Jak przykleić płytę g-k do ściany


W tym roku chcę wykończyć dom i wprowadzić się. Zdecydowałem się na suche tynki. Jak poprawnie przykleić płyty gipsowo-kartonowe do ściany?
Podłoże pod płyty powinno być mocne, suche i stabilne oraz niezmarznięte. Wszystkie elementy stalowe mogące stykać się z klejem powinny być zabezpieczone przed korozją.
Gładką powierzchnię betonową należy pokryć podkładową masą tynkarską w celu jej wzmocnienia, a podłoża chłonne (na przykład ceramikę, beton komórkowy) zagruntować emulsją gruntującą.
Przed położeniem płyt trzeba rozprowadzić instalacje podtynkowe, pamiętając, by puszki rozdzielcze czy gniazda elektryczne wystawały ze ściany.
Wszystkie prace należy prowadzić w temperaturze nie niższej niż 5°C i przy wilgotności 60-80%. Jeśli płyty mają być zastosowane do obłożenia ścian i sufitów, najpierw montuje się płyty na ścianach.
Płytę trzeba przyciąć do wysokości ściany pomniejszonej o 15 mm. Kleju gipsowego rozrabia się tyle, ile zużyje się w ciągu 30 minut. Klej nanosi się na spodnią stronę płyty plackami o średnicy 10 cm oraz grubości od 1,5 do 2 cm w rozstawie 30-40 cm (w pionie i poziomie). Placki przy krawędziach płyty należy nakładać gęściej i powinny być one trochę węższe.
W bezpośrednim sąsiedztwie otworów okiennych, kominów lub miejsc, gdzie będą wisieć ciężkie przedmioty, zaprawę klejową nanosi się ciągłą warstwą. Przyklejenie i korygowanie ułożenia montowanych elementów powinno nastąpić nie później niż po 10-15 minutach od momentu nałożenia kleju (w zależności od temperatury i chłonności podłoża).
Płyty przykłada się do ściany i lekko uderzając w łatę gumowym młotkiem, wyrównuje się je w kierunku pionowym i poziomym. Należy pamiętać o podłożeniu pod nie kawałków płyt tak, aby szczelina dolna miała około 10 mm, a górna – 5 mm. Ułatwia to wietrzenie pustki powietrznej oraz skraca czas wiązania zaprawy.
W pomieszczeniach, w których obracanie płytą jest utrudnione (wąskie korytarze itp.), można nakładać placki bezpośrednio na ścianę.
Jeśli ściana jest nierówna i ma odchyłki do 20 mm na 1 m, przed montażem płyt trzeba ją wyrównać. W tym celu na ścianie robi się gipsowe marki kontrolne w rozstawie wynikającym z szerokości zastosowanych płyt. Średnica marek powinna wynosić od 10 do 15 cm. Do montażu płyt możemy przystąpić po związaniu marek gipsowych i ponownym sprawdzeniu lica ściany.
Mocowanie na placki kleju jest najczęściej stosowaną metodą przyklejania płyt gipsowo-kartonowych, ale nie jedyną. Płyty, na których będzie układana glazura, lepiej przyklejać do podłoża całą powierzchnią. Trzeba pamiętać, że nie przykleja się płyt do sufitów – zamiast kleju stosuje się ruszt.

Rozmieszczenie placków kleju gipsowego na płycie gipsowo-kartonowej.
Autor: ATLAS
.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi