzchni zużywa się około 3 kg zaprawy klejowej lub 0,7 kg gotowego kleju.

Kasetony styropianowe można przyklejać samodzielnie klejami specjalnie do tego przeznaczonymi.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi